Úvod > Aktuality > Zdarma a výhodně Jihočeským krajem
Zážitky

Zdarma a výhodně Jihočeským krajem

  • Vydáno4. července 2022
Nechte se okouzlit Jižními Čechami! Ať už vás lákají starobylá města, historické památky, lidová architektura anebo zajímavé technické stavby včetně důmyslných rybničních systémů, poradíme vám, jak sestavit zajímavý program a jak si za málo peněz užít dovolenou jak se patří.
Začneme v jednom z nejhezčích měst Jihočeského kraje, v Třeboni. Objevíte tu hned několik míst se vstupy zdarma, zvýhodněným vstupným pro rodiny či za symbolické ceny. Nejkrásnější vyhlídky do zelené a modré krajiny Třeboňska vám ze svého ochozu nabídne 31 metrů vysoká věž staré radnice na Masarykově náměstí, která je už po staletí symbolem a dominantou města. Podívat se můžete také do kostela sv. Jiljí a Panny Marie Královny, do Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži anebo do muzea a galerie. Pro rodiny s dětmi je skvělým cílem Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidézámeckém areálu, zrcadlové bludiště, modelové kolejiště nebo Centrum třeboňského rybníkářského dědictví s dětským vodním hřištěm. Bezplatně je přístupná Záchranná stanice pro volně žijící živočichy. Hledáte další tipy? Co třeba procházka po naučné stezce kolem rybníka Svět s letním koupáním a zastávkou u krásné Schwarzenberské hrobky?
 

Turistické karty Český Krumlov Card a Toulavka

Chcete vidět to nejlepší z Českého Krumlova a zároveň si krásy města užít ve svém tempu? Právě to nabízí Český Krumlov Card. Platí 12 měsíců od prvního vstupu a za poloviční vstupné se s ní podíváte do Egon Schiele Art Centra, do Regionálního muzea, do Musea Fotoateliér Seidel a dokonce i na českokrumlovský hrad a zámek, a to do Hradního muzea a na zámeckou věž. Kartu koupíte v jednotlivých expozicích (kromě Hradního muzea) a v Infocentru na Náměstí Svornosti, ušetřené peníze můžete využít třeba pro některý prohlídkový okruh hradu a zámku nebo na vstupenku do interaktivních expozic Klášterů. Dodejme, že do zámecké zahradyotáčivým hledištěm se podíváte zdarma, podobně jako na Plášťový most, k medvědímu příkopu a do dalších zákoutí rozsáhlého hradního a zámeckého areálu.

Desítky bonusů a slev nabízí také turistická oblast Toulava a zážitková karta Toulavka. Od roku 2022 je plně elektronická: stačí si vytvořit profil na webu a pomocí QR kódů sbírat elektronická razítka.
 

Výhodně po jihočeských městech

Symbolické vstupné zaplatíte i za prohlídky desítek dalších zajímavostí v nejrůznějších koutech Jižních Čech. V Českých Budějovicích vyšplhejte na Černou věž a zastavte se v Muzeu koněspřežky. Zajeďte se podívat také do Strakonic a navštivte Muzeum středního Pootaví na Strakonickém hradě. V jednotlivých expozicích se představuje značka ČZ a zbraně či motocykly, dudácké a loutkářské tradice a také nová a v Česku ojedinělá expozice věnovaná historii a současnosti maltézského řádu ve spojení s historií města. Symbolické vstupné vám otevře také dveře do Hoslovického mlýna ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, který znáte z filmové pohádky Tři bratři.

Nezklamou vás ani Prachatice: pěkný výhled na město se otevírá z věže kostela sv. Jakuba; uvidíte odtud dochované hradby s dvojitou vstupní bránou a parkánem, radnici i domy kolem hlavního náměstí. V jednom z nich sídlí Muzeum české loutky a cirkusu, vaše peněženka snadno unese i prohlídku Prachatického muzea s atraktivním modelem středověkého města a figurínami v životní velikosti, které na nádvoří muzea názorně předvádějí život na Zlaté stezce. Tečkou za návštěvou města může být Muzeum krajky a nakonec výstup na Libínskou rozhlednu, kde se platí dobrovolné vstupné.

Písku se slavným Kamenným mostem, nejstarší památkou svého druhu u nás, láká k prohlídce Prácheňské muzeum či secesní byt spisovatele Adolfa Heyduka, v Blatné si kromě muzea prohlédněte volně přístupný zámecký park, a v Protivíně se podívejte do moderní muzejní expozice, zaměřené na exotickou přírodu. Na zámku Štěkeň nahlédnete do soukromí spisovatele Karla Klostermanna, muzeum ve Vodňanech vás seznámí s historií města, rybníkářstvím a mlynářstvím, a ve Veselí nad Lužnicí se zastavte v Blatském muzeu. Ve Vimperku se projděte rozsáhlým zámkem a v informačním centru na náměstí Svobody si rezervujte prohlídku městské zvonice z 15. století, z níž vyzvání do okolí jeden z nejstarších zvonů v Čechách.
 

Prázdninové tipy: hrady, rozhledny a kuriozity

Spousty míst můžete využít pro inspiraci při vašich prázdninových cestách. Už jste například navštívili nejjižnější bod České republiky, malebnou vesnici Holašovice, zapsanou mezi památkami UNESCO, prohlédli si útroby přehradní hráze a elektrárny Orlík a prošli se zámeckým parkem na Orlíku s druhou, méně známou Schwarzenberskou hrobkou než je ta u Třeboně? Hezkým cílem putování šumavskou přírodou může být Stožecká kaple, na kole nebo pěšky se podél Schwarzenberského kanálu vydejte k Plešnému jezeru anebo na Plechý, zamířit můžete i na Knížecí stolec s vyhlídkou či k vodopádům svatého Wolfganga u Vyššího Brodu.
K objevování zvou také tvrze v Kestřanech, bojiště u Sudoměře s obří sochou husitského bojovníka nebo Vorařské muzeum v Purkarci, rozsáhlý hrad Helfenburk u Bavorova nebo romantická zřícenina hradu Dívčí kámen.

Zdarma nebo za symbolické vstupné je také přístupná řada rozhleden, například rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan, rozhledna Jarník u Písku, Klostermannova rozhledna na Javorníku, rozhledna na Boubíně , rozhledna Dobrá vodaHorní Plané na Lipensku nebo rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově u Stach.
 

Tipy, co zažít a vidět s dětmi

V jihočeské nabídce najdete i spousty nápadů pro cestování s dětmi. Vykoupejte se ve Veselských pískovnách, projděte se po naučné stezce Olšina nebo po lesoparku Zátiší s obřími houbami ve Vodňanech. Navštivte také kuriózní hrad Švecburg, nejmladší hrad v Česku, půvabně malovaný a vyřezávaný Krušlovský včelín nebo pohádkovou kovárnu v Selibově! V Nemějicích můžete prozkoumat kamenný kruh, který na úpatí hory Tábor vyrostl při obnovování megalitických staveb, děti zabaví i kuličková dráha na vrchu Burkovák anebo sladkovodní akvárium u zámku Orlík. V Týně nad Vltavou si prohlédněte podzemní chodby a zastavte se v Přírodovědném muzeu Semenec, v parkově upraveném areálu s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.
Určitě vás nezklame ani zastávka v Muzeu historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech, trampolínový svět ve Sportovně relaxačním areáluHluboké nad Vltavou a také návštěvnická centra Národního parku Šumava; jsou přístupná zdarma a platí se jen za parkování.
 

Tipy na Novohradsku a Doudlebsku

Bezplatné či dobrovolné vstupy nabízí také řada míst na Novohradsku a Doudlebsku. Prohlédněte si zblízka například známé poutní místo, kostel Panny Marie Těšitelky v Dobré Vodě u Nových Hradů, Památník Jana Žižky v Trocnově s nově vznikajícím archeoparkem u Borovan, poutní místo Svatý kámen a rozhlednu na Hradišťském vrchu u Kaplice nebo zříceninu hradu Sokolčí.

Mezi oblíbené cíle patří také Buškův hamr, rozhledna na Kraví hoře, Terčino údolí a Novohradská kovárna s expozicí kovářského řemesla v Nových Hradech anebo expozice Společné kořeny – společná budoucnost v bývalé kapli v Dlouhé Stropnici.  
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

  • Hledáte další tipy pro dovolenou, která by vás nestála moc peněz? Vyberte si z desítek dalších tipů, plných dobrodružství a nových zážitků.
  • Přes Jižní Čechy projíždí také Legiovlak, replika legionářského vlaku z let 1918–1920. Podívejte se do jeho jízdního řádu, jestli náhodou nezastaví i ve vašem městě!
Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První tři příčky patří hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou a zoo Hluboká.

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Krásná příroda, řeky, které se v létě mění ve vodácké ráje, spousta historických památek včetně nejnavštěvovanějších českých zámků a malebná historická městečka: to je Jihočeský kraj. Obsáhnout všechny zajímavosti během pěti dnů ale stejně nedokážeme, protože jižní Čechy jsou pořádně rozlehlé. Vám ale nic nebrání naplánovat si je „na dýl“!

Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy

Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy

Jižní Čechy nabízejí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Jestliže patříte k milovníkům lidovek, které si rádi zanotujete s kamarády při kytaře, harmonice anebo třeba ve sklípku u cimbálu, určitě znáte spoustu písniček, ve kterých se zpívá o určitém místě. Pojďme si dnes připomenout některá z nich – třeba vás budou inspirovat k zajímavému hudebnímu výletu za lidovou písní…

#světovéČesko a Jihočeský kraj

#světovéČesko a Jihočeský kraj

Znáte krásnější místo pro letní dovolenou než jižní Čechy? Mozaiku lesů, luk a rybníků s průzračně čistou vodou, kde se můžete skvěle koupat celé léto, pohádkové hrady, selské baroko s puncem UNESCO, rybí speciality anebo úzkokolejku, která se vine krajinou České Kanady?

Výlet do Tábora nejen za husity

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.

Nejstarší přírodní rezervace v Česku – Žofínský prales v Novohradských horách

Nejstarší přírodní rezervace v Česku – Žofínský prales v Novohradských horách

Ve střední části Novohradských hor v nadmořské výšce 735-825 m, se nachází Žofínský prales o rozloze 102 ha. Rezervaci Žofínský prales založil roku 1838 hrabě Buquoy. Společně s pralesem Hojná Voda je nejstarší rezervací ve střední Evropě.

Mohyly u Veselí nad Lužnicí – největší slovanská pohřebiště v České republice

Mohyly u Veselí nad Lužnicí – největší slovanská pohřebiště v České republice

Největší soustředění mohyl, v nichž byly ukládány spálené ostatky slovanských předků, se nachází v jižních Čechách v západní části lesa Klobásná u Veselí nad Lužnicí. Nachází se zde 65 žárových mohyl v deseti řadách ze 7-10. století (staršího a středního období hradištní kultury).

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty