Úvod > Co chcete dělat? > Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století
Museum Kampa - objevte sbírky umění 20. století
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Před budovou Irena Maloušková
Přidat foto
Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Požár muzea a jeho otevření

Požár technického prostoru v Museu Kampa vypukl 16. července 2020. Podařilo se jej uhasit a zabránit nejhoršímu – jeho rozšíření do budovy Sovových mlýnů, nicméně následky, která po sobě požár zanechal, jsou dlouhodobé a škody se stále vyčíslují. Shořela celá jednotka klimatizace a bohužel došlo též k průniku zplodin potrubím do části Musea Kampa a jejich usazení na některých uměleckých dílech.

Opakovaná nucené uzavření musea v tomto roce (po vládním opatření v souvislosti s pandemií koronaviru) je pro nadaci ekonomicky ničivé, neboť právě na přijmu ze vstupného je nadace v rámci svých kulturních aktivit závislá. Abychom bylo Museum Kampa zachráněno, byla založena veřejná sbírka na www.donio.cz/Kampa, kde mohou všichni příznivci musea a československého moderního umění přispět k obnově. Za jakoukoliv finanční částku provozovatelé muzea děkují.
 

Sbírky Musea Kampa

Museum Kampa zpřístupňuje tyto sbírky veřejnosti a rovněž pořádá řadu krátkodobých výstav tuzemských i zahraničních umělců, mezi nimiž se představili například Yoko Ono, Frank Malina, Joseph Beuys, Matěj Krén, Julian Opie, Piet Mondrian, Theodor Pištěk či Andy Warhol. Museum vzniklo díky iniciativě sběratelky umění Medy Mládkové a jejího manžela Jana Mládka. Meda Mládková vznik muzea chápe jako uskutečnění svého životního snu.

Stálá expozice: průkopník abstrakce František Kupka, český sochař Otto Gutfreund, sbírka současného českého a středoevropského umění. Sbírka středoevropského moderního umění hluboce vypovídá o historii tzv. východního bloku a zároveň přispívá k našemu současnému kulturnímu uvědomění.

Pro rodiny s dětmi, školní a zájmové skupiny nabízí muzeum množství zábavně-vzdělávacích, tzv. "animačních programů" na objednávku ke stálé sbírce i krátkodobým výstavám.


Museum Shop a restaurace Sovovy mlýny

Museum Shop vám navíc nabídne řadu katalogů, časopisů, knih, pohlednic či plakátů. Úchvatná lokalita staré Kampy vám otevře ojedinělý pohled na Hradčany, Karlův most a celé nábřeží.

Restaurace Sovovy mlýny je součástí Musea Kampa. Hlavním tématem restaurace Sovovy mlýny je renesance české kuchyně, tedy interpretace tradiční české kuchyně v moderním pojetí. Vydejte se poznat unikátní sbírku moderního a současného středoevropského umění!
 

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2018: Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí)
2018 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku – za projekt „Portheimka: Museum skla“