Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Rekreační lesy Podhůra – relaxace a adrenalin
Letní sporty

Rekreační lesy Podhůra – relaxace a adrenalin

Rekreační lesy Podhůra tvoří ucelená plocha lesů, ohraničená obcemi Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota. Návštěvníci zde mají síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek, ale i Lesní stezku, venkovní posilovnu, několik rozhleden nebo singltrek.
Město Chrudim se spolu s ostatními vlastníky zpřístupnilo během let lesy na Podhůře veřejnosti a vytvořilo zde atraktivní území pro rekreaci. Lidé zde naleznou síť běžeckých i pěších tras, hipostezek a cyklotrasy pro cyklisty na horských kolech (MTB). A co všechno v lese objevíte?

Singltrek Podhůra – hlavním lákadlem je zde 1,7 km dlouhý okruh typu singltrek. Jedná se o úzkou, jednosměrnou stezku pro horská kola, která se proplétá mezi stromy a využívá přírodních překážek a terénních nerovností. Druhý, výrazně kratší, zato náročnější okruh zvaný P-line využívá k dynamické jízdě přirozených nerovností zaniklého lomu. Třetí aktivitou je tzv. pumptrack, dráha tvořená sledem umělých terénních vln a zatáček, na které se jezdí bez šlapání pouze s využitím vlastní kinetické energie. Zároveň slouží pro nácvik rovnováhy a dovedností na jízdních kolech.

Lesní stezka Podhůra – vede lesem poblíž rozhledny Bára. Její trasa měří 3 km a vede po zpevněných cestách. Má sedm zastavení s naučnými tabulemi, na kterých se dovíte více o lese a životě v něm a o hospodaření a myslivosti. Jedna z tabulí je věnována slavnému chrudimskému rodákovi Josefu Resslovi. Stezka zaujme i děti, na které čekají na šesti zastaveních interaktivní tabule s úkolem nebo horu (kolo štěstí, přiřazovací kruhy, xylofon, chytrý provázek, bludiště, skládačka).

Venkovní tělocvična – lesní tělocvičnu najdete asi 400m od rozhledny Bára  a nabízí sportovní vyžití jak pro děti, tak pro dospělé. Najdete zde 6 cvičebních prvků pro dospělé, které plně odpovídají nářadí v posilovně (překážkový běh, hrazda, bradla, skok do výšky, plošiny pro sedy lehy a madla pro kliky). Dopadové plochy jsou tvořené kůrovou drtí. Aby se při vašem cvičení nenudily ani děti, je zde umístěn také dětský multifunkční prvek obsahující  malou horolezeckou stěnu, sjížděcí tyč a žebříky.

Fit okruh Kometa – Fit okruh začíná a končí nedaleko parkoviště u bývalé restaurace Kometa. Fit okruh Kometa vede po opravených lesních cestách. Měří přesně 5 kilometrů a je vyznačen speciálním značením v červeno-bílé barvě. Ve vzdálenosti 1 km, 2 km, 3 km a 4 km jsou usazeny sloupky, na kterých se nachází piktogram Fit okruhu, informace o uběhnuté vzdálenosti a šipka udávající směr. Fit okruh je možné využít k chůzi, běhu, k Nordic walkingu a k dalším pohybovým aktivitám, kterým vyhovuje přesně změřená vzdálenost včetně kilometrovníku.

Trasa pro vozíčkáře – ve spolupráci s Klubem českých turistů je v leseích na Podhůře vyznačena okružní trasa pro vozíčkáře o délce 4,5 km  – s propojkou pak 4,9 km. Začíná u rozhledny Báry, vede po značené turistické cestě ke Kočičímu hrádku a lesní cestou kolem venkovní tělocvičny zpět k rozhledně Báře. Je vedena po lesních zpevněných, případně asfaltových cestách s minimálním provozem. Převýšení na celé trase činí 105 m. Trasa je středně těžká a je doporučena pro zdatné vozíčkáře s doprovodem. U rozhledny Bára je bezbariérové WC a obslužný domek s občerstvením.

Hipostezky na Podhůře – cesty jsou odděleny od stezek pro cyklisty a pěší. Začínají u hřebčína ve Slatiňanech a protínají les po trasách vyznačených značkou podkovy.

