ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVelká synagoga v Plzni – největší v Česku
Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.
Velká synagoga v Plzni je (po Budapešti) druhou největší synagogou v Evropě a pátou největší na světě. Postavena byla v letech 1888–1892 v novorománském slohu s maurskými prvky. Synagogu najdete v centru města, v ulici Sady Pětatřicátníků. V roce 1992 byla prohlášena kulturní památkou České republiky. Ve velké i malé synagoze jsou velmi často pořádány koncerty a jiná kulturní představení.

Návštěva památky nabízí ale víc než jen prohlídku. Za pozornost stojí dvě stálé expozice na balkonech. První je věnována historii plzeňských Židů, druhá vysvětluje judaismus jako takový. Lidé se zde dozvědí například, jaké rituály podstupuje matka po porodu, děti v období dospívání, jak probíhá židovská svatba, i jak jsou ošetřováni zemřelí. Expozice představuje i židovský lunisolární kalendář a popisuje všechny židovské svátky.
 

Expozice Tady žili Židé na horních galeriích

Na horních galeriích je od jara 2022 k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje s názvem Tady žili Židé. Autorem a kurátorem je fotograf Radovan Kodera. Jedná se o soubor fotografií zpracovaný na dvou dotykových obrazovkách přímo ovládaných návštěvníky a šesti obrazovek, na nichž poběží obrazové smyčky sestavené do šesti tematických okruhů. Fotografie mapují historii a proměnu židovských památek Plzeňském kraji. Do souboru jsou zařazeny i archivní fotografie přestavěných nebo dnes již neexistujících synagog a dalších objektů.
 

Synagoga a rabínský dům

V interiéru Velké synagogy došlo od podzimu 2018 do jara 2022 k obnově jedinečné výmalby na stropě i ve zbytku interiéru stejně jako svatostánku aron ha-kodeš. Přistoupilo se i k opravě unikátních varhan, jež sestavili bratři Braunerovi z Uničova v roce 1893. Dveře na chodbách dostaly originální vitráže s geometrickými tvary (v synagoze je totiž přípustné používat pouze rostlinné nebo geometrické vzory). Při první rekonstrukci památky se některé původní obrazce zachránily, byly uloženy a podle nich se udělaly další. Vyměněny byly rovněž lustry a lampičky, podle dochovaných kousků vznikly zdařilé repliky.

Po letech přišla řada také na přestavbu rabínského domu v Palackého ulici. V suterénu novorománské budovy s novorenesančními prvky vznikla rituální židovská lázeň mikve. Dům slouží také jako výukové středisko judaismu. Nechybí ani výstavní prostory a multifunkční sál.
 

Z historie Velké synagogy

Od poloviny 19. století se počet židovských obyvatel, kteří se zde po svém vypovězení po roce 1504 mohli opětovně usazovat, strmě vzrůstal. V roce 1854 žilo v Plzni 249 židů, v roce 1870 již 1207. Nevíme sice přesně, kdy se o stavbě třetí novodobé synagogy začalo uvažovat, ale již roku 1874 za tímto účelem zakoupila zdejší židovská obec pozemek. Velká synagoga je postavena v novorománském slohu s maurskými prvky podle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera, přepracovaných plzeňským stavitelem Emanuelem Klotzem, a její stavba probíhala v letech 1888 až 1893. Podle pamětního listu, nalezeného v báni severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly k 141 092,06 zlatých (dnešních cca 21 milionů korun). Jedná se o monumentální stavbu se dvěma 45 metrovými věžemi a trojlodní dispozicí. Interiér synagogy je zdoben výmalbou s rostlinnými motivy a součástí jsou též varhany z roku 1890. Ve dvoře synagogy se nachází patrový rabínský dům, postavený v novorománském slohu.

