Úvod > Aktuality > Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden
Příroda

Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden

  • Vydáno31. března 2022
Od počátku 19. století až do dnešních dnů bylo v našich zemích postaveno více než 615 rozhleden. Češi se zkrátka rádi dívají do daleka, a tak naleznete hojné množství rozhledem v každém kraji. Od těch nejjednodušších dřevěných až po opravdové architektonické skvosty s pohnutou historií a osudem. Rozhledny skrývají nejedno tajemství a je jen na vás, abyste je odhalili. Pojďme si dnes připomenout rekordmanky světa rozhleden – víte, která z našich vyhlídkových staveb je ta nejvyšší nebo kde hledat tu nejstarší kamennou stavbu?

Nejstarší rozhledny – novogotický Templ a Josefova věž 

Templ Krásný dvůrZnáte Templ v zámeckém parku Krásný Dvůr? Jedinečná památka je nejstarší novogotickou stavbou u nás, ale také vůbec nejstarší rozhlednou v České republice. Stavba z roku 1793 zdobí rozsáhlý anglický park u státního zámku Krásný Dvůr na Podbořansku. Dlouhé roky chátrala, ale mezi lety 2014 – 2017 jí přivedla zpět k životu rozsáhlá rekonstrukce. Unikátní, dvacet metrů vysoká stavba vznikla podle návrhu Jana Rudolfa Černína. Templ sloužil od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka úspěšného generála Karla Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813. Jeho pískovcová socha od sochaře Emanuela Maxe z roku 1847 se nachází v interiéru stavby, stejně jako kopie vitrážových oken a replika původní vyhlídkové lávky.
 
KleťJosefova věž, nejstarší kamenná rozhledna v Česku, byla vybudována na severozápadním úbočí hory Kleť, nejvyšším vrcholu Blanského lesa, za vlády knížete Josefa II. ze Schwarzenbergu v letech 1822 – 1825. Za chladného a jasného počasí odtud lze dohlédnout až na alpské vrcholky. Jinak můžete z výšky obdivovat Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a značnou část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi. V letech 1824 – 1825 se rozhledna stala trigonometrickým bodem pro kartografické práce, a tak ji hojně navštěvovali i tvůrci map. Sto let po založení rozhledny, v roce 1925, byla na Kleti vystavěna horská chata pro potřeby turistů, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku.
 

Nejvyšší rozhledny – Televizní věž Žižkov a věž elektrárny Ledvice

Žižkovská věžNejvyšší rozhlednu Česka měla dlouho v Praha. Jednalo se o přízračný žižkovský televizní vysílač tyčící se nad městem. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Za dobrých podmínek se lze z vyhlídkové plošiny ve výšce 93 metrů rozhlédnout až 100 km daleko.

Přesto první místo žebříčku nejvyšších rozhleden v České republice patří už pár let jinému místu: prosklené vyhlídce s přístupným ochozem na jedné z věží Elektrárny Ledvice ve výšce 144 metrů; najdete ji mezi Bílinou a Teplicemi. Celá věž měří 145 metrů a jedná se o nejvyšší průmyslovou stavbu u nás (exkurzi na rozhlednu lze absolvovat pouze po předchozím objednání).
 

Nejvýše položená rozhledna – Praděd v Jeseníkách

pradědPokud by vás zajímalo, kde se nachází nejvýše položená rozhledna u nás, prozradíme, že byste se za ní museli vypravit na Praděd do Hrubého Jeseníku, kde stojí další slavný televizní vysílač. Původní kamennou rozhlednu z roku 1912 postavenou v duchu gotického hradu byste zde hledali marně, ta se zřítila po druhé světové válce.

V roce 1968 byla zahájena výstavba 162 metrů vysokého vysílače, z něhož lze shlížet do kraje i v dnešních dnech. Na Pradědu je nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C. Na severním úbočí vrcholu najdeme rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.


Nejromantičtější rozhledna – Štěpánka v Jizerkách

rozhledna ŠtěpánkaV této kategorii již není vítěz tak jednoznačný, ale horkou kandidátkou je rozhledna ŠtěpánkaJizerských horách, kterou najdete na vrchu Hvězda. V novogotickém slohu ji nechal roku 1847 postavit kníže Camill Rohan. Podle pověsti nechal však její stavbu zastavit, protože mu stará cikánka předpověděla, že zemře, jakmile bude věž dokončena.

