!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
"> "> "> "> "> "> "> "> "> Foto: Bazilika sv. Prokopa, autor: Jaroslav Mareš "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Půdorys stavby kopíruje vzory z jižního Německa, portál se podobá portálu z vídeňského dómu, jeho výzdoba ale připomíná normanský vliv. Osmidílná klenba navazuje na stavební postupy z jižní Francie, střední okno v hlavní apsidě se podobá rozetě v Chartres u Paříže a postranní okna čerpají vzory z pozdní gotiky. Vedle chrámových lodí se nachází opatská kaple s původními gotickými malbami. Jedná se o druhé nejstarší fresky na Moravě. Malby a ornamenty kompletně pokrývají vnitřní prostor kaple.

K nejcennějším částem baziliky patří krypta s původní, více než 700 let starou výdřevou stropu. Byla postavena jako pohřebiště mnichům a zakladatelům kláštera. Strop podepírá 50 sloupů a polosloupů, jejichž hlavice zdobí rostlinné ornamenty, zvířata a fantastické obličeje.

Z krypty také vede tajná chodba, která má být vyvedena v nedaleké obci Sokolí. Mnozí v Třebíči věří, že je v ní zakopán poklad, který tu měli mniši před husity ukrýt v 15. století. Nejcennější částí pokladu je zlatý Kristus v životní velikosti. Krypta se proslavila i ve filmech. Natáčela se zde např. i Markéta Lazarová. Současnou podobu interiéru baziliky vytvořil Kamil Hilbert v letech 1924-1935.

V bazilice se konají prohlídky s průvodcem, lze ji však navštívit i samostatně. V knihkupectví Jakuba Demla na náměstí v Třebíči si můžete zakoupit eurobankovku, kterou zdobí bazilika sv. Prokopa a městská věž.

Komentované prohlídky probíhají v každou celou hodinu, poslední prohlídka je hodinu před polední přestávkou a hodinu před zavírací dobou. Za příplatek je možná cizojazyčná prohlídka nebo prohlídka s tlumočením. Prohlídky mohou být zrušeny nebo odřeknuty z důvodu nepravidelných církevních obřadů.

V bazilice sv. Prokopa bude během roku 2021 zavedena prohlídková trasa "Varhany".

Zobrazit více

Provozovatel

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Zámek 1
674 01 Třebíč
Tel.:
+420 568 610 022
Tel.:
+420 777 746 982
Email:
infobazilika@mkst...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.visittrebic.eu
WWW:
www.mkstrebic.cz
GPS:
49,217233 15,873184
 
Region:
Vysočina
Oblast:
Vysočina
Město:
Třebíč
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 70 Kč

Rodinné vstupné: 250 Kč

Poznámka:Vstupné za prohlídku s průvodcem. Celoročně v pátek je poslední prohlídka s průvodcem ve 14:00 hodin, od 15:30 hodin je bazilika volně přístupná.

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
27.1.
Malina Brothers

Malina Brothers

Třebíč, Vysočina
22.1.
Sněhurka

Sněhurka

Třebíč, Vysočina
24.1.
Mistrovská lekce

Mistrovská lekce

Třebíč, Vysočina