Úvod > Aktuality > Zelené linky budou opět brázdit Šumavu
Zelené linky budou opět brázdit Šumavu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Zelené linky budou opět brázdit Šumavu

  • Vydáno23. června 2022
Projekt prázdninové ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Šumavské zelené linky), opět startuje. V roce 2022 vyjíždí již do 26. sezóny. Většina linek bude fungovat po dobu hlavních letních prázdnin, některé spoje jezdí již nyní. Většina autobusů jede od 4. 6. do 25. 9. 2022. Autobusy jezdí na linkách: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice. Zůstává i loňská novinka: linka z Domažlic na Kvildu.

Jihočeské šumavské linky

ŠumavaVšechny prázdninové Zelené linky, které každoročně využívají stovky turistů i cyklistů, umožňují přepravu jízdních kol. Využít lze autobusové linky dopravce Arriva č. 979 Železná RudaPrášily ModravaKvilda nebo č. 980 Horská KvildaKvilda Bučina a 683 Nová Pec Jelení Vrchy. Letos se povedlo zajistit návaznost ranního spoje v 8:53 z Kvildy na německé autobusy – odjezd z hraničního přechodu Bučina je v 9:14 hodin. Zelené linky NP Šumava jezdí o hlavních prázdninách od 1. července do 31. srpna. Zajišťují sezónní veřejnou dopravu pro návštěvníky i místní obyvatele po Národním parku Šumava. Některé linky jsou označeny v plánku Zelených autobusů barevně - jedná se o spoje různých společností, jako je již zmíněná Arriva, linky Jihočeského kraje a linky Plzeňského kraje:

 

lipnoDále pojedou jihočeské autobusy dopravce Jikord se ketrými se dostanete téměř do všech koutů krásného jihočeského krajeTřeboňsko, Lipensko, Novohradské hory, Česká Kanada či Orlík. Jízdné se řídí kilometrickým tarifem či můžete využít výhodnou jihočeskou jízdenku. Za přepravu kol zaplatíte jen v prvním spoji, zbytek dne máte přepravu kola zdarma. Při zpáteční cestě následující den se kola přepravují také zdarma. Nezapomeňte si schovat první jízdenku. Elektrokolo lze přepravit pouze pokud lze snadno demontovat baterii (u dopravců ČSAD autobusy České Budějovice a.s. a BusLine jižní Čechy s.r.o.) a nebo pokud je její uložení vhodné pro přepravu na cyklovleku (pouze u dopravce GW BUS a.s.). Konečné rozhodnutí o přepravě vydává řidič autobusu. Rezervace místa není možná.


V Bučině u Kvildy vznikla vloni nová zastávka Bučina, státní hranice. Stávající zastávka Nad osadou zůstává zachována, nová zastávka se nachází cca 100 m od hraničního přechodu (5 min chůze). To usnadní zejména starším osobám přestup na německé autobusy. Mezi linkou Horská Kvilda Bučina a Finsternau je možno 6krát denně pohodlně přestupovat a cestovat dále za poznáváním národních parků.
 

Plzeňské šumavské linky

šumavaNa straně Šumavy, která patří Plzeňskému kraji (idpk) budou přes léto jezdit cyklobusy ze Sušice, Kašperských Hor a Železné Rudy. Linky jedou denně od 4. 6. – 25. 9. 2022. Novinkou pro rok 2022 je cyklobus 423 Plzeň – Přeštice – Klatovy – Čachrov – Modrava. Na linkách 251, 423, 462 (vybrané spoje), 972, 974, 975, 979 a 981 jsou provozovány cyklovleky, na ostatních linkách pouze držáky na kola na zádi autobusu. Kapacita cyklovleků je 22 kol, držáky na kola na zádi autobusu pojmou 5 kol. Kola je možné přepravovat na spojích označených symbolem kola.


Autobus ŠumavaNávaznosti mezi linkami jsou umožněny v Sušici a na Kvildě. Na vlaky navazují linky v zastávce Sušice,žel.st. a Železná Ruda. V autobusech platí na všech těchto linkách jízdenka Turista Plzeňskem včetně území Jihočeského kraje. Jízdné pro osoby se na výše uvedených linkách řídí běžným tarifem, tj. vzdáleností dle jízdního řádu mezi nástupní a výstupní zastávkou. Jízdní kolo je přepravováno za 25 Kč v jednom spoji či za 40 Kč na celý den bez ohledu na přepravovanou vzdálenost a počet využitých spojů. K přepravě jsou přijímána všechna jízdní kola, ze kterých musí být odstraněny před nakládkou všechny odnímatelné součásti (brašny apod.). Elektrokola jsou přepravována, pouze pokud lze snadno demontovat baterii nebo pokud je její uložení vhodné pro přepravu na cyklovleku.
Cyklobusy Šumava – Zelené linky

1.7.
31.8.
Cyklobusy Šumava – Zelené linky

Vydejte se na cyklovýlet za krásou Šumavy pohodlně ekologickými linkami, které umožňují spojení po celé Šumavě. Bez použití auta tak můžete navštívit celou řadu šumavských zajímavostí, kam se vlastním vozem nepodíváte.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Další aktuality