A skutečně – do měsíce po jejím dokončení v roce 1892 starý kníže zemřel. Štěpánka je navíc nejzobrazovanější rozhledna českých pohlednic!
 

Architekty nejoceňovanější rozhledna – liberecký Ještěd

ještědSkutečný architektonický skvost najdete v Liberci. Tamní netradiční televizní vysílač, který jakoby "zastřešoval" horu Ještěd, byl postaven v letech 1966 – 1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Hora Ještěd se pne do výšky 1012 metrů nad mořem. Před stavbou vysílače zdobil vrchol velký kříž. Od roku 1876 tam stála první vyhlídková věž, jenž byla roku 1889 nahrazena rozhlednou. Horský hotel vyrostl na hoře v červnu 1906, avšak v roce 1963 jej zničil hotel požár a o tři roky později začala výstavba současné budovy ve tvaru hyperboloidu.
 

Nejníže položená – Romanka na Nymbursku

rozhledna romankaNa západním okraji obce Hrubý Jeseník na Nymbursku najdete nejníže položenou rozhlednu České republiky s romantickým jménem Romanka. Na uměle navršeném návršíčku jen pár kroků za obcí stojí ocelový sloup, v dolní trojhranné části obložený gabiony a dřevem. Pata rozhledny je umístěna na výškové kótě 205 m n. m.

Nejvyšší vyhlídkový ochoz ve výšce 26 metrů a poskytuje kruhový výhled do široké rovinaté krajiny. Za dobré viditelnosti jsou vidět i na Krkonoše, Ještěd nebo Kozákov. Zajímavostí je, že právě dnes (28. března) slaví Romanka již 17. narozeniny.
 

Nejnižší rozhledna – Cimrmanova "rozhledna" u Nouzova

rozhledna járy cimrmanaU obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Její výška se uvádí jako záporná -0,15m. To znamená, že rozhledna nevystupuje nad terén, naopak je v jakémsi dolíku.

Kromě kouzelného výhledu zde milovníci recese mohou vyzkoušet prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo šlapací telefón.
 

Nejoriginálnější pražská rozhledna – Doubravka na Černém Mostě

Rozhledna DoubravkaRozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Autorem 23metrové rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Stavbu tvoří tři nohy z akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů po vnitřním točitém schodišti.

Na stavbu rozhledny bylo použito celkem 5162 kg oceli, 3000 svorníků, 6000 matic a zhruba 1000 kmínků trvanlivého a snadno obnovitelného akátového dřeva, které vyrostlo na Moravě v okolí Bzence.
 

Nejnovější kamenná rozhledna – Dalimil na Větrově

Dalimilova rozhlednaAž do roku 2021 byla první kamennou rozhlednou postavenou po roce 1945 Brdo v Chřibech na jižní Moravě. Vloni ji však předběhla Dalimilova rozhledna pod Rychlebskými horami. Jde o přesnou kopii rozhledny, která kdysi stávala na Králickém Sněžníku. A stejně jako v roce 1899 i nyní o více než 120 let později byl jako hlavní stavební materiál použit kámen. Rozhledna vyrostla na vrchu Větrov mezi lety 2019 – 2021. Stavbu nechal postavit pan Dalimil Mika, po němž se také rozhledna jmenuje. Bývalou vyhlídkovou věž na Sněžníku sice nepamatuje, rodiče mu o ní však často vyprávěli a ukazovali fotografie. Stavbu si proto pan Dalimil zamiloval a rozhodl se, že postaví její repliku. Stavbu navrhnul Ateliér A Jiřího Tomečka.


Nejnezdolnější rozhledna – Bára na Čertově skalce

Trozhledna Báraoto označení si zaslouží dřevěná rozhledna Bára na Čertově skalce, na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi. Když ji totiž v roce 2008 slavnostně otevřeli, netrvalo to déle než pár dní a zničila ji vichřice. Místní si ale právo na rozhlednu nedali vzít a postavili novou patnáctimetrovou stavbu s minimem spojovacích prvků, která má vydržet i vítr do 200 km/h. Můžete ji sami zkontrolovat.

Autorem stavby je Martin Rajniš, který je i autorem nové poštovny na Sněžce. Vyhlídková plošina je umístěna asi 15 metrů nad zemí, dalších deset metrů měří kovový stožár s vlajkou.
 

Nejzapovězenější rozhledna – Bismarckova na Zelené hoře

Bismarkova rozhlednaBismarckova rozhledna u Chebu spadala do zakázaného pohraničního pásma a tak se na ni turisté pěknou řádku let nedostali. Patří k jedné ze tří věží, které u nás byly postaveny na počest německého říšského kancléře Otta von Bismarcka. Zajímavé je, že podobných staveb bylo po celém světě postaveno asi 270. Ta zdejší byla otevřena v roce 1907 a její plošina je ve výšce 14 m.

Mohutnou kamennou rozhlednu najdete 637 m n. m. na Zelené hoře asi 4 km západně od Chebu. Po II. světové válce byl přístup na rozhlednu zakázán, protože se nacházela v pohraničním pásmu. Díky tomu upadla do naprostého zapomnění. Opravená rozhledna byla za velkého zájmu české i německé turistické veřejnosti opět otevřena 12. června 2005.
 

Nejspirálovitější rozhledna – Stezka nad vinohrady v Kobylí

kobylí rozhlednaV Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu z roku 2018, pojmenovanou Stezka nad vinohrady. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je zcela bezbariérová. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Rozhledna připomíná otevřený tunel nebo stoupající zatočený most. Vidět z ní bude na Pálavu a při dobrém počasí i na rakouské Alpy.

 

Nejoriginálnější rozhledna – Růženka na Pastevním vrchu

rozhledna RůženkaJedna z velmi originálních rozhleden u nás, dá se říci že snad i nejoriginálnější mezi všemi, je rozhledna Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku. Měří něco málo přes šest metrů a inspirací pro architekty z libereckého Studia Mjölk byly malé vojenské bunkry, rozeseté po lesích Českého Švýcarska.

Leckomu však betonová stavba připomíná spíš Jana Kaplického a jeho nerealizovaný návrh Národní knihovny v Praze. Nezvyklá a půvabná rozhledna, k níž vás dovede naučná stezka Růžová, nabízí výhledy na České Švýcarsko, Pravčickou bránu, Děčínský Sněžník, MilešovkuČeském středohoří, Jedlovou a další kopce. Rozhledna Růženka byla oceněna turisty jako rozhledna roku 2018.
 

Nejfuturističtější rozhledna – Salaš u Uherského Hradiště

rozhledna SalašNa začátku zrodu rozhledny v Salaši stála vyzvaná architektonická soutěž soukromého investora z Přerova, který se rozhodl zhmotnit svou vizi. Rozhodl se postavit na svém pozemku na kopci nad obcí Salaš rozhlednu ve tvaru dvou do sebe zakleslých sedmiček.

Futuristicky pojatá jedenadvacetimetrová ocelová rozhledna postavená v roce 2015 je obložená modřínovými lamelami. Nabízí nádherné výhledy z otevřených ochozů ve výšce 15 a 20 metrů na kostelní věže Velehradu, Bílé Karpaty a vrcholky Chřibů.
 

Nejoblíbenější rozhledna - podle ankety Rozhledna roku 2022

Rozhledna HalaškaAnketa Rozhledna roku se každoročně zaměřuje na nové přírůstky předcházejícího roku. O svých favoritech rozhoduje sama hlasující veřejnost. Letos v březnu (2022) byly zveřejněny výsledky veřejného hlasování, které na první místo ankety řadí již zmiňovanou Dalimilovu rozhlednu.

Další oceněnou stavbou, která vybojovala druhou příčku, je rozhledna Halaška na vrchu Kopřivná nedaleko Budišova nad Budišovkou. Třicetimetrová vyhlídková věž je součástí nové česko-polské sítě rozhleden. Byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky. Z rozhledny se zadíváte do dáli a uvidíte Beskydy, Červenou horu u Libavé, Praděd. Rozhlednu najdete na kopci Kopřivná. Díky vyhlídce tudy vede speciální trasa u státní hranice.
Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, mohou si prohlédnout krajinu z krásné rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