Z nově vybudované synagogy se ovšem plzeňští židé netěšili příliš dlouho. V lednu 1942 bylo třemi transporty nacisty deportováno do Terezína 2605 židů z Plzně. Od zničení Velkou synagogu nejspíše zachánila poloha mezi dvěma domy a také skutečnost, že sloužila jako prodejní sklad nábytku deportovaných židů a později se stala pracovní dílnou, kde se šily uniformy německým vojákům. Boje o osvobození města na konci války dodnes připomínají viditelné otvory po kulkách na deskách desatera na vrcholku průčelí synagogy. Po válce se synagoga navrátila židovské náboženské obci, která však byla po válečných útrapách značně zdecimována. Jen zázrakem přečkala synagoga i období komunistické zvůle a nebyla přestavena na městské lázně či tržnici. Postupně se její již tak žalostný stav zhoršoval a byla ponechána napospas svému osudu.

Snaha židovské obce o záchranu této památky vyvrcholila v letech 1994 – 1998, kdy došlo k částečné rekonstrukci. Slavnostního znovuotevření synagogy na židovský svátek Tu biŠvat (11.2.1998) se zúčastnili přední představitelé města a státu. V současné době slouží synagoga svému původnímu účelu, zároveň je využívána jako výstavní a koncertní sál a úsilí židovské obce o dokončení její opravy kontinuálně pokračuje.
 

Komentované prohlídky Velké synagogy

Od 20. dubna 2022 si můžete synagogu projít s výkladem průvodce Turistického informačního centra. Během komentovaných prohlídek se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras. První trasa vás zavede až na vrcholek jedné z věží synagogy, odkud si užijete nádherný výhled na centrum města. Druhá trasa vám dovolí nahlédnout do rabínského domu, který je po rekonstrukci nově zpřístupněn a najdete v něm židovskou lázeň mikve.

Provozovatel

Velká synagoga v Plzni

Sady Pětatřicátníků 35/11
301 37 Plzeň
Tel.:
+420 377 235 749
Email:
zoplzen@zoplzen.cz
WWW:
www.zoplzen.cz
GPS:
49,746712 13,372798
 

Cena

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinná cena: 350 Kč

Poznámka:děti do 10 let zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

90 let chovu lachtanů v Zoo Praha

Oslavte s námi v sobotu 13. července významné chovatelské jubileum. Je to již 90 let, co v Zoo Praha chováme lachtany!
Praha 7, Praha

Průvod loutek centrem Prahy

V sobotu 13. července projde centrem Prahy se startem i cílem na Mariánském náměstí netradiční průvod velkých loutek.
Praha 1, Praha

Zmrzlinový den na zámku Opočno

Přijďte se v letním dni osvěžit k nám, na opočenský zámek. na zámeckých nádvořích koná příjemná akce plná lahodných zmrzlin různých druhů, tvarů a chutí. Od tradičních až po ty neobvyklé. Navíc si můžete užít bohatý doprovodný program pro celou rodinu.
Opočno, Královéhradecký kraj

Benediktinské dny v klášteře Kladruby

XXII. ročník oživených nočních prohlídek kláštera Kladruby se koná v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024.
Kladruby, Plzeňský kraj

Festival 7° ve Sloupsko-šošůvských jeskyních

V sobotu 13. července představí multižánrový umělecký festival „7°“, Sloupsko-šošůvské jeskyně v jiném světle, než jak to dělají běžné prohlídky. V návštěvnících probudí imaginaci a jiný typ vnímání tohoto unikátního přírodního a kulturního dědictví.
Sloup, Jihomoravský kraj

Mezinárodní famfrpálový turnaj – Harry Potter

Srdečně vás zveme na Mezinárodní famfrpálový turnaj, kde na vás čeká napínavé sportovní klání a pestrý doprovodný program. Přijďte si vychutnat jedinečnou atmosféru této akce a zažijte víkend plný nezapomenutelných zážitků. Těšit se můžete také na doprovodný program ve stylu Harryho Pottera.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Zámecké historické slavnosti v Boru 2024

Již XX. ročník Zámeckých historických slavností opět zavede návštěvníky do dob dávno minulých. Všichni se mohou těšit na oblíbenou pirátskou loď, spanilé rytíře, mušketýry, tanečnice, múzikusy a kejlíře.
Bor, Plzeňský kraj

