Vznik
poutního místa je spojen se jménem zámožného olomouckého obchodníka s vínem
Jana Andrýska (žil v letech 1595-1673), který slíbil postavit na kopci nad
Olomoucí, tehdy zvaném Svatá hora, malou kapli. Legenda říká, že při vyhledávání místa pro budoucí kapli přišel na pahorek podobající se místu, na němž se mu
Matka Boží zjevila ve snu. Již záhy bylo toto místo svědkem vyslyšení modliteb a trápení lidí, kteří je sem přicházeli ve víře odevzdat. V průběhu dějin věhlas zdejšího místa stoupal a časem byla
Panna Maria na Svatém Kopečku vzývána a uctívána jako
Královna Moravy.
Výstavbou kaple (vysvěcené roku 1633) postavené na pozemku premonstrátského opatství Klášterní Hradisko u Olomouce začíná trvalé sepětí budoucího poutního místa s premonstrátskou řeholní komunitou, která zde působila od roku 1151. Klášter byl na tomto místě založen v roce 1078 olomouckým údělným knížetem Ottou Sličným; do roku 1149 zde byli břevnovští benediktini. Roku 1995 byl kostel povýšen na "baziliku minor".
V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry. Pro svůj půvab se mnoho párů rozhoduje říci si své definitivní "ano" právě zde.
Bazilika Navštívení Panny Marie prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která by měla trvat pravděpodobně do konce října 2020. Během oprav je kostel přístupný, z interiéru bylo už odstraněno lešení, na hlavní oltář se vrátil opravený svatostánek, milostný obraz Panny Marie svatokopecké, pozlacené sochy andělů, nově pozlacené jsou rovněž sochy sv. Augustina a sv. Norberta na stranách hlavního oltáře. V bazilice jsou opět pravidelné bohoslužby nejen o nedělích, ale také od pondělí do soboty. Co pořád nefunguje, je nové ozvučení baziliky.