ÚvodAktualityŠest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?
Historická slavnost, Český Krumlov, Kudy z nudy
Zážitky

Šest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

  • 13. června 2024
Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!

Slavnosti Barchan v Jemnici

slavnost BarchanJedna z nejstarších historických slavností ve střední Evropě, to je Barchan v Jemnici. Letos se uskuteční od 14. do 17. června 2024. Součástí slavnosti je tradičně trh s lidovými řemesly, pouťové atrakce, městské mázhauzy a historická krčma, průvod městem a ohňová show. Podle legendy musel král Jan Lucemburský roku 1312 vojensky zasáhnout proti loupeživým rytířům a svou ženu Elišku Přemyslovnu ponechal v mohutnými hradbami opevněné Jemnici. O vítězství pak informoval král manželku prostřednictvím čtyř poslů. Královna však neměla nic, čím by posly odměnila, a tak jim dala, co měla: První dostal barchetový náprsník, který vyšívala pro svého chotě, druhý dostal šátek, třetí punčochy a čtvrtý věnec.

slavnost BarchanV současnosti je Barchan zahájen v pátek v podvečer průvodem měšťanů a vyvěšením barchanického a městského praporu na radnici. V sobotu ráno vzbudí Jemničany průvod bubenic a trubačů. V dopoledních hodinách je připravena scéna na podiu před zámkem k uvítání královských manželů. Král Jan Lucemburský se svým doprovodem vjