Úvod > Aktuality > Zelené linky budou opět brázdit Šumavu
Zelené linky budou opět brázdit Šumavu
"> "> "> "> ">
Letní sporty

Zelené linky budou opět brázdit Šumavu

Vydáno 23. června 2021
Projekt prázdninové ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Šumavské zelené linky), opět startuje. V roce 2021 vyjíždí již do 25. sezóny. Většina linek bude fungovat po dobu hlavních letních prázdnin, některé spoje jezdí již nyní. Většina autobusů jede od 5. 6. do 26. 9. 2021. Autobusy jezdí na linkách: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice. Letošní novinkou je linka z Domažlic na Kvildu.

Jihočeské šumavské linky

ŠumavaVšechny prázdninové Zelené linky, které každoročně využívají stovky turistů i cyklistů, umožňují přepravu jízdních kol. Letos jedou od 5. června do 29. září 2021, včetně.

Využít lze autobusové linky dopravce Arriva č. 979 Železná RudaPrášily ModravaKvilda nebo č. 980 Horská KvildaKvilda Bučina a 843 Nová Pec Jelení Vrchy.

Některé linky jsou označeny v plánku Zelených autobusů barevně - jedná se o spoje různých společností, jako je již zmíněná Arriva, linky Jihočeského kraje a linky Plzeňského kraje:

 

Zelený autobusDále pojedou jihočeské autobusy dopravce Jikord se ketrými se dostanete téměř do všech koutů krásného jihočeského krajeTřeboňsko, Lipensko, Novohradské hory, Česká Kanada či Orlík. Jízdné se řídí kilometrickým tarifem či můžete využít výhodnou jihočeskou jízdenku. Za přepravu kol zaplatíte jen v prvním spoji, zbytek dne máte přepravu kola zdarma. Při zpáteční cestě následující den se kola přepravují také zdarma. Nezapomeňte si schovat první jízdenku.


V Bučině u Kvildy vznikla vloni nová zastávka Bučina, státní hranice. Stávající zastávka Nad osadou zůstává zachována, nová zastávka se nachází cca 100 m od hraničního přechodu (5 min chůze). To usnadní zejména starším osobám přestup na německé autobusy. Mezi linkou Horská Kvilda Bučina a Finsternau je možno 6krát denně pohodlně přestupovat a cestovat dále za poznáváním národních parků.
 

Plzeňské šumavské linky

šumavaNa straně Šumavy, která patří Plzeňskému kraji (idpk) budou přes léto jezdit cyklobusy ze Sušice, Kašperských Hor a Železné Rudy. Linky jedou denně od 1. 7. do 30. 8, mimo toto období pak o víkendech 13. 6. až 26. 9. 2021.


Autobus ŠumavaKapacita cyklovleků je 22 kol, držáky na kola na zádi autobusu 5 kol. Návaznosti mezi linkami jsou umožněny v Sušici a na Kvildě. Na vlaky navazují linky v zastávce Sušice,žel.st. a Železná Ruda. V autobusech platí na všech těchto linkách jízdenka Turista Plzeňskem včetně území Jihočeského kraje.

Novinkami roku 2021 je cyklobus Vimperk – Zdíkov – StachyKvildaBorová Lada – Horní Vltavice – Strážný (– Kubova Huť), která jezdí od 1. 7. – 31. 8. 2021.

A linka Plzeňského kraje č. 981 DomažliceKlatovyPrášilyKvilda. Autobus jezdí od 13. 6. do 26. 9. 2021.

z Prahy jezdí spoj od 5. 6. do 26. 9. 2021 přes StrakoniceVimperkStachyKvildu a Františkov do Borové Lady a zpět na Kvildu.
Cyklobusy Šumava – Zelené linky

1.7.
31.8.
Cyklobusy Šumava – Zelené linky

Vydejte se na cyklovýlet za krásou Šumavy pohodlně ekologickými linkami, které umožňují spojení po celé Šumavě. Bez použití auta tak můžete navštívit celou řadu šumavských zajímavostí, kam se vlastním vozem nepodíváte.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).