Rozhledna Bára – unikátní stavba z dílny ing. arch. Martina Rajniše s atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu a zajímavou historií. Výhled je opravdu do daleka. Otevřená je od dubna do října.

Kočičí hrádek – miniatura hradu kterou nechala v letech 1898-1901 vybudovat místní kněžna Vlemína Auerspergová, aby si měly kde hrát zámecké děti. Od jižní brány zámku Slatiňany k němu vede naučná stezka (okružní stezka cca 3 km).

Švýcárna – chata pod zámeckým parkem u Slatiňan na místě někdejší myslivny. V 19. století v těchto místech stála myslivna založená roku 1839 jako místo pro panstvo, které se chtělo pokochat nádhernou a nedotčenou přírodou.

Muzeum starokladrubského koně ve Švýcárně – v muzeu se seznámíte s problematikou chovu starokladrubských koní, s průběhem opravy celé stavby, zachráncem starokladrubských vraníků profesorem Bílkem a se standardem starokladrubských koní. V rámci prohlídky, si můžete prohlédnout box pro koně, který je replikou toho v hřebčíně v Kladrubech, vyzkoušet jízdu na kočáře a řízení koňského spřežení.

Vyhlídková věž Na Chlumu – vyhlídková věž byla postavena na přelomu 19. a 20. století, výhled z ní je omezen.

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků – necelé 3 km dlouhá naučná stezka na 7 zastaveních seznamuje návštěvníky s místní vzácnou přírodou.

Bývalá střelnice Kochánovice s tůněmi a povalovým chodníkem – někdejší střelnice lidových milicí v Kochánovicích, která patří do prostoru Evropsky významné lokality Kochánovické rybníky a tůně, byla v roce 2023 revitalizována. Na potoce Podhůra bylo vybudováno 16 tůní, aby zde mohly vzniknout louky s mokřady. Území se má stát rájem obojživelníků jako čolek nebo kuňka, ale i dalších živočichů, kterým svědčí mokré prostředí. Výletníkům je k dispozici odpočinkový altán a povalový chodník, po němž se mohou projít přímo nad hlavami zdejší fauny.

Provozovatel

Město Chrudim

Lesy Podhůra
537 01 Chrudim
Tel.:
+420 469 645 235
Email:
info@lesychrudim.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.lesychrudim.cz
GPS:
49,915017 15,787477
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Adventní čas na zámku Slatiňany

Zapomeňte na předvánoční stres a shon a přijďte podlehnout kouzelné zimní atmosféře slatiňanského zámku.
Slatiňany, Pardubický kraj

Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů

Výstava.
Slatiňany, Pardubický kraj

Rybí jarmark v Chrudimi

Na konci října, v období výlovů českých rybníků, se na chrudimském Resselově náměstí uskuteční další ročník oblíbeného rybího jarmarku.
Chrudim, Pardubický kraj

Kateřinské posvícení v Chrudimi

Zveme vás na tradiční kateřinské posvícení, které se koná v sobotu 25. listopadu na Resselově náměstí v Chrudimi. Bude připravený tradiční trh řemeslníků a výrobců s pravou českou zabijačkou.
Chrudim, Pardubický kraj

Siegfried Herz – Femme Fatale

Od soboty 9. září do středy 25. října 2023 je v Galerii ART v Chrudimi otevřena výstava českého malíře Siegfrieda Herze.
Chrudim, Pardubický kraj

Archeoden v Nasavrkách

Jako tradičně, i letos se Země Keltů v sobotu 14. října připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.
Nasavrky, Pardubický kraj

Skanzen předvánoční 2023

Slavili Keltové Vánoce? Jaké tradice a zvyky tenkrát byly? Navštivte zimní skanzen, pořiďte dárečky na řemeslném jarmarku a užijte si trochu klidu v přírodě a odpočiňte si od městského shonu.
Nasavrky, Pardubický kraj

Heřmanoměstecké podzimní slavnosti

Každoroční slavnosti města Heřmanův Městec proběhnou dne 7. 10. 2023. Bohatý program, kapely, ohňostroj, taneční vystoupení i staročeský jarmark se stánky s občerstvením – na to vše se můžete těšit.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.
Chrudim, Pardubický kraj

Trasa pro vozíčkáře na Podhůře u Chrudimi

Trasa vozíčkářského okruhu je vyznačena v městských rekreačních lesích Podhůra nedaleko Chrudimi. Je vedena po lesních zpevněných i asfaltových cestách s minimálním provozem. Pohyb uživatelů je na vlastní nebezpečí.
Chrudim, Pardubický kraj

Singltrek na Podhůře u Chrudimi

V rekreačních lesích na Podhůře si užijete terénní stezku pro cyklisty, takzvaný singletrack, která je základem budoucího Cykloparku Podhůra. Jedná se o úzkou klikatou trasu vedoucí mezi stromy, která není nijak náročná či nebezpečná.
Chrudim, Pardubický kraj

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.
Slatiňany, Pardubický kraj

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.
Slatiňany, Pardubický kraj

Pohádky za branou ve Slatiňanech

Zavítejte do překrásné přírody klapajících koníků. Zavítejte do Slatiňan a přitom si prožijte interaktivní pohádku. Pohádek je celá série a odehrávají se ve volné přírodě v lese, sadu a na louce. Vhodné pro děti od 3 do 150 let.
Slatiňany, Pardubický kraj

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků představuje přírodní krásy revíru Slatiňany. Do míst Železných hor, které byly v roce 2008 zasažené větrnou kalamitou Ivan, zájemce zavede obnovená, necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, dříve nesoucí jméno K Tyrolskému domku.
Slatiňany, Pardubický kraj

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan

Rozhlednu Na Chlumu u Slatiňan nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět kníže František Josef Auersperk jako protipožární hlásku a za účelem výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Na masivní kamenné podezdívce spočívá krytý dřevěný ochoz, díky kterému činí výška rozhledny asi 10 metrů.
Slatiňany, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U zámku ve Slatiňanech

Penzion a restaurace U zámku leží na hlavní ulici T.G.Masaryka při vjezdu do Slatiňan od Chrudimi. V sousedství se nachází zámek, zámecký park, hřebčín a cyklostezky.
Slatiňany, Pardubický kraj

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově nabízí příjemné posezení v pěkném prostředí, s nabídkou pokrmů české kuchyně. Stylově zařízená restaurace a ubytování nabízí tradiční speciality, jídla na grilu a jiné pokrmy.
Slatiňany, Pardubický kraj

Motorest Bonet ve Slatiňanech

Motorest Bonet nabízí ubytování ve Slatiňanech v moderním penzionu. Součástí areálu je i restaurace s několika sály, která nabízí kvalitní polední menu, výrobu a rozvoz pizzy, prostory pro svatby, školení, přednáškové a předváděcí akce včetně jejich zajištění.
Slatiňany, Pardubický kraj

Penzion a bar Kůlna

Bar Kůlna ve Škrovádě mezi skalami a řekou Chrudimkou. Místo dýchá pohodou a symbiózou stavby s okolím. Použitými přírodními materiály jsou především pískovec z místního lomu a modřínové dřevo,
Slatiňany, Pardubický kraj

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn na řece Chrudimce na okraji Slatiňan stával už v 16. století. Svůj název získal od okolních pískovcových skal v údolí Škrovádu, kde se dlouhá léta těžil kámen pro velké stavby a sochy v nedaleké Chrudimi.
Slatiňany, Pardubický kraj

Poznejte a ochutnejte speciality tak, jak je vaří la mama v Itálii

Mgr. Renata Kopecká pro vás připravuje s mistry z Itálie i Čech zajímavé semináře, kurzy vaření a degustace.
Chrudim, Pardubický kraj

Pivovar Loutkář

Městský pivovar Chrudim, později Chrudimský pivovar byl ve městě až do roku 1942, po II. světové válce již nebyl obnoven. Takže se dalo dohromady několik obyvatel a vznikl v Chrudimi pivovar. Jmenuje se Loutkář a místním patriotům jistě není třeba vysvětlovat proč.
Chrudim, Pardubický kraj

Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Chcete se ubytovat kousek od historického centra Chrudimi a přitom mít téměř pod okny Chrudimku? Vyzkoušejte příjemné, klidné a kvalitní ubytování vhodné pro rodinnou rekreaci i pracovní pobyty.
Chrudim, Pardubický kraj