Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice
Skalní město Adršpach, Kudy z nudy
Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Adršpašské skály a jejich největší zajímavosti

Tolik fascinujících zákoutí jako nabízí Adršpašské skály se vidí jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Turisté se do skal vypravují od 18. století – tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci a vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí.

Každého určitě zaujme Gotická branka otevírající vstup do skalního města. Byla vybudována v roce 1839 Ludvíkem Karlem Nádherným. Dříve označovala původní vstup do skal. Oblasti skal nacházející se před touto bránou se říkalo Skalní předměstí. Některá místa skalního města jsou dostupná jen po žebřících. Zejména vysoko položené skalní jezírko, kde vás na pramici sveze vždy vtipný převozník, obdivovat můžete také Adršpašský vodopád. Jednou z nejkrásnějších vyhlídek skalního měst je Velké panoráma. Jsou z ní nádherné výhledy na okolní skalní útvary. Spatříte například skalní útvary Gilotina, Milenci, Medúzy, Krakonoš či Krokodýl. Vidět je také začátek Řeřichové rokle. Ke konci zeleného prohlídkového okruhu v Adršpašském skalním městě prochází návštěvníci úzkou soutěskou, která se nazývá Myší díra.

Zříceninu hradu Adršpach najdete na severním okraji Adršpašsko – teplického skalního města. Protože byl hrad zbořen před více než půl tisíciletím, stavebních pozůstatků nenaleznete mnoho. Z roubených dřevěných stavení se zachovaly pouze draže zasekané ve skalních blocích. Dále jsou zachovány části hradeb, obvodního zdiva obytných budov, štítové zdi apod. V terénu jsou také dobře patrné pozůstatky studny, podsklepených prostor a v prostoru před hradem zbytky dvojitého valu a příkopu.
 

Okruh adršpašským skalním městem

Okruh skalním městem je celoročně přístupný v návštěvních hodinách. Turistický okruh je veden po zelené značce a je dlouhý cca 4 km, ale vyhraďte si na něj alespoň 3 hodiny času.

Začíná u Azurového jezírka v bývalém lomu a pokračuje kolem Orlího hnízda a Homole cukru k tajuplné Gotické brance. Skalní útvar Krakonošův zub vás překvapí vysoko položenou ryskou – označuje, kam až sahala voda při průtrži mračen 23. června 1844. Eliščina věž nebyla dlouho pokořena, až roku 1947, zdolali ji horolezci Vladimír Škaroupka, Miloslav Jirka a Miroslav Tomek. U rozcestí Trpaslík se můžete po žluté značce vyšplhat ke skalnímu jezírku, kde je možné nastoupit na plavbu v pramici. Žlutá značka zavede dobrodruhy do Vlčí rokle, kterou se můžete dostat do Teplického skalního města, kde se nabízí několik okruhů. V porovnání s trasou v Adršpašských skalách je teplický okruh více fyzicky náročný, ale nádherné skalní útvary určitě stojí za námahu.

Kdo se rozhodne zůstat v Adršpašském skalním městě, půjde dál po zelené, až ke známému útvaru Milenci. Výška této skály dosahuje přibližně 100 metrů a jedná se o vůbec nejvyšší útvar v Adršpachu. Jako první na vrchol vylezli Otto Dietrich, Wilhelm Fiehl a Otto Rülke v červnu 1923. Nedalko se tyčí Starosta se Starostovou a pod nimi Myší díra, soutěska vedoucí pryč ze skalního města.

Trasa je vhodná i pro aktivní seniory či menší děti, nicméně některé úseky mohou působit obtíže (příkrá schodiště, úzký průlez Myší dírou apod.).
 

Rezervace prohlídky a parkovacího místa (nezbytné v letní sezóně)

Od dubna 2021 mohou turisté vstoupit do skal po předchozí rezervaci. Rezervace je dostupná na oficiálním webu skalního města adrspasskeskaly.cz. Všem výletníkům on-line rezervaci výrazně doporučujeme, avšak zejména v letních měsících je předchozí nákup vstupenek on-line nutností. Díky tomu snadno získáte i parkovací místo na konkrétní časové období (parkovací místo bez zakoupení vstupenky není možné zakoupit).

Na webových stránkách si zakoupíte online vstupenku a pokud budete chtít, tak i online parkovací místo. Na webových stránkách je možné zvolit datum a čas návštěvy skal. Každá online vstupenka i parkovné obsahuje speciální QR kód, jak pro snadnou kontrolu ve skalním městě, tak i pro otevření vjezdové brány parkoviště pro řidiče. Platba je bezpečná přes online platební bránu. S online nákupem vstupenky i parkovného návštěvník zároveň ušetří.

Stávající prodej na místě zůstal zachován. Hrozí ale dlouhé čekání (několikahodinové) ve frontě. Počet vstupenek na určitou hodinu je navíc omezen, a může se tak stát, že budou vstupenky na danou hodinu či den už vyprodané. S online vstupenkami je rozumné počítat zejména v hlavní sezoně, protože na prohlídkový okruh smí vejít za jednu hodinu nejvýš 400 turistů. Naopak v zimě nebo na jaře není problém zakoupit vstupenku na pokladně u vstupu.
 

Důležité informace

  • V nejexponovanější části dne od 10:00 do 14:00 hodin platí zvýšené vstupné, zatímco od 8:00 do 10:00 a od 14:00 do 18:00 hodin je levnější.
  • Pro skupiny od 10 osob existuje možnost rezervace přes formulář adrspasskeskaly.cz/skupiny. Vstupenky zaplatí na místě – v informačním centru u vstupu do skal a dostanou 15% slevu. Nutná je však rezervace předem. zejména v době letních prázdnin, kdy se doporučuje rezervovat lístky minimálně 30 dní předem!
  • Parkovací místo není možné rezervovat online samostatně, bez vstupenky.
  • Do skal můžete i s pejskem, vstup pro něj stojí 50 Kč.
  • A jak dlouho platí vstupenka? Vstupenku online si zakoupíte na danou hodinu, např. na 8:00, a do skal můžete vejít během hodinového intervalu 8:00 až 9:00 hodin. Jakmile vstoupíte na prohlídkový okruh, nejste limitováni časem a vyjít ze skal můžete kdykoliv. Jakmile ze skal vyjdete, vaše vstupenka přestane platit.
  • Do skal platí zákaz vjezdu na kole (platí i zákaz vedení kola vedle sebe). Kola je možné ponechat v kolárně u vstupu do skal. Pokud nemáte zámek na kolo, můžete si jej zapůjčit za vratnou kauci 100 Kč v informačním centru.


Azurové jezírko – zatopená pískovna před vstupem do skal

Krásné jezírko s azurově modrou vodou v NPR Adršpašsko-teplické skály vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu. V pískovně platí zákaz koupání, nachází se v národní přírodní rezervaci. Kolem jeho břehů vede 1,5 km dlouhý okruh po modré značce. Práce v pískovně zahájil na počátku 20. let majitel adršpašského panství Konstantin Nádherný – Borutin a těžba písku pokračovala s menšími přestávkami až do roku 1972. Okruh okolo pískovny vznikl roku 1988.
 

Prohlídka s průvodcem

Komentované prohlídky s průvodcem je nutné rezervovat předem e-mailem: info@adrspasskeskaly.cz. Průvodce je k dispoziuci pouze v letní sezóně od 1.4. do 31.10. Komentovaná prohlídka trvá přibližně hodinu. Začíná se u vstupní brány do skal a pokračuje se po zelené trase až k Malému vodopádu (1,3 km). Cena za poskytnutí služby je 400 Kč.

Adršpašské skály

Aktuality

Zimní prohlídky zámku Adršpach

Zámek Adršpach je přes zimní sezonu otevřen! Návštěvníkům jsou k dispozici stálé expozice, historické suvenýry a zajímavosti z Adršpašsko-teplických skal, úniková hra na téma pohádky Třetí princ a pro děti pohádková místnost.
Adršpach, Královéhradecký kraj

S geologem k dolům Jestřebích hor

Vydejte se na exkurzi s geologem k dolům Jestřebích hor! Užijete si 6hodinovou procházku terénema dozvíte se mnoho zajímavého o lokalitě Bunkr. Start i cíl vycházky je v Radvanicích.
Radvanice, Královéhradecký kraj

Paintballový tábor v Krkonoších

Na kraji vesničky Radvanice, v zázemí lyžařského areálu, proběhne letní dětský tábor s paintballem. Devět dní a osm nocí v krásné přírodě Jestřebích hor na východním kraji Krkonoš.
Radvanice, Královéhradecký kraj

Rok 1999 v Polici nad Metují a okolí

Promítání filmů Miroslava Šolce ve Staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují.
Police nad Metují, Královéhradecký kraj

Bohdan Holomíček – Fotografie v EPO1

Centrum současného umění EPO1 uvádí výstavu fotografií Bohdana Holomíčka. Tento fotograf působil v budově bývalé prvorepublikové elektrárny v Trutnově–Poříčí v šedesátých letech jako elektrikář.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Výstava Volume v EPo1

