Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Přírodní park Písecké hory
Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.
Kopcovité zalesněné pásmo Píseckých hor se táhne jižně od řeky Otavy. Název "hory" vystihuje hornické využití v dávných dobách. Unikátem současnosti je zde jediné světové naleziště radioaktivního nerostu, nazvaného Písekit (vzorek si lze prohlédnout v Prácheňském muzeu v Písku).

Nejvyšší horou je zde Mehelník (633 m). O Mehelníku se tradují pověsti o pokladu i o mehelnických loupežnících. Zde právě údajně pobývá duch Píseckých hor skřítek Pimon, střežící zlatý poklad. Mezi roztroušenými balvany na vrcholu připomíná loupežníky i jeden balvan zvaný Stůl, který později získal přízvisko Loupežnický.

Jedním z oblíbených cílů je i vrchol Jarník, kde se nachází v nadmořské výšce 609 m volně přístupná vyhlídková věž, z níž se nabízí pěkný kruhový rozhled jak na blízké město Písek, směrem k Putimi, na hřeben Blanského lesa s Kletí. Vrch Jarník byl pojmenován podle toho, že nad ním vychází slunce za jarní rovnodennosti.

Zajímavý je také výstup na rozhlednu Vysoký Kamýk (627 m) – nejvyšší horu Mehelnické vrchoviny. Sedmiboká zděná věž měří 46 metrů a stojí na místě významného geodetického bodu. Uvidíte odtud vrcholky Šumavy, Novohradských hor nebo Středočeskou pahorkatinu.

Ve středověku se v Píseckých horách těžilo zlato a stříbro. První zmínka o této činnosti pochází z roku 1336. Největší rozmach však zlatodoly zažily v 15. a 16. století, kdy byly na Havírkách objeveny zlatonosné křemenné žíly. Středověké šachty zde tvoří několik řad o celkové délce přesahující 1 km. V podzemí jsou propojeny štolami. Vytěžený křemen se odvážel do úpravny – zlatorudného mlýna na řece Otavě. Dnes jsou šachty z velké části zasypány a zatopeny. Jen několik set metrů od Havírek, na Flekačkách, najdete novou lesovnu Lesů města Písku a u ní pozoruhodnou stavbu sluneční luštírny lesích semen.

Rybník Němec je pro svou romantičnost přirovnáván k horským jezerům. Součástí rybníka je i malý ostrůvek, který je přístupný po lávce. Jak potvrdily archeologické nálezy, ostrůvek býval v 15. století tvrzištěm. Tradují se dvě možnosti, jak přišel ke svému jménu. První varianta poukazuje na skutečnost, že jeho hladina je stále klidná bez vln a zůstává vždy "němá". Druhá varianta zase předpokládá, že rybník patřil někomu z píseckých Němců.

Jedna z nejvydatnějších studánek v píseckých lesích je studánka U Dobré Vody, která pramení nedaleko rozcestí V srdci. Tento čarovný pramen, mnohými také považovaný za léčivý, vytéká z hlubin Píseckých hor v každém ročním období. Jeho zdroj nevysychá ani v parných a suchých létech. K prameni se pravidelně ubírá mnoho píseckých pro pitnou vodu, která je opravdu kvalitní. Můžeme předpokládat, že pramen byl zdrojem vody po staletí.

Písecké hory jsou protkány celou řadou pěších okruhů a cyklotras. Cyklisté mohou pro plány na celodenní výlet využít trasy č. 1015, 1016 a 1017, pěší turisté si mohou projít 18 km dlouhý "Velký okruh píseckými lesy". Na cestách si užijete výhledy na Písek, Písecko, střední a částečně jihovýchodní Šumavu. Z Písku se do Píseckých hor dostanete jednoduše pěšky po červené značce.

MTB víkend v Písku

Cycling teamvás zve na 8.ročník MTB závodů STEVENS MTB VÍKEND – Memoriál Jiřího Vinklera v Píseckých horách v pátek a sobotu 23. – 24.6.2023 do KUKLE u Tálína v okrese PÍSEK.
Tálín, Jihočeský kraj

Den v růžovém v Písku

Velká degustace.
Písek, Jihočeský kraj

XXIII. písecká jízda historických vozidel

Písecká jízda s podtitulem "letem proti času" nabízí výstavu historických vozidel v centru Písku, jízdou v širším okolí a cílem ve Strakonicích.
Písek, Jihočeský kraj

Švejkova neděle

Zveme vás v neděli 3. 9. 2023 do Písku na Švejkovu neděli, která byla podpořena městem Písek a Nadací Jihočeské cyklostezky. Start a cíl nádvoří Přemyslovského hradu a Pracheňského muzea v Písku.
Písek, Jihočeský kraj

Sochy z písku v Písku 2023

U Kamenného mostu v Písku již posedmnácté vyrostly obří sochy z písku. Jejich námět se váže k přezdívce města Písku, a to „Písek – Jihočeské Athény“.
Písek, Jihočeský kraj

House Ya

Yonatan Omer aka Colibris & Roksan Mandel.
Písek, Jihočeský kraj

Duhové divadlo 2023

16. ročník celostátní divadelní přehlídky waldorfských škol v Písku.
Písek, Jihočeský kraj

Dotkni se Písku 2023

Díky slavnostem Dotkni se Písku se celé město od 9. do 11. června zaplní hudbou, tancem, divadlem, historií a další zábavou. Těšit se můžete na koncerty, nebudou chybět ani degustační a drink zóny.
Písek, Jihočeský kraj

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.
Milevsko, Jihočeský kraj

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

V lesním komplexu Píseckých hor, východně od vrcholu Velkého Mehelníku, který leží 633 m n.m., můžete najít zajímavý kámen nazývaný Loupežnický stůl, označovaný kdysi za kámen obětní. I dnes toto místo přitahuje milovníky záhad.
Písek, Jihočeský kraj

Velký Mehelník

Velký Mehelník (633 m n. m.) je nejvyšším vrchem Píseckých hor. Na severním svahu hory se nachází studánka zvaná Pimonova a na vrcholu pak řada velkých balvanů. Nejznámějším z nich nedaleko vrcholu je Loupežnický stůl.
Písek, Jihočeský kraj

Tálínský rybník v Tálíně

U obce Tálín se nachází Tálínský rybník s rozlohou 52 ha, zámý z lidové písně. První zmínka o tomto rybníku pochází z roku 1515. Rybník obhospodařuje Školní rybářství Protivín. Jedná se o rybník chovný, který není určen k rekreaci.
Tálín, Jihočeský kraj

Kraj pod horou Mehelník – naučný areál Semice – Flekačky

Přírodně naučný areál Semice – Flekačky se rozkládá na pozemku o výměře 4 ha a zahrnuje krom lesovny a infocentra Lesů města Písek i mlatovou stezku s prvky geoparku a expozici lesního semenářství.
Písek, Jihočeský kraj

Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou

Kolem kostela sv. Petra a Pavla v Albrechticích se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy. Celkem u hřbitovní zdi stojí 108 kapliček.
Albrechtice nad Vltavou, Jihočeský kraj

Ohradní zeď hřbitova v Albrechticích nad Vltavou

Kolem kostela sv. Petra a Pavla se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy.
Albrechtice nad Vltavou, Jihočeský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou

Hřbitovní kostel stojí v Albrechticích nad Vltavou na mírném návrší. Jeho původní románský sloh prozrazuje hlavně hranolová věž s charakteris¬tickými podvojnými okénky v nejvyšším patře. První písemná zpráva o kostelu pochází z let 1344–1350.
Albrechtice nad Vltavou, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Interhotel America

Rodinný hotel situován v klidové zóně.
Písek, Jihočeský kraj

Beskydská oáza

Objevte nádherné místo ve Slezských Beskydech rozprostírající se na louce u lesa. Společnost vám tady bude dělat lesní zvěř a nezvyklý klid.
Písek, Jihočeský kraj

Hotel Biograf v Písku

Luxusní čtyřhvězdičkový hotel v centru města Písku nabízí svým hostům nejen komfortní ubytování, bohaté snídaně, nekuřáckou kavárnu, finskou saunu a 2 moderně vybavené konferenční místnosti, ale i celou řadu dalších služeb, které jistě osloví i toho nejnáročnějšího hosta.
Písek, Jihočeský kraj

Penzion s restaurací U zlatého býka v Písku

Srdečné přijetí, příjemné a útulné prostředí ideální pro vaše výlety po Písecku ať už na kole, nebo pěšky, či za zážitky s nádechem tajemna.
Písek, Jihočeský kraj

Kavárna Až na půdu

Ráno kavárna, přes den bistro a večer bar v historickém centru Písku.
Písek, Jihočeský kraj

Restaurace U Reinerů v Písku

Plzeňská restaurace U Reinerů se nachází v historickém centru Písku. Nabízí to nejlepší ze staročeské i české kuchyně a širokou nabídku piva, vína i nealkoholických nápojů.
Písek, Jihočeský kraj

Apartmány v centru města Písek

Ubytování v apartmánech v centru města Písek.
Písek, Jihočeský kraj

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Benešovský mlýn leží v krásném prostředí na zlatonosné řece Blanici, jejíž slepé rameno mlýnem přímo protéká a roztáčí tak funkční mlýnské kolo. Zdejší nádherné okolí je navíc protkáno řadou cyklostezek a pěších tras.
Heřmaň, Jihočeský kraj