Úvod > Aktuality > Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně
Letní sporty

Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně

  • Vydáno5. června 2023
Projekt letní ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Zelené linky Šumavy), opět odstartoval. V roce 2023 autobusy vyjely již do 27. sezóny. Většina linek zahájila provoz koncem května a začátkem června, většina autobusů jede od 3. 6. do 1. 10. 2023 o víkendech, přes červenec a srpen pak i ve všední dny. Mezi nejoblíbenější linky patří: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice. Zůstává i předloňská novinka: linka z Domažlic na Kvildu.

Jihočeské šumavské linky

ŠumavaVšechny prázdninové Zelené linky, které každoročně využívají stovky turistů i cyklistů, umožňují přepravu jízdních kol. Využít lze autobusové linky dopravce Arriva č. 979 Železná RudaPrášily ModravaKvilda nebo č. 980 Horská KvildaKvilda Bučina a 683 Nová Pec Jelení Vrchy. Letos se povedlo zajistit návaznost ranního spoje v 8:53 z Kvildy na německé autobusy – odjezd z hraničního přechodu Bučina je v 9:03 hodin. Zelené linky NP Šumava jezdí do hlavních prázdnin o víkendech, v červenci a srpnu pak denně. Zajišťují sezónní veřejnou dopravu pro návštěvníky i místní obyvatele po Národním parku Šumava. Některé linky jsou označeny v plánku Zelených autobusů barevně - jedná se o spoje různých společností, jako je již zmíněná Arriva, linky Jihočeského kraje ČSAD Autobusy České Budějovice, GW Bus a linky Plzeňského kraje:

 

lipnoDále pojedou jihočeské autobusy dopravce Jikord se ketrými se dostanete téměř do všech koutů krásného jihočeského krajeTřeboňsko, Lipensko, Novohradské hory, Česká Kanada či Orlík. Jízdné se řídí kilometrickým tarifem či můžete využít výhodnou jihočeskou jízdenku. Za přepravu kol zaplatíte jen v prvním spoji, zbytek dne máte přepravu kola zdarma. Při zpáteční cestě následující den se kola přepravují také zdarma. Nezapomeňte si schovat první jízdenku. Elektrokolo lze přepravit pouze pokud lze snadno demontovat baterii (u dopravců ČSAD autobusy České Budějovice a.s. a BusLine jižní Čechy s.r.o.) a nebo pokud je její uložení vhodné pro přepravu na cyklovleku (pouze u dopravce GW BUS a.s.). Konečné rozhodnutí o přepravě vydává řidič autobusu. Rezervace místa není možná.


V Bučině u Kvildy vznikla předloni nová zastávka Bučina, státní hranice. Stávající zastávka Nad osadou zůstává zachována, nová zastávka se nachází cca 100 m od hraničního přechodu (5 min chůze). To usnadňuje zejména starším osobám přestup na německé autobusy. Mezi linkou Horská Kvilda Bučina a Finsternau je možno 6krát denně pohodlně přestupovat a cestovat dále za poznáváním národních parků. Odpoledne se sem německé autobusy vracejí zpět.
 

Plzeňské šumavské linky

šumavaNa straně Šumavy, která patří Plzeňskému kraji (idpk) jezdí přes léto od 29. 4. do 1. 10. 2023. cyklobusy ze Sušice, Kašperských Hor a Železné Rudy. Linky jedou většinou o víkendech během června a září (některé ale i denně) a v červenci a srpnu každý den. Loňská novinka cyklobus 423 Plzeň – Přeštice – Klatovy – Čachrov – Modrava zůstala zachována. Na linkách 251, 423, 462 (vybrané spoje), 972, 974, 975, 979 a 981 jsou provozovány cyklovleky, na ostatních linkách pouze držáky na kola na zádi autobusu. Kapacita cyklovleků je 22 kol, držáky na kola na zádi autobusu pojmou 5 kol. Kola je možné přepravovat na spojích označených symbolem kola.


Autobus ŠumavaNávaznost mezi linkami je umožněna v Sušici a na Kvildě. Na vlaky navazují linky v zastávce Sušice,žel.st. a Železná Ruda. V autobusech platí na všech těchto linkách jízdenka Turista Plzeňskem včetně území Jihočeského kraje. Jízdné pro osoby se na výše uvedených linkách řídí běžným tarifem, tj. vzdáleností dle jízdního řádu mezi nástupní a výstupní zastávkou. Jízdní kolo je přepravováno za 25 Kč v jednom spoji či za 40 Kč na celý den bez ohledu na přepravovanou vzdálenost a počet využitých spojů. K přepravě jsou přijímána všechna jízdní kola, ze kterých musí být odstraněny před nakládkou všechny odnímatelné součásti (brašny apod.). Elektrokola jsou přepravována, pouze pokud lze snadno demontovat baterii nebo pokud je její uložení vhodné pro přepravu na cyklovleku.


Letošní novinka: společné jízdenky v Čechách a Německu

Hlavní novinkou sezóny je vzájemné uznávání jízdenek mezi veřejnými dopravními systémy v Čechách (v Plzeňském a Jihočeském kraji) a v Německu (zde platí na všech autobusových a vlakových linkách na území okresů Freyung-Grafenau, Regen a Cham, cca 400 spojů). Systém je v platnosti od 11. 6. 2023. Plzeňský kraj: Mezinárodní celodenní přestupní jízdenka Turista Plzeňskem a Bavorskem je v prodeji za 240 Kč pro jednotlivce, za 360 Kč pro až 5 člennou rodinu.

Jihočeský kraj: Mezinárodní celodenní přestupní jízdenka JIKORD+ Bavorsko je v prodeji za 290 Kč pro jednotlivce, za 440 Kč pro až 5 člennou rodinu. Platnost jízdenky – o víkendech a st. svátcích (o letních prázdninách i v pracovní dny) celý den, na který byla zakoupena + do 3:00 hodin následujícího dne.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci – čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty