Úvod > Aktuality > Den Země, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí
Příroda

Den Země, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

  • Vydáno21. dubna 2019
Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé. Většina akcí připomínající tento významný den se bude konat poslední dubnový víkend 27. a 28. dubna 2019.
Na jaře slaví svátek planeta Země, a to Dnem Země, který letos vychází na pondělí 22. dubna. Každý rok se koná řada zábavných i vzdělávacích programů, které upozorňují na ekologické hrozby, učí třídit a recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě. Kam se na ně můžete letos vypravit?

BeruškaJako první, už 24. 4. se ke Dni Země připojí Toulcův dvůr v Praze, který zároveň oslaví 25 let své existence. Součástí oslav bude výstava fotografií z historie Toulcova dvora, beseda s panem Toulcem, který na statku vyrůstal, přednášky, promítání filmu. Dále vás čeká 15 stanovišť, která vám pomohou najít odpovědi nejen na otázku: "Je toto odpovědné k Zemi a k našim dětem?", ale i na celou řadu dalších. Pro milovníky hudby je připraven koncert oblíbené skupiny Ekopela.

Česká geologická služba letos slaví 100 let od svého založení a 100 let geologie pro českou společnost. Čím se geologové zabývají, se můžete dozvědět v rámci Dne Země s ČGS, kde bude představena činnost českých geologů u nás i v zahraničí. Program pro veřejnost vás bude čekat v pátek 26. 4. a v sobotu 27. 4. od 9 do 17 hod v budově České geologické služby na pražském Klárově. Budete tak moci nahlédnout do budovy bývalého Klárova ústavu, kde bude zpřístupněna také kaple sv. Rafaela.

ŽábaA pěknou akci ke Dni Země si připravila 27. 4. i ostravská zoologická zahrada – doprovodný program prezentující možnosti, jak každý z nás může jednoduše přispět k ochraně našeho okolního prostředí i celé planety. Na několika místech v areálu zoo budou pro malé i velké návštěvníky připraveny zábavně poučné aktivity.

Již tradičně je Mezinárodní den Země v zoologických zahradách považován za zahájení sezóny. I Zoo Liberec připravuje na 27. 4. zajímavý program, interaktivní stanoviště, rukodělné i vzdělávací aktivity, a to v čase od 10.00 do 15.00 v celém areálu zahrady.

Vodní dům v Hulicích připravil na 27. 4. Den Země s obojživelníky. Od 11:00 a 13:00 nabízí předem přihlášeným zájemcům možnost navštívit hráz vodní nádrže Švihov (Želivka) s průvodcem. Registrace pomocí webového formuláře je vzhledem k omezené kapacitě nutná. V průběhu odpoledne můžete plnit úkoly na téma "obojživelníci kolem nás", děti si vyrobí žabí masku a zkusí si ulovit žabí svačinku.
Den Země v Kovozoo ve Starém Městě

22.4.
Den Země v Kovozoo ve Starém Městě

Oslava Dnu Země v areálu pod majákem. Skvělá zábava pro celou rodinu s ekologickým kontextem.

Další aktuality

15 tipů na nejkrásnější zimní vyhlídky

Máte rádi výlety do přírody spojené s pěkným pohledem na okolní krajinu? Pak by se vám mohly líbit naše tipy za pěknými výhledy v zimním období. Můžete si vybrat majestátní rozhledny, přírodní vyhlídky tyčící se vysoko nad řekami anebo pořádný výšlap na některé z našich nejvyšších hor.
Příroda

Šest kopců, které zůstávají teplé i v třeskutých mrazech

Zní to až magicky – kopce, které nikdy nezamrzají, a přece je to pravda. Ve většině případů je tento jev způsoben tzv. ventarolami. Jedná se vlastně o „výdechy“ teplého vzduchu, které kopce naakumulují v létě, a v zimě pak teplý vzduch vychází z kopce různými puklinami zase ven. V dnešních tipech vám přinášíme přehled takových míst, které se jistě stanou zajímavým cílem vašeho výletu.
Příroda

Oslavte Světový den mokřadů pěkným výletem

Ve čtvrtek 2. února 2023 si celý svět připomíná Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech – biotopech vodního ptactva světového významu. Dokument je znám také jako tzv. Ramsarská úmluva a pochází z roku 1971. Česká republika má na seznamu zapsáno celkem 14 mokřadů. Jsou mezi nimi rybniční soustavy, říční nivy, rašeliniště, a dokonce i jeden ojedinělý podzemní mokřad. Udělejte si výlet k některému z nich a poznejte pestrý život zimujících ptáků.
Příroda

Mozaika romantických míst pro originální valentýnské procházky a výlety

Blíží se Valentýn, svátek všech zamilovaných. Květiny? Čokoláda? To všechno už tu bylo, jděte na to letos oklikou a darujte zážitek: společnou procházku nebo výlet do některého z romantických míst. A aby bylo vaše cestování co nejjednodušší, krásná místa jsme na portálu Kudy z nudy vytipovali ve všech koutech Česka.
Příroda