Úvod > Co chcete dělat? > Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně
Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> sv. petr a pavel.JPG
Přidat foto
Památky

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.
Katedrála stojí v místech, kde kdysi rovněž stával brněnský hrad a románský kostelík. Na jeho základech vyrostl na přelomu 13. a 14. století raně gotický kostel sv. Petra, nesčetněkrát upravovaný, rozšiřovaný a přestavovaný. Počátkem 20. století byl pak chrám přestavěn v novogotickém stylu podle návrhu architekta A. Kirsteina.

Krypta ukrývá základy kostela z poloviny 12. století včetně různých mladších přestaveb, které svědčí o počátcích křesťanství v Brně. Konají se zde příležitostné výstavy, komornější hudební produkce či duchovně-vzdělávací přednášky. Zpřístupněna je také adorační kaple Těla Kristova, jejíž oltář i interiér navrhl a realizoval renomovaný velehradský umělec Otmar Oliva. V přízemí chrámu můžete obdivovat krásu kaple Zvěstování Páně se vzácným renesančním oltářem z ebenového dřeva. Nádherný výhled na město Brno, ale i směrem k Pálavě, se vám naskytne z jižní a severní katedrální věže.

Ke každému kostelu samozřejmě patří zvony. Ty petrovské vyzvánějí poledne už v 11 hodin. Připomínají tak událost z roku 1645, kdy se Brno (jako jediné město na Moravě) ubránilo švédskému obléhání za třicetileté války. Podle pověsti po třech a půl měsících obléhání generál Torstenson prohlásil, že pokud nedokáže město dobýt, než budou na Petrově zvonit poledne, ukončí obléhání. Velitel obránců Louis Radouit de Souches tehdy použil lsti, nechal poledne zvonit o hodinu dřív a švédská armáda odtáhla s nepořízenou.
 

Z historie katedrály

Počátky chrámu na Petrově sahají do 70. let 12. století. V období gotiky prošel několika přestavbami. Při jedné z nich, kolem roku 1500, bylo původní zasvěcení svatému Petrovi rozšířeno na zasvěcení sv. Petrovi a Pavlovi. Během třicetileté války kostel vyhořel a jeho obnova proběhla ve dvou barokních fázích v letech 1651-1652 a 1743-1746. Roku 1296 byla u kostela zřízena kolegiátní kapitula, a když papež Pius VI. bulou z roku 1777 potvrdil zřízení brněnského biskupství, byl kostel sv. Petra a Pavla povýšen na katedrálu.

Ubytování a restaurace v okolí

Palazzo Restaurant v Brně

Palazzo Restaurant v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj
Podnik café bar v Brně

Podnik café bar v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Kavárna Air Cafe

Kavárna Air Cafe

Brno, Jihomoravský kraj