Centrum současného umění EPO1 v Trutonově vás zve na výstavu Volume – akustická dimenze v současném umění.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Zábavné prohlídky středověké písárny broumovského kláštera pro malé i velké.
Broumov, Královéhradecký kraj

Dobročinný večer a degustace pro Broumovsko 2024

Dobročinný večer pro Broumovsko je společenskou akcí, na které se setkávají pozitivně naladění lidé, vnímající zodpovědnost za rozvoj regionu. Každoročně se koná v předvečer veřejné ochutnávky vín Vinum et Cetera.
Broumov, Královéhradecký kraj

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Adršpach, to nejsou jen skály, ale i místo aktivního odpočinku a zábavy. Jedním z takových míst je skalní jezírko, připomínající tajemný kout fantasy příběhů. Na jízdu pramicí s vtipným výkladem vás zve zdejší převozník.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Kladské pomezí na běžkách: běžecké okruhy kolem Adršpachu a Teplic nad Metují

Okolo skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují vede řada běžkařských tras. V Dolním Adršpachu naleznete upravený okruh nazvaný Ozvěny, další kolečko se nachází pod Křížovým vrchem. Do širšího okolí se můžete vydat k Teplicím pod Supí a Jiráskovy skály nebo do Zdoňova či Janovic.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Půjčovna horských kol v Adršpachu Pod Křížovým vrchem

Přijďte si vybrat horská kola do nově otevřené cyklopůjčovny Pod Křížovým vrchem v Adršpašských skalách. V nabídce máme 10 horských kol značky Ghost, z toho 3 kola 29".
Adršpach, Královéhradecký kraj

Adršpašské skály na koni

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. A co teprve taková vyjížďka na koních plemene hucul s výhledem na Adršpašské skalní město a příjemné ubytování v klidném rodinném penzionu v srdci Adršpachu.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Úniková hra Třetí princ na zámku Adršpach

Principem únikové hry je řešit v obvykle 2-4 členném týmu logické hádanky, hledat skryté nápovědy vedoucí k odhalení skrýše předmětu nebo kódu zámku, za nimiž se skrývají další stopy a úkoly vedoucí k postupu ve hře a k jejímu cíli – dostat se ven v časovém limitu.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pod Křížovým vrchem v Adršpachu

Příjemný rodinný penzion Pod Křížovým vrchem se nachází v těsné blízkosti Adršpašského skalního města, pouhých 200 m od vstupu. Disponuje novými apartmány s vlastním sociálním zařízením a s vybaveným kuchyňským koutem. Výhledy z apartmánů nabízí pohled na Skalní město v Adršpachu, či Křížový vrch.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Penzion Podskalí v Adršpachu

Penzion Podskalí je ideální pro rodiny s dětmi a každého, kdo miluje přírodu, sport a odpočinek.
Teplice nad Metují, Královéhradecký kraj

Ubytování na faře Zdoňov u Adršpachu

Bývalá fara je situována v centru obce, vedle kostela Nejsvětější Trojice ve Zdoňově, kterou nechal postavit v roce 1728 J. Norbert hrabě Kolovrat Libštejnský. Nechte se unést kouzlem této jedinečné stavby, kde se budete opravdu cítit jako na zámku.
Teplice nad Metují, Královéhradecký kraj

Autokemp Bučnice v Adršpašských skalách

Přijeďte do Bučnice a užijte si pobyt mezi skalními městy Teplic a Adršpachu. V autokempu je k dispozici ubytování v chatkách, stanová plocha pojme přibližně 120 stanů a 24 karavanů s možností připojení na elektrický rozvod proudu 220 V.
Teplice nad Metují, Královéhradecký kraj

Kovářova kobyla restaurace a Apartmány Kovárna

Ubytování v prostorných a plně vybavených apartmánech nabízí klid a pohodu venkova. Vychutnejte si klidnou dovolenou s neopakovatelnou atmosférou!
Teplice nad Metují, Královéhradecký kraj

Chalupa Adršpach

Ubytování v chalupě pro max. 9 osob v lokalitě Adršpašsko-Teplických skal.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Rodinná chalupa U Jeníčka v Hodkovicích u Trutnova

Ubytování v rodinné chalupě U Jeníčka v klidném prostředí Jestřebích hor v obci Hodkovice u Trutnova, poblíž Adršpašsko-teplických skal.
Jívka, Královéhradecký kraj

Penzion Pod kaštanem u Adršpašských skal

Užijte si dovolenou mimo rušná centra – penzion Pod kaštanem se nachází na polosamotě u Adršpaškých skal, v obci Hodkovice.
Jívka, Královéhradecký kraj