Úvod > Co chcete dělat? > Cyrilometodějská cesta
Cyrilometodějská cesta
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Cyrilometodějská cesta

Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.
Poutní trasy Cyrilometodějské stezky jsou určeny nejen poutníkům, ale všem, kteří chtějí poodhalit tajemství evropské kulturní identity a cyrilometodějský odkaz, v němž se snoubí moudrost jazyka, řád zákona a úcta k druhým. Poutní trasy jsou navrženy tak, aby propojovaly poutní místa a zároveň přinášely informace o kulturním dědictví raného středověku.

Jedná se jak o hmotné statky jako jsou např. archeologické naleziště, nálezy a archeoparky – slovanská hradiště, sakrální stavby, sochy, obrazy, muzea, galerie, knihovny a jejich kulturní fondy a expozice, tak i dědictví nehmotné povahy. Jsou to myšlenky, umění, symbolické a kognitivní systémy (jazyk, písmo, řeč). Jeho součástí jsou například slovanská znaková písma (hlaholice – vynález Konstantina, navazující cyrilice a azbuka), slovanské jazyky a literatura, kulturní a vzdělávací akce a programy inspirované jejich odkazem či křesťanskou Cyrilometodějskou tradicí.
 

Značené trasy Cyrilometodějské stezky

Pustevny – Velehrad 131 km
Cyrilometodějská trasa vedoucí od Pusteven spojuje tři významné poutní místa Radhošť, Svatý Hostýn a Velehrad.

Vranov – Velehrad 100 km
Poutní trasa propojující dvě významná poutní místa – Křtiny a Velehrad. Částečně kopíruje plánovanou svatojakubskou cestu.

Skalka nad Váhom (SK) – Velehrad 86 km
Poutní trasa Cyrilometodějské stezky spojuje dvě významná poutní místa, Skalku na Slovensku a Velehrad na Moravě.

Pustevny – Velehrad, var. 02 159 km
Cyrilometodějská trasa vedoucí od Pusteven spojuje tři významné poutní místa Radhošť, Svatý Hostýn a Velehrad, tentokráte jinou trasou

Šaštín – Velehrad 109 km
Páteřní trasa Cyrilometodějské stezky na území České republiky s přesahem na Slovensko propojující významná poutní místa a hradiště Velké Moravy. Propojuje poutní místa - Šaštín-Stráže, Svatý Antonínek a Velehrad, a významná hradiště z období Velké Moravy – Kopčany, Mikulčice-Valy, Uherské Hradiště a Staré Město.

Svatý Kopeček – Velehrad 112 km
Páteřní trasa Cyrilometodějské stezky na území České republiky propojující významná poutní místa na Moravě – Svatý Kopeček u Olomouce, Svatý Hostýn, Zlín-Štípa a Velehrad. Trasa je označována jako páteřní, jelikož na ní budou navazovat další Cyrilometodějské trasy vedoucí z okolních moravských krajů a Slovenska.

Dražovce – Nitra – Močenok (SK) 27,5 km
Cyrilometodějské putování po významných velkomoravských lokalitách z Dražovců přes Zobor do Nitranského hradu a dále do Močenku.

Český Těšín – Pustevny 67,5 km
Poutní trasa vedoucí od hranic s Polskem po hranice Moravskoslezského a Zlínského kraje do horského střediska Pustevny.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Velehradu

Hotel U Velehradu

Velehrad, Zlínský kraj
Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Velehrad, Zlínský kraj
Hotel Skanzen ve Velehradě

Hotel Skanzen ve Velehradě

Velehrad, Zlínský kraj