Úvod > Co chcete dělat? > Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska
Příroda

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Gabrielina stezka patří k nejoblíbenějším turistickým trasám Českosaského Švýcarska. Jedná se o část naučné stezky přátelství od Mezní Louky k Pravčické bráně. Upravena byla v roce 1892 a pojmenována podle sestry Edmunda Clary-Aldringena. Takřka po vrstevnici se vine podél pískovcových skal, nabízí i dílčí výhledy především na Růžovský vrch.

Po cestě vás budou porvázet impozantní skalní útvary. Uvidíte Křídelní stěnu, Velký Pravčický kužel i Májovou věž. Setkáte se zde také se skálou zvanou Beckstein, pojmenovanou podle Karla Becka, který zde uskutečnil první horolezecký výstup na území dnešní České republiky. Dnes si na vrcholcích mnohých zdejších skal můžete všimnout zvláštních krabiček, v nichž se uchovává malý blok s podpisy těch, kteří již záludnosti této skály překonali.

Zhruba v polovině skalní stezky se vlevo otevřou výhledy, kterým dominuje Růžovský vrch. Projdete kolem Jehly Pravčického dolu, Čínské zdi, Pravčické jehly až k Pravčické bráně. Odtud můžete pokračovat dále po červené značce směrem na Hřensko. Asi po půl kilometru chůze z kopce přijdete k odbočce k Jeskyni Českých bratří. Je zde kamenný oltář, údajně vytvořený Kelty. Pokud budete mít dostatek času a energie, můžeme se vydat z Hřenska ještě podél řeky Kamenice k soutěskám.

Trasa je fyzicky nenáročná a měří 8 km. Je lepší ji absolvovat na konci podzimu, v zimě nebo na úplném začátku jara. Jednak si užijete více výhledů díky opadanému listí na stromech a nepotkáte se zde s obrovským množstvím lidí na stezce.

Zobrazit více