ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury
Památky

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

Poslechněte si audio verzi článku
Začalo to Athénami: Evropským hlavním městem kultury se staly už v roce 1985. V České republice získala prestižní titul v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň, v roce 2028 se Evropským hlavním městem kultury stanou České Budějovice. Co ale vůbec o iniciativě Evropské unie a udělování zvláštního titulu Evropské hlavní město kultury víme? Pojďte to zjistit s portálem Kudy z nudy.
Titul Evropské hlavní město kultury propůjčuje Evropská unie na jeden rok jednomu či více městům, aby představila Evropě svůj kulturní život, jeho rozmanitost a rozvoj. Duchovní zakladatelkou projektu EHMK byla řecká ministryně a herečka Melina Mercouri. Její hlavní myšlenka? Tvrdila, že se kultuře věnuje mnohem menší pozornost než politice a ekonomice, a že by Evropa měla podpořit kulturu v členských státech. Program EHMK byl zahájen v létě 1985, prvním držitelem se staly Athény. Nyní se titulem EHMK pyšní už více než 60 evropských měst, od metropolí po desetitisícová městečka.
 

1. Držitelé titulu Evropské hlavní město kultury

Po několika organizačních změnách se jmenování Evropského hlavního města kultury ustálilo v dnešní podobě, kdy titul spravuje Komise Evropské unie a města jmenuje Rada ministrů Evropské unie. Až do roku 1999 bylo vždy jako jmenováno jedno město; po řeckých Athénách to byla Florencie (1986), Amsterdam (1987), Berlín (1988), Paříž (1989), Glasgow (1990, Dublin (1991), Madrid (1992), Antverpy (1993), Lisabon (1994), Lucemburk (1995), Kodaň (1996), Soluň (1997), Stockholm (1998) a Výmar (1999). Pravidla se změnila v roce 2000, od té doby je Evropských hlavních měst kultury většinou víc – většinou dvě až tři, výjimečně jedno. Současnými evropskými hlavními městy kultury pro rok 2023 jsou řecké město Eleusis, rumunský Temešvár a maďarský Veszprém.
 

2. Výjimečný rok 2000: Rok tisíciletí

Rok 2000 byl Rok tisíciletí. Aby Evropská unie zdůraznila trvalé dědictví a přínos evropských měst světové kultuře a civilizaci, a také aby vyhověla velkému zájmu o udělení titulu, bylo vybráno devět metropolí – a to včetně dvou měst ze států, které do Evropské unie vstoupily až o čtyři roky později. Jedním z nich byla právě Praha, druhým polský Krakov. Finálovou devítku doplnil francouzský Avignon, norský Bergen, italská Bologna, belgický Brusel, finské Helsinki, islandský Reykjavík a španělské město Santiago de Compostela.
 

3. Evropské hlavní město kultury 2000 Praha

Jak Praha slavila udělení prestižního titulu? Projekt zahájil slavnostní program v Obecním domě za účasti prezidenta Václava Havla, jeho manželky Dagmar, členů vlády a zástupců řady evropských zemí. Součástí byl koncert Symfonického orchestru FOK řízený dirigentem Jiřím Bělohlávkem a výstava o architektuře střední Evropy na přelomu 19. a 20. století. Díky projektu se dočkaly modernizace stálé expozice Uměleckoprůmyslového musea, vznikly nové expozice výtvarného umění 19. a 20. století Národní galerie ve Veletržním paláci a galerie také zpřístupnila novou dlouhodobou expozici starého umění v Anežském klášteře. Na scéně Státní opery Praha vystoupil americký tanečník Michail Baryšnikov, otevřela se poslední část malostranských palácových zahrad pod Pražským hradem, po rekonstrukci se znovu otevřely letohrádek Hvězda a Müllerova vila. Stavba altánu Pahorek se stala prvním krokem k revitalizaci parku Stromovka, v Sovových mlýnech se otevřelo Museum Kampa se sbírkou umění Jana a Medy Mládkových, v Klementinu byla pro návštěvníky zpřístupněna Astronomická věž a Muzeum města Prahy připravilo stálou expozici k dějinám metropole. Tomáš Garrigue Masaryk se ke 150. výročí narození dočkal pomníku na Hradčanském náměstí, na Palachově náměstí byl postaven pomník Antonína Dvořáka podle původního modelu Josefa Wagnera, a na kulturní mapě Prahy se také objevil Zámek Ctěnice jako oživený zámecký areál s expozicemi. A dodejme, že zdaleka nejde o kompletní výčet novinek, jen výběr těch nejzajímavějších kousků.
 

