Úvod > Aktuality > V anketě Rozhledna roku zvítězila rozhledna Holedná
Foto: Archiweb
Příroda

V anketě Rozhledna roku zvítězila rozhledna Holedná

  • Vydáno1. března 2021
S posledním únorovým dnem skončila anketa, kterou vyhlašuje Klub přátel rozhleden. Jednalo se o Rozhlednu roku 2020, ve které sbíraly hlasy novinky ve světě rozhleden. Letos vyhrála rozhledna Holedná v Brně, hned za ní je pak Chalupská Štěpánka u Zemětic na Plzeňsku a třetí místo obsadil Šibeník u Nového Hrádku v Kladském pomezí.
Rozhledna HolednáNovinky ve světě rozhleden se rok od roku liší; někdy je jich jen pár, někdy se seznam utěšeně rozroste. Loňský rok patřil k těm "úrodnějším", takže aktuality i novinky ze světa rozhleden a vyhlídek se odrazily i ve výsledcích ankety Rozhledna roku 2020.

První místo patří rozhledně Holedná nad brněnským Jundrovem. Rozhlednu postavila a spravuje společnost Lesy města Brna, která pečuje o celou oboru. Ocelová věž měří 35 metrů a na její vrchol, tedy na plošinu ve výšce 34,32 metru vede 208 schodů. Z vyhlídkové plošiny je výhled na město, přehradu i Drahanskou vrchovinu. Areálem vede naučná stezka po zpevněných cestách, vhodná je i pro malé děti a seniory a hodí se jak k odpolední procházce, tak i ke kondičnímu běhu.

Chalupská ŠtěpánkaDalší oceněnou stavbou, která vybojovala druhou příčku, je rozhledna Chalupská Štěpánka. Vyhlídková věž je stavbou solitérního charakteru na nezastavěném vrcholku nedaleko obce Zemětice na Plzeňsku. Svou podobou vychází ze starověkých, až středověkých stavebních postupů obranných věží. Kolem věže je upraven terén, z kterého je přístup do 2. patra po venkovním schodišti a vytvořena dřevěná kůlová palisáda se vstupní brankou.

Šibeníku u Nového HrádkuTřetí místo patří další nové rozhledně, a to Šibeníku u Nového Hrádku. Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro jej výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. Návštěvnické infocentrum vybudované u rozhledny z bývalé trafostanice větrníku by mělo veřejnosti začít sloužit na jaře roku 2021.

Rozhlednou na čtvrtém místě je Amálka u Českých Petrovic, za ní se pak umístily rozhledny Špička u Tanvaldu, Žaltman v Jestřebích horách, Feistův kopec u Olešnice v Orlických horách, rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské, Lucemburkův kopec u Malečova a rozhledna U Obrázku ve Starovičkách.
Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku

Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku

Vyhlídková věž je stavbou solitérního charakteru na nezastavěném vrcholku nedaleko obce Zemětice na Plzeňsku. Stojí na mírném vršku asi 400 m od Chalup, což je obecní část obce Zemětice. Nachází se v nadmořské výšce 413 m „na Prantu“.

Rozhledna Holedná nad brněnským Jundrovem

Rozhledna Holedná nad brněnským Jundrovem

Rozhledna Holedná v Brně byla koncem roku 2020 postavena na vrcholu na úbočí kopce Holedná, nad brněnskou čtvrtí Jundrov.

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro jej výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. U rozhledny se navíc nachází návštěvnické infocentrum vybudované z bývalé trafostanice větrníku.

Rozhledna Amálka u Českých Petrovic

Rozhledna Amálka u Českých Petrovic

Na horní stanici vleku A Sportareálu České Petrovice naleznete rozhlednu Amálku v nadmořské výšce 750 m n. m. Je přístupná každý den a za provozu areálu (a hezkého počasí) se můžete těšit na stylový bar uvnitř rozhledny.

Rozhledna U Obrázku ve Starovičkách

Rozhledna U Obrázku ve Starovičkách

V roce 2020 vznikla nová dřevěná rozhledna na místě starší, původní. Stojí v oblasti Nové Hory nad obcí Starovičky u Hustopečí a poskytuje nádherný výhled na Novomlýnské nádrže a Pálavské vrchy.

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách vznikla rozhledna na Feistově kopci. Celková její výška je 30 metrů, nadzemní část má čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou, nacházející se v sedmém patře.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.

Rozhledna Lucemburkův kopec

Rozhledna Lucemburkův kopec

Roky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku už stojí, tak ji pojďte navštívit.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky