Úvod > Aktuality > CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

Vydáno 6. března 2018 Památky
Americká zpravodajská stanice CNN má ráda žebříčky: například před dvěma lety zařadila vánoční trhy v Praze mezi deset nejatraktivnějších na celém světě. Kromě toho sestavuje například mozaiku nejkrásnějších zimních středisek Alp, nejhezčích hradních hotelů anebo nejkrásnějších vodopádů. Novinkou je jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel.

Česko je místo jako z pohádky se spoustou malebných historických měst, architekturou na světové úrovni, romantickými hrady a půvabnou přírodou, uvádí CNN na svém serveru. Připomíná se tu rovněž dvanáct památek UNESCO, a tak nepřekvapí, že právě z jejich seznamu prestižní americká zpravodajská stanice CNN své cíle vybírala.
 

Města, zahrady, zámky a středověký důl

Kde tedy CNN doporučuje hledat nejkrásnější kouty České republiky? Seznamu samozřejmě kraluje Praha, město pro každé roční období s okouzlujícím středověkým Karlovým mostem, velkolepými chrámy a Pražským hradem coby největším hradním komplexem v Evropě. Nechybí ani doporučení na dobrou restauraci, v tomto případě La Degustation Bohême Bourgeoise s moderní českou kuchyní, oceněnou michelinskou hvězdičkou.

Seznam pokračuje Kutnou Horou, kde CNN doporučuje navštívit chrám svaté Barbory, kostnici v kostele Všech svatých anebo České muzeum stříbra se středověkým dolem. Kroměříži článek zve na prohlídku Květné zahrady aneb Libosadu, jedné z nezachovalejších barokních zahrad na světě, na lodičky do Podzámecké zahrady a také do oslnivých interiérů Arcibiskupského zámku. Autor textu, blogger zaměřující se na střední Evropu Pavlo Fedykovych, doporučuje k návštěvě kroměřížskou kavárnu Velo Cafe, tamní skvělou kávu a nebeský tvarohový koláč. My doplňme, že letos sem můžete přijet například na květnový Festival živých soch.

 

Českem letem světem

Na seznamu doporučených míst nechybí Český Krumlov, skvělá volba pro ty, co hledají města s pohádkovou atmosférou. Zdejší tipy lákají na dechberoucí výhled z vrcholku zámecké věže a Egon Schiele Art Centrum s vystavenými díly rakouského malíře, který ve městě žil v roce 1911. Anebo si vyberete malou vesnici Holašovice, místo kde se zastavil čas? A protože Česko je proslulé také skvělým pivem, nesmí chybět ani České Budějovice coby domov pivovaru Budvar a speciální jihočeský extra tip, celoročně přístupný romantický zámek Hluboká nad Vltavou.

Do žebříčku se díky pivu dostala i Plzeň a pivovar Pilsner Urquell, kostel sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v zemi, Velká synagoga a náměstí obklopené renesančními a barokními domy. Brno CNN popisuje jako největší studentské město s unikátním mixem gotické, barokní, secesní a funkcionalistické architektury, kde by vaší pozornosti neměla uniknout katedrála na Petrově, hrad Špilberk nebo kostnice pod kostelem sv. Jakuba. Skutečným klenotem pak je vila Tugendhat, zapsaná mezi památkami UNESCO, gastronomický tip a výjimečný zážitek z koktejlu poskytne Bar, který neexistuje.
 

11 nebo spíš 111 míst?

Název článku 11 amazing places to visit in the Czech Republic neodpovídá pravdě; vedle jedenácti zajímavostí totiž naleznete řadu odboček a dalších a dalších drobných zmínek. Jen samotné Karlovy Vary nabízí takových tipů přehršel: je tu světoznámé lázeňství, kolonády a vzpomínky na zlaté časy evropské aristokracie, lázeňské oplatky, prameny, pestrá architektura, Becherovka a Jan Becher Museum, Mezinárodní filmový festival a v neposlední řadě luxusní Grandhotel Pupp, místo, které se stalo inspirací pro film Wese Andersona Grandhotel Budapešť. Kdo by hledal perfektní tip na jednodenní výlet, pro toho je jako stvořené pohádkové město Telč; kdo má víc času, ten může cestu protáhnout do Třebíčepitoreskní židovskou čtvrtí a bazilikou sv. Prokopa. A samozřejmě nelze zapomenout na půvabné interiéry Zadní synagogy, dům Seligmanna Bauera a starobylý židovský hřbitov s nejstaršími náhrobky datovanými rokem 1631.
 

Příroda, zapomenuté město, dva hrady a zámek

Města, hrady a zámky doplní ještě příroda, kterou nemůže reprezentovat nic jiného než další klenoty: Lednicko-valtický areál a národní park České Švýcarsko: okouzlující údolí, dlouhé lesní cesty, nádherné výhledy a obří skalní útvary. Korunou té krásy je Pravčická brána, největší pískovcový oblouk v Evropě, a také Mariina vyhlídka, další místo se skvělým výhledem. Také tuhle cestu stojí za to si trochu prodloužit, protože nedaleko leží jedna z nejzajímavějších přírodních atrakcí v Evropě, Adršpašsko-teplické skály.

Další zmínky patří Olomouci, která je pro CNN zjevně zlatým tipem: město téměř nedotčené masovou turistikou představuje odpočinkovou destinaci, kde najdete řadu působivých kostelů, četná muzea a spousty dobrých restaurací. Nelze vynechat barokní sloup Nejsvětější Trojice aneb další památku UNESCO, a Svatý Kopeček coby známé poutní místo přímo nad městem. Mozaiku doplňuje renesanční zámek v Litomyšli a hrad Karlštejn coby jeden z nejkrásnějších hradů v Evropě s grandiózními sály a nádherným výhledem do kraje. Závěrečnou tečkou je pozvánka do další nádherné královské rezidence, na hrad Křivoklát.
 

Na co v CNN zapomněli?

  • Například na Klementinum: o něm už před několika lety rozhodli návštěvníci jiného oblíbeného amerického serveru Bored Panda, že je nejkrásnější knihovnou na světě. Barokní knihovna pražského Klementina z roku 1722 porazila dalších 154 budov.
  • Prahy si všímá také globální cestovatelský portál TripAdvisor, který vychází z recenzí návštěvníků. V konkurenci stovek špičkových zoologických zahrad celého světa si už několik let skvěle vede Zoo Praha, která se aktuálně umístila na skvělém pátém místě.
  • Portál TripAdvisor pravidelně sestavuje také žebříčky nejlepších hotelů světa. Mezi nimi se pravidelně objevuje pražský hotel U Zlaté studně či Alchymist Grand Hotel & Spa.
  • Ankety se pořádají i v Česku; například v žebříčcích sedmi divů naší vlasti se pravidelně objevuje přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.
Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěly chrámy podobná spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Olomouc region Card - zahrnuje 78 nejzajímavějších míst regionu

Olomouc region Card - zahrnuje 78 nejzajímavějších míst regionu

Hrady, zámky, muzea, zoologické zahrady celého Olomouckého kraje můžete zdarma objevovat s Olomouckou kartou. Již při návštěvě několika turistických cílů ušetříte více peněz, než kolik vás karta stála!

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.