Krásno

Město leží na náhorní planině Slavkovského lesa, vysoko nad údolím říčky Teplé a přímo ve středu proslulého lázeňského trojúhelníku, který tvoří města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. K návštěvě zve rozsáhlé Hornické muzeum a půvabná rozhledna na Krásenském vrchu.

Krásno: město z cínu

Město vzniklo v místě původní hornické osady Drei Linden a první zmínku o něm najdete v kronice anglického kronikáře Bartholomea Angelica z roku 1241. Zdejší cínové doly byly známé v celé Evropě a wolfram či uran se tu těžil až do 80. let 20. století. V polovině 19. století Krásno postihl velký požár; jedna z mála památek, která mu unikla, byla hranolová zvonice ze 16. století na hřbitově. Pod ním v centru městečka stojí novorománský kostel sv. Kateřiny, na náměstí radnice, smírčí kříž a sloup se sousoším Nejsvětější Trojice.
 

Krásenská rozhledna

Jižně od města na Krásenském vrchu stojí rozhledna, která se řadí mezi nejhezčí v Česku. Vznikla ve třicátých letech 20. století v období hospodářské krize a její výstavba poskytla práci asi deseti zdejším nezaměstnaným. Asi 25 metrů vysoká rozhledna má tvar dutého kamenného válce, po jehož plášti se vzhůru spirálovitě vine točité schodiště; připomíná tak babylonskou stupňovitou věž. Z plošiny na vrcholu se otvírá pěkný kruhový výhled na Slavkovský les a Krušné hory.
 

Hornické muzeum a technické památky

areálu bývalého cínového dolu Vilém vzniklo po ukončení těžby Hornické muzeum. K vidění je nejenom obrovský parní těžní stroj z roku 1897, ale také těžní věž, řada expozic a důlní dráha s hornickým vláčkem. Zajímavým výletním cílem je Dlouhá stoka, vodní kanál z 16. století, který do dolů v okolí Horního Slavkova a Krásna dopravoval vodu a dřevo. Podél unikátní technické památky můžete pěšky nebo na kole putovat přes velkou část Slavkovského lesa až k rašeliništím na Kladské, kde Dlouhá stoka začíná.

Aktivity

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.
Krásno, Karlovarský kraj

Hornické muzeum Krásno – prohlídka důlní expozice

V muzeu v Krásně uvidíte 13 budov a objektů na rozloze 85 000 m². Ve stálé expozici se návštěvníci mohou dozvědět více o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, mineralogii a geologii.
Krásno, Karlovarský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Karlovy Vary – Meandr Ohře

Karlovy Vary jsou bezesporu nejznámějším lázeňským městem v Čechách. Že se dá v lázních nejen chodit po kolonádě, dívat se na filmy, pít léčivé minerální prameny, ale i pěkně běhat, a to dál než na záchod, vám nyní ukážeme. Tato trasa je navíc celá osvětlená, takže po ní můžete běhat bez problémů i večer.
běh lázeňským městem, Cesty pro zdraví

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.
Mariánské Lázně, Cesty poznání

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.
Karlovarský kraj - 5denní program, Výlety pro děti