Úvod > Aktuality > Šest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Šest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Vydáno 21. června 2019 Zážitky
Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!

Královské stříbření v Kutné Hoře

Příležitost obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů, máte již tento víkend: Královské stříbření vrací 22. a 23. 6. 2019 Kutnou Horu na začátek 15. století, do dob panování krále Václava IV. Průvody procházejí městem během soboty i neděle, chybět nebude ani pochodňový průvod, turnaj nebo Stříbrná mše v chrámu sv. Barbory. Kdo dorazí v historickém kostýmu, získá výraznou slevu na vstupném!

Kostýmy se sice v Kutné Hoře nepůjčují, ovšem na webové stránce akce najdete obrázky gotických oděvů pro inspiraci a v informačním centru Českého muzea stříbra v Barborské ulici se dá koupit publikace s ukázkami dobového oblečení a konkrétními střihy.
 

Do Krumlova na Slavnosti pětilisté růže

Kdo přijede v historickém kostýmu na Slavnosti pětilisté růže do Českého Krumlova, bude mít vstup úplně zadarmo. Ovšem protože město se na tři dny od pátku 21. do neděle 23. června vrací do dob setkání bratrů Viléma a Petra Voka z Rožmberka, které v roce 1589 zprostředkovala jejich sestra Eva. Přijít můžete v gotickém, renesančním i barokním odění. Striktní pravidla platí zejména pro ty, kdo se chtějí účastnit některého z průvodů: kostýmy včetně doplňků předem schvaluje hlavní kostymérka, navíc se musíte účastnit nácviku a všech zkoušek.

Slavnosti pětilisté růžeA kde všude budou krásné šaty k vidění? V pátek 21. 6. v 17:30 na Rychtářském průvodu v renesančním stylu a ve 21:45 při večerním ohňovém průvodu, inspirovaném obdobím gotiky. V sobotu odpoledne v 15:00 na Slavnostním průvodu městem a ve 21:45 při večerním ohňovém průvodu. V neděli 23. 6. proběhne poslední závěrečný Historický průvod městem ze zámku, který půjde po trase zámek - Latrán – Radniční – náměstí – Horní ulice.

Dobové oblečení se dá vypůjčit pouze po předchozí rezervaci, veškeré informace najdete na webových stránkách akce.
 

Slavnosti Zlaté solné stezky

Slavnosti solné stezkyDalší možnost, kde se můžete bez problémů stát součástí historického průvodu, nabízejí Prachatice a Slavnosti solné Zlaté stezky od 28. do 29. června 2019; historické kostýmy se půjčují 26. června v budově KIS Prachatice v Horní ulici.

Tradiční renesanční městské slavnosti připomínají význam středověké obchodní stezky pro město Prachatice. Centrum města ožije průvody v kostýmech, renesanční hudbou, divadlem, produkcemi šermířů a kejklířů, vystoupeními zahraničních souborů z partnerským měst, ale také známých pop music kapel. Slavnosti jsou rozděleny do 4 zón, přičemž každá zóna má svůj charakteristický a tématicky zaměřený program. Velké náměstí nabízí hudební festival v podání známých kapel, či interpretů, park Parkán ožívá renesanční hudbou, historickým tržištěm, či soumarským ležením.
 

Slavnosti Pernštejnského panství

PernštejnTradiční Slavnosti Pernštejnského panství se budou jako vždy konat na začátku prázdnin v době svátků M. Jana Husa a sv. Cyrila a Metoděje, letos v termínu od 4. do 7. 7. 2019.

Oslavy probíhají na dvou místech: v Nedvědici a na hradě Pernštejně. V Nedvědici vás čekají koncerty, vystoupení tanečních, pěveckých sborů, soutěže pro děti a ohňostroj.

V historickém průvodu můžete zamířit do hradu k rytířskému klání či se svést opět historickým parním vlakem.
 

Slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni

Slavnosti Jakuba KrčínaMilovníci historických slavností, kostýmů a vystoupení by neměli vynechat ani Historické slavnosti Jakuba Krčína, které se konají 20. 7. 2019 v Třeboni. Již více než 20 let tradiční slavnost upomínající na největší slávu města a zámeckého sídla spojenou s pobytem významných rybníkářů a Rožmberků.

Těšit se můžete na hudební vystoupení, historický program (např. šermování), průvod, bohatý program pro děti plný různých vystoupení a her či přednášky.
 

Slavnosti Zachariáše z Hradce

Zachariáš z HradceHistorické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna připomínají skutečně významné renesanční osobnosti v historii města Telče, kteří svým působením a životem dokázali vtisknout Telči ráz italské renesanční architektury, aplikované do trochu drsnějších podmínek Království českého.

Letos se konají 16. a 17. 8. 2019 a můžete se těšit na dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dnů historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitků ve starých dobrých časech. Nebude chybět dobové tržiště, zábavné i naučné atrakce pro děti i dospělé, sokolníci, koně... dobová hudba, tanců, divadla, šermíři, kejklíři, prostě všechno to, co vždy neodmyslitelně patřilo k slavnostem. Samozřejmostí je velkolepý dobový průvod.

14. ročník Historických slavností Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, oslavující tento vzdělaný humanistický pár, začne v pátek v 16 hodin na náměstí Zachariáše z Hradce.
Slavnosti Pernštejnského panství  v Nedvědici 2020

4.7.
6.7.
Slavnosti Pernštejnského panství v Nedvědici 2020

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství se budou jako vždy konat na začátku prázdnin v době svátků M. Jana Husa a sv. Cyrila a Metoděje, letos v termínu 4.-6.7.2020.

Slavnosti pětilisté růže 2020 - zrušeno

19.6.
21.6.
Slavnosti pětilisté růže 2020 - zrušeno

Víkend 19.–21. června 2020 patří v Českém Krumlově tradičním Slavnostem pětilisté růže.

Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

26.6.
27.6.
Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

Tradiční renesanční městské slavnosti připomínají význam středověké obchodní stezky pro město Prachatice. Centrum města ožije průvody v kostýmech, renesanční hudbou, divadlem, produkcemi šermířů a kejklířů, vystoupeními zahraničních souborů z partnerským měst, ale také známých pop music kapel.

Královské stříbření Kutné Hory 2020

20.6.
21.6.
Královské stříbření Kutné Hory 2020

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Přivítejte krále spolu s hrdými Horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Střední Čechy

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Střední Čechy

Střední Čechy | Památky
2.6.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
27.5.
2020
#světovéČesko a Středočeský kraj

#světovéČesko a Středočeský kraj

Střední Čechy | Památky