Hiršperský den 2024 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Již třetí letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanále. Přijďte se podívat na netradiční akci, kde uvidíte, jak se plavilo dříví před stovkami let.
Nová Ves, Jihočeský kraj

Aktivity v okolí

Koupaliště Cihelna v Pardubicích – zkušební provoz

Koupaliště Cihelna v Pardubicích prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Zkušební provoz bude probíhat během prázdnin 2024.
Pardubice, Pardubický kraj

Lom U Mariánského mlýna nedaleko Mikulova

Lom U Mariánské mlýna, též nazývaný Na Janičově vrchu, je opuštěný a zatopený vápencový lom u obce Mikulov na Moravě za Svatým kopečkem, v chráněné krajinné oblasti Pálava.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Skryje, Středočeský kraj

Jezírko Maledivy v bývalém kaolinovém lomu

V bývalém kaolinovém lomu nedaleko Nepomyšle na Podbořansku vzniklo krásné jezírko přezdívané Maledivy. Vstup je sem zakázaný, jedná se o soukromý pozemek společnosti Sedlecký kaolin a.s.
Nepomyšl, Ústecký kraj

Zatopený lom Výkleky

Zatopený lom v obci Výkleky nedaleko Olomouce láká k letnímu koupání. Voda zde bývá čistá a průzračná, povoleno je zde také potápění.
Výkleky, Olomoucký kraj

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.
Karlštejn, Středočeský kraj

Jezero Lhota – zábava, koupaliště a skvělé pláže u jezera kousek od Prahy

Obrovská vodní plocha kousek za Prahou s čistou a teplou vodou, vůně borovic a písečné pláže, ze kterých víc než čtvrtina patří nudistům. Místo, které připomíná moře. Jezero Lhota vzniklo zatopením pískovny po ukončení těžby písku v roce 1983.
Lhota, Středočeský kraj

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Kemp Koupaliště ve Sloupu v Čechách leží na břehu Radvaneckého rybníka. Oblíbené rekreační místo slouží turistům již od roku 1905. Ubytovat se zde můžete jak ve vlastním stanu, tak také v chatičkách.
Sloup v Čechách, Liberecký kraj

Zmrzlinárna Ralsko v Mimoni – desítky druhů proslulé čerstvé zmrzliny

Snili jste někdy o mrkvové, makové nebo mateřídouškové zmrzlině? Vezměte vaše chuťové buňky na výlet do Mimoně a potěšte je nevšedním zážitkem. Ve Zmrzlinárně Ralsko se připravují každý den desítky druhů čerstvé zmrzliny klasické i nevšední.
Mimoň, Liberecký kraj

Autocamp Sedmihorky v Českém ráji

Na úpatí Hruboskalského skalního města, v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, se rozkládá kemp Sedmihorky. Ubytovat se zde můžete ve vlastním stanu, chatkách i karavanech, nebo v indiánském týpí. Kemp se stal kempem roku 2023, vyhrál i dílčí ocenění nejlepší kemp pro rodiny s dětmi.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Merkur Pasohlávky

Autokemp Merkur Pasohlávky na horní Novomlýnské nádrži je jedním z největších kempů v ČR. Kemp je ideální pro rodiny s dětmi, skupiny, školy i jednotlivce.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Camping Vranovská pláž

Kemp Vranovská pláž nabízí různé typy ubytování, od jednoduše zařízených chatek, přes ubytovnu až po komfortní ubytování v penzionu a v mobilheimech, v celkové kapacitě 270 lůžek. Dále je zde připraveno 300 stanových míst a 60 míst pro karavany s možností elektrické přípojky.
Šumná, Jihomoravský kraj

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Mama’s Burger v Olomouci

Na místě bývalé čerpací stanice Shell na Velkomoravské ulici vznikla provozovna Mama’s Burger. Jde o koncept nové franšízy spojené se známým šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem, který je jedním ze spolumajitelů.
Olomouc, Olomoucký kraj