V Budišově nad Budišovkou na Vítkovsku přibyla dlouho očekávaná turistická atrakce – třicetimetrová rozhledna, která je součástí nové česko-polské sítě vyhlídek. Rozhledna byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Romanka u Hrubého Jeseníku neleží, jak by mohl název napovídat, v nejvyšším moravském pohoří, ale nedaleko Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Hradce Králové

Hradec Králové patří k našim nejkrásnějším a nejoblíbenějším metropolím. Krásné historické město, které pulzuje moderním životem. Naláká každého, kdo miluje architekturu, kulturu i historii. Potkává se zde gotika s renesancí, barokem, i moderní architekturou. Stavěli zde Kotěra, Gočár, Giovanni Santini či Carlo Lurago. Univerzitní město je kulturním centrem Východních Čech. Po celý rok zde probíhají hudební, divadelní či filmové festivaly i literární akce. Hradec Králové je vyhledávaným centrem českých i zahraničních turistů. Je dobrým výchozím bodem do Krkonoš, Orlických hor, i Českého ráje. V blízkém okolí se v malebných městečkách nacházejí významné zámky Opočno, Nové Město nad Metují či Rychnov nad Kněžnou.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Krkonošský národní park si připomíná Mezinárodní den biologické rozmanitosti

Pondělí 22. května je Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Ta, bohužel na celém světě, českou přírodu nevyjímaje, v posledních letech povážlivým tempem klesá. Letošní svátek biodiverzity má ústřední heslo „Od dohody k akci: Vystavme biodiverzitu znovu“. Odkazuje k prosincové dohodě na summitu v Montréalu, kde se svět dohodl na řadě opatření, jak rozmanitost živé přírody zachránit – mimo jiné tím, že v roce 2030 by mělo mít 30 % celosvětové souše i oceánů status zvláště chráněných území. Úbytek rozmanitosti přírody se týká vymírání druhů a úbytku početnosti druhů, které naštěstí zatím nevymírají. V české přírodě je tento trend asi nejvíce patrný na dříve běžných druzích ptáků, především zemědělské krajiny, a na populacích denních motýlů.
Královéhradecký kraj | Příroda

Hradecké koupaliště Flošna zahajuje letní sezónu

V sobotu 20. května 2023 zahájí oblíbené hradecké koupaliště Flošna letní sezónu. Koupaliště bude otevřeno od 10:00 do 19:00 hodin a bazény se vyhřívají na 26 °C. Vstupné bude zatím mimosezónní, 70 Kč na čipové hodinky a 100 Kč bez čipových hodinek. Hodinové vstupné je za 64 Kč na modré čipové hodinky a 54 Kč na červený čip. Všechny atrakce budou v provozu i ve vedlejší sezóně. Přijďte si užít slunečné a teplé dny na Flošnu!
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější evropské národní parky

Z aktuální analýzy dat mobilních operátorů vyplývá, že návštěvnost Krkonoš se po poklesu vlivem pandemie covid-19 a souvisejících opatřeních v roce 2022 vrátila zase na stále se zvyšující trajektorii a v roce 2022 dosáhla nového rekordu. V roce 2022 zaznamenaly Krkonoše celkem 12 111 212 návštěv, tedy o cca 250 000 víc, než v roce 2018. Samotný Krkonošský národní park pak v roce 2022 zaznamenal 5 763 996 návštěv, bezmála o milion víc, než v roce 2018.
Královéhradecký kraj | Příroda

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!
Královéhradecký kraj | Příroda

V Safari Parku ve Dvoře Králové začala hlavní sezóna

V sobotu 6. května 2023 zahájil Safari Park Dvůr Králové hlavní letní návštěvnickou sezonu a s ní i provoz Safaribusů. V areálech safari mohou kromě toho návštěvníci projíždět vlastním autem nebo takzvaným Afrika truckem mezi volně žijícími zvířaty.
Královéhradecký kraj | Příroda

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

Pokud hledáte ideální tip na hezkou procházku v přírodě, poradíme vám, kde vám bude zaručeně dobře a zároveň vás uchvátí nádherné okolní scenérie. Řeč je o Teplických skalách u Teplic nad Metují, kde v údolí Skalního potoka najdete Sibiř, Ozvěnu, Chrámové náměstí i Ledního medvěda.
Královéhradecký kraj | Příroda

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Osmnáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 5. května 2023 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní aneb O našem lese.
Královéhradecký kraj | Zážitky