4. Evropské hlavní město kultury 2015 Plzeň

Několik set akcí nejrůznějších žánrů od nového cirkusu přes výstavy, koncerty, divadlo a tanec až po vzdělávací projekty a velké akce ve veřejném prostoru: to byl program Plzně coby Evropského hlavního města kultury 2015. Trval rok, jeho přípravy ovšem zabraly sedm let.

Titul Plzeň vyhrála v konkurenci dalších dvou měst, Ostravy a Hradce Králové. Do města přijely statisíce turistů a Plzni se podařilo oživit kulturní potenciál mnoha míst i zapojených organizací. Hlavním těžištěm projektu se stala kreativní zóna DEPO2015, mezi nejpovedenější akce patřil Festival světla, Bavorské kulturní dny spojené s festivalem Treffpunkt v Plzni a Regensburgu, Evropský den sousedů, Street Art Festival, Týdny západočeského baroka či koncert Plzeňské filharmonie s Adamem Plachetkou. Program nezapomínal ani na slavné plzeňské rodáky a tvůrce, ať už to byl Jiří Trnka, Gottfried Lindauer či Ladislav Sutnar, kteří se tak pomyslně vrátili zpět do svého města. Pro veřejnost se také poprvé otevřel skutečný plzeňský poklad, interiéry Adolfa Loose.
 

5. Evropské hlavní město kultury 2028 České Budějovice

Do klání o titul třetího tuzemského města kultury pro rok 2028 se přihlásily vedle Broumova Brno, Liberec a České Budějovice, které nakonec zvítězily. Evropská unie každý rok vybírá dva členské státy, jejichž města titul ponesou. Na vítěze soutěže ve Francii se zatím čeká: stane se dalším Evropským městem kultury 2028 Bourges, Clermont-Ferrand, Montpellier nebo Rouen? Partnerem pak bude ještě jedno město z kandidátských zemí; tam do finále postoupila černohorská Budva a makedonské Skopje.
 

6. Evropské hlavní město kultury 2028 Trenčín

Co si pro nás připraví České Budějovice v roce 2028 zatím můžeme jen hádat, ale současně také můžeme plánovat cesty k sousedům. V roce 2024 se například jedním z Evropských hlavních měst kultury stane rakouský Bad Ischl (společně s estonským Tartu a norským Bodø), další rok můžete zamířit do německého města Chemnitz / Saská Kamenice a o kousek dál do slovinské Nové Gorice.

Doslova za rohem ovšem budeme mít vítěze EHMK 2026: titul totiž získal slovenský Trenčín, který bude na akcích a projektech spolupracovat s nedalekým Zlínským krajem a městem Zlín. Už nyní oba regiony a také známá poutní místa Velehrad a Skalku nad Váhom spojuje jedna z Cyrilometodějských stezek, kolem řek Bečvy, Vláry a Váhu zase vede cyklostezka Bevlava; po ní dojedete od hradu v Brumově-Bylnici až k Trenčianskému hradu. Oba kraje také společně pořádají různé akce, od tradičních Kopaničářských slavností až po setkání Čechů a Slováků na Velké Javořině v Bílých Karpatech.
 

7. Ekonomický přínos a cena Meliny Mercouri

Evropská hlavní města kultury jsou formálně jmenována čtyři roky před skutečným rokem titulu. Zdánlivě dlouhá doba je pro plánování a přípravu tak složité akce nezbytná. Každé město chystá celoroční oslavy, které názorně ukazují pestrost a rozmanitost národní i regionální kultury, ve střední Evropě pak často historii a hodnoty sdílené se sousedy za blízkými hranicemi.

Úspěšná Evropská hlavní města kultury se titulu chopila jako příležitosti pro všeobecný rozvoj tak, aby změna nastartovaná díky Evropě znamenala trvalý přínos pro jejich kulturu, společnost a hospodářství.Titul Evropské hlavní město kultury má obrovské přínosy pro ekonomiku. V průměru přináší mimořádný nárůst HDP o 4,5 % na obyvatele. Efekt začíná působit dva roky před samotným začátkem kulturního roku a trvá až pět let po jeho skončení. Ekonomiku posilují investice do infrastruktury, do samotného programu, ale zejména příliv domácích i zahraničních turistů.

Protože přípravy akce stojí nemalé peníze, úspěšným městům uděluje Evropská komise Mezinárodní cenu Meliny Mercouri. Cena byla založena v roce 2010 na počest zesnulé iniciátorky projektu EHMK a Evropská komise ji uděluje každému hlavnímu městu kultury, které splňuje kritéria a úspěšně projde kontrolními fázemi. V současnosti (2023) jde o částku 1,5 milionu EUR, financovanou z programu EU Creative Europe.
Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Krásná příroda, řeky, které se v létě mění ve vodácké ráje, spousta historických památek včetně nejnavštěvovanějších českých zámků a malebná historická městečka: to je Jihočeský kraj. Obsáhnout všechny zajímavosti během pěti dnů ale stejně nedokážeme, protože jižní Čechy jsou pořádně rozlehlé. Vám ale nic nebrání naplánovat si je „na dýl“!

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028 Kultura

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028

V pátek 30. 6. 2023 mezinárodní komise zvolila Budějovice Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028. Prestižní titul je obrovskou šancí představit kulturní prostředí města a kraje celé Evropě. Zároveň je to po třinácti letech silný impuls pro kulturu v celé České republice. Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 soutěžily Budějovice a východočeský Broumov. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí!

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek Gurmánská turistika

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

50 tipů, kam na výlet v okolí Českých Budějovic Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Českých Budějovic

České Budějovice jsou krásné město, o tom není pochyb. České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Máte město prochozené křížem krážem a přemýšlíte, kam odtud vyrazit na výlet? Podívejte se s portálem Kudy z nudy také na zajímavá místa v okolí jihočeského krajského města. Najdete zde řadu pohádkových zámků, přírodních úkazů, naučných stezek, či zážitků, na které budete vzpomínat, až vám dovolená skončí.

Místo zločinu České Budějovice: 10 tipů na výlet do míst, kde se seriál natáčel Zážitky

Místo zločinu České Budějovice: 10 tipů na výlet do míst, kde se seriál natáčel

Po Místech zločinu z Plzně a Ostravy se zločin přestěhoval do jižních Čech. Premiérovou řadu seriálu inspirovanou skutečnými případy, vysílá ČT1 od 2. ledna do 27. března 2023. Místo zločinu České Budějovice natočili Jiří Chlumský a Jan Hřebejk v malebné jihočeské krajině.

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení Památky

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

Americká zpravodajská stanice CNN má ráda žebříčky: například před dvěma lety zařadila vánoční trhy v Praze mezi deset nejatraktivnějších na celém světě. Kromě toho sestavuje například mozaiku nejkrásnějších zimních středisek Alp, nejhezčích hradních hotelů anebo nejkrásnějších vodopádů. Novinkou je jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel.

Zdarma a výhodně Jihočeským krajem Zážitky

Zdarma a výhodně Jihočeským krajem

Nechte se okouzlit Jižními Čechami! Ať už vás lákají starobylá města, historické památky, lidová architektura anebo zajímavé technické stavby včetně důmyslných rybničních systémů, poradíme vám, jak sestavit zajímavý program a jak si za málo peněz užít dovolenou jak se patří.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Českých Budějovic Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Českých Budějovic

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Českých Budějovic. Pokud pocházíte z jihočeské metropole, máme pro vás pár tipů, které neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Osvědčeným tipem je focení večerně nasvícené Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II., Sokolský ostrov na soutoku Vltavy a Malše anebo třeba Černá věž. Tipy, kam se v Českých Budějovicích vydat s fotoaparátem v ruce vám přináší Kudy z nudy.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj