Úvod > Aktuality > Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden
Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden

Vydáno 28. března 2020 Příroda
Od počátku 19. století až do dnešních dnů bylo v našich zemích postaveno více než 610 rozhleden. Češi se zkrátka rádi dívají do daleka, a tak naleznete hojné množství rozhledem v každém kraji. Od těch nejjednodušších dřevěných až po opravdové architektonické skvosty s pohnutou historií a osudem. Rozhledny skrývají nejedno tajemství a je jen na vás, abyste je odhalili. Pojďme si dnes připomenout rekordmanky světa rozhleden - víte, která z našich vyhlídkových staveb je ta nejvyšší nebo kde hledat tu nejstarší kamennou stavbu?

Nejstarší rozhledna - novogotický Templ v Krásném Dvoře

Templ Krásný dvůrZnáte Templ v zámeckém parku Krásný Dvůr? Jedinečná památka je nejstarší novogotickou stavbou u nás, ale také vůbec nejstarší rozhlednou v České republice. Stavba z roku 1793 zdobí rozsáhlý anglický park u státního zámku Krásný Dvůr na Podbořansku. Dlouhé roky chátrala, ale mezi lety 2014 - 2017 jí přivedla zpět k životu rozsáhlá rekonstrukce. Unikátní, dvacet metrů vysoká stavba vznikla podle návrhu Jana Rudolfa Černína.

Templ sloužil od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka úspěšného generála Karla Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813. Jeho pískovcová socha od sochaře Emanuela Maxe z roku 1847 se nachází v interiéru stavby, stejně jako kopie vitrážových oken a replika původní vyhlídkové lávky.
 

Nejvyšší rozhledna - Televizní věž Žižkov

Žižkovská věžKdo by hádal, že nejvyšší rozhlednu Česka najdete v Praze, měl by pravdu. Nejedná se ovšem o malebnou Petřínskou rozhlednu, mladší sestru Eiffelovky, ale o přízračný žižkovský televizní vysílač tyčící se nad městem. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka.

Jde nejen o nejvyšší rozhlednu, ale zároveň také o nejvyšší vyhlídkovou plošinu v České republice. Za dobrých podmínek se lze rozhlédnout až 100 km daleko. V současnosti je na věži umístěno 10 obřích soch - miminek od sochaře Davida Černého. Po věži "lezou" již téměř 20 let.
 

Nejvýše položená rozhledna - Praděd v Jeseníkách

pradědPokud by vás zajímalo, kde se nachází nejvýše položená rozhledna u nás, prozradíme, že byste se za ní museli vypravit na Praděd do Hrubého Jeseníku, kde stojí další slavný televizní vysílač. Původní kamennou rozhlednu z roku 1912 postavenou v duchu gotického hradu byste zde hledali marně, ta se zřítila po druhé světové válce.

V roce 1968 byla zahájena výstavba 162 metrů vysokého vysílače, z něhož lze shlížet do kraje i v dnešních dnech. Na Pradědu je nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C. Na severním úbočí vrcholu najdeme rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.


Nejromantičtější rozhledna - Štěpánka v Jizerkách

rozhledna ŠtěpánkaV této kategorii již není vítěz tak jednoznačný, ale horkou kandidátkou je rozhledna ŠtěpánkaJizerských horách, kterou najdete na vrchu Hvězda. V novogotickém slohu ji nechal roku 1847 postavit kníže Camill Rohan. Podle pověsti nechal však její stavbu zastavit, protože mu stará cikánka předpověděla, že zemře, jakmile bude věž dokončena.

A skutečně – do měsíce po jejím dokončení v roce 1892 starý kníže zemřel. Štěpánka je navíc nejzobrazovanější rozhledna českých pohlednic!
 

Architekty nejoceňovanější rozhledna - liberecký Ještěd

ještědSkutečný architektonický skvost najdete v Liberci. Tamní netradiční televizní vysílač, který jakoby "zastřešoval" horu Ještěd, byl postaven v letech 1966 - 1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Hora Ještěd se pne do výšky 1012 metrů nad mořem. Před stavbou vysílače zdobil vrchol velký kříž. Od roku 1876 tam stála první vyhlídková věž, jenž byla roku 1889 nahrazena rozhlednou. Horský hotel vyrostl na hoře v červnu 1906, avšak v roce 1963 jej zničil hotel požár a o tři roky později začala výstavba současné budovy ve tvaru hyperboloidu.
 

Nejstarší kamenná rozhledna - Josefova věž na Kleti

rozhledna KleťJosefova věž, nejstarší kamenná rozhledna v Česku, byla vybudována na severozápadním úbočí hory Kleť, nejvyšším vrcholu Blanského lesa, za vlády knížete Josefa II. ze Schwarzenbergu v letech 1822 - 1825. Za chladného a jasného počasí odtud lze dohlédnout až na alpské vrcholky. Jinak můžete z výšky obdivovat Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a značnou část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi.

V letech 1824 - 1825 se rozhledna stala trigonometrickým bodem pro kartografické práce, a tak ji hojně navštěvovali i tvůrci map. Sto let po založení rozhledny, v roce 1925, byla na Kleti vystavěna horská chata pro potřeby turistů, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku.
 

Nejníže položená - Romanka na Nymbursku

rozhledna romankaNa západním okraji obce Hrubý Jeseník na Nymbursku najdete nejníže položenou rozhlednu České republiky s romantickým jménem Romanka. Na uměle navršeném návršíčku jen pár kroků za obcí stojí ocelový sloup, v dolní trojhranné části obložený gabiony a dřevem. Pata rozhledny je umístěna na výškové kótě 205 m n. m.

Nejvyšší vyhlídkový ochoz ve výšce 26 metrů a poskytuje kruhový výhled do široké rovinaté krajiny. Za dobré viditelnosti jsou vidět i na Krkonoše, Ještěd nebo Kozákov. Zajímavostí je, že právě dnes (28. března) slaví Romanka již 17. narozeniny.
 

Nejnižší rozhledna - Cimrmanova "rozhledna" u Nouzova

rozhledna járy cimrmanaU obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Její výška se uvádí jako záporná -0,15m. To znamená, že rozhledna nevystupuje nad terén, naopak je v jakémsi dolíku.

Kromě kouzelného výhledu zde milovníci recese mohou vyzkoušet prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo šlapací telefón.
 

Nejoriginálnější pražská rozhledna - Doubravka na Černém Mostě

Rozhledna DoubravkaRozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Autorem 23metrové rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Stavbu tvoří tři nohy z akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů po vnitřním točitém schodišti.

Na stavbu rozhledny bylo použito celkem 5162 kg oceli, 3000 svorníků, 6000 matic a zhruba 1000 kmínků trvanlivého a snadno obnovitelného akátového dřeva, které vyrostlo na Moravě v okolí Bzence.
 

Nejnovější kamenná rozhledna - chřibské Brdo

rozhledna ChřibyNejenomže je první kamennou rozhlednou postavenou u nás po roce 1945, ale udivuje i originálním tvarem. Připomíná totiž pětistupňový dalekohled. Rozhledna postavená v roce 2004 je první svého druhu od 30. let minulého století. Nachází se v Chřibech na jižní Moravě na kopci Brdo, kde již dříve rozhledna stávala, ale v 70. letech zchátrala. Kámen a dřevo pochází z místních lesů a okolí.

Navíc je postavená metodou kyklopského zdiva, což vyvolává dojem, že jde o historickou stavbu, přitom stojí pouhých 16 let. Z vyhlídkového ochozu je vidět široko daleko a pocit dálek umocní ještě vždy přítomná a nepřeslechnutelná zvuková kulisa, meluzína. Stavbě při slavnostním otevření požehnal i olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner.


Nejnezdolnější rozhledna - Bára na Čertově skalce

Trozhledna Báraoto označení si zaslouží dřevěná rozhledna Bára na Čertově skalce, na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi. Když ji totiž v roce 2008 slavnostně otevřeli, netrvalo to déle než pár dní a zničila ji vichřice. Místní si ale právo na rozhlednu nedali vzít a postavili novou patnáctimetrovou stavbu s minimem spojovacích prvků, která má vydržet i vítr do 200 km/h. Můžete ji sami zkontrolovat.

Autorem stavby je Martin Rajniš, který je i autorem nové poštovny na Sněžce. Vyhlídková plošina je umístěna asi 15 metrů nad zemí, dalších deset metrů měří kovový stožár s vlajkou.
 

Nejzapovězenější rozhledna - Bismarckova na Zelené hoře

Bismarkova rozhlednaBismarckova rozhledna u Chebu spadala do zakázaného pohraničního pásma a tak se na ni turisté pěknou řádku let nedostali. Patří k jedné ze tří věží, které u nás byly postaveny na počest německého říšského kancléře Otta von Bismarcka. Zajímavé je, že podobných staveb bylo po celém světě postaveno asi 270. Ta zdejší byla otevřena v roce 1907 a její plošina je ve výšce 14 m.

Mohutnou kamennou rozhlednu najdete 637 m n. m. na Zelené hoře asi 4 km západně od Chebu. Po II. světové válce byl přístup na rozhlednu zakázán, protože se nacházela v pohraničním pásmu. Díky tomu upadla do naprostého zapomnění. Opravená rozhledna byla za velkého zájmu české i německé turistické veřejnosti opět otevřena 12. června 2005.
 

Nejspirálovitější rozhledna - Stezka nad vinohrady v Kobylí

kobylí rozhlednaV Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu z roku 2018, pojmenovanou Stezka nad vinohrady. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je zcela bezbariérová. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Rozhledna připomíná otevřený tunel nebo stoupající zatočený most. Vidět z ní bude na Pálavu a při dobrém počasí i na rakouské Alpy.
 

Nejoriginálnější rozhledna - Růženka na Pastevním vrchu

rozhledna RůženkaJedna z velmi originálních rozhleden u nás, dá se říci že snad i nejoriginálnější mezi všemi, je rozhledna Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku. Měří něco málo přes šest metrů a inspirací pro architekty z libereckého Studia Mjölk byly malé vojenské bunkry, rozeseté po lesích Českého Švýcarska.

Leckomu však betonová stavba připomíná spíš Jana Kaplického a jeho nerealizovaný návrh Národní knihovny v Praze. Nezvyklá a půvabná rozhledna, k níž vás dovede naučná stezka Růžová, nabízí výhledy na České Švýcarsko, Pravčickou bránu, Děčínský Sněžník, MilešovkuČeském středohoří, Jedlovou a další kopce. Rozhledna Růženka byla oceněna turisty jako rozhledna roku 2018.
 

Nejfuturističtější rozhledna - Salaš u Uherského Hradiště

rozhledna SalašNa začátku zrodu rozhledny v Salaši stála vyzvaná architektonická soutěž soukromého investora z Přerova, který se rozhodl zhmotnit svou vizi. Rozhodl se postavit na svém pozemku na kopci nad obcí Salaš rozhlednu ve tvaru dvou do sebe zakleslých sedmiček.

Futuristicky pojatá jedenadvacetimetrová ocelová rozhledna postavená v roce 2015 je obložená modřínovými lamelami. Nabízí nádherné výhledy z otevřených ochozů ve výšce 15 a 20 metrů na kostelní věže Velehradu, Bílé Karpaty a vrcholky Chřibů.
 

Nejoblíbenější rozhledna - podle ankety Rozhledna roku 2019

rozhledna velká deštnáAnketa Rozhledna roku se každoročně zaměřuje na nové přírůstky předcházejícího roku. O svých favoritech rozhoduje sama hlasující veřejnost. Letos v lednu (2020) byly zveřejněny výsledky veřejného hlasování, které na první místo ankety řadí rozhlednu na Velké Deštné, která se otevřela na konci října 2019. Takže ani ne za půl roku své existence získala nejen příznivce z řad turistické veřejnosti, ale také ocenění v této prestižní rozhlednové anketě podobě titulu "Rozhledna roku 2019".

Nejvyšší vrchol Orlických hor Velká Deštná leží v nadmořské výšce 1115 metrů. Vrchol je situován 3 kilometry od Deštné. Dříve se používal název Sedmihradská hora. Rozhledna je vysoká 19 metrů a má ocelovou konstrukci obloženou dřevem. Návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.
Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který na vrch vystoupil.

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědského hřbetu (1012 m) kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Romanka u Hrubého Jeseníku neleží, jak by mohl název napovídat, v nejvyšším moravském pohoří, ale nedaleko Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém mostě

Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla na Praze 14 je opět přístupná. Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš.

Bismarckova rozhledna u Chebu

Bismarckova rozhledna u Chebu

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony - stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Rozhledna Kleť v Blanském lese - nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Rozhledna Kleť v Blanském lese - nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 - 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci v roce 2012 vás osloví veškeré prostory nevšedním stylem a designem.

Rozhledna Brdo ve Chřibech

Rozhledna Brdo ve Chřibech

Kamenná rozhledna na kopci Brdo ve Chřibech na Kroměřížsku je unikátní, jde totiž o první klasicky kamennou rozhlednu, která byla postavena v České republice po více jak 70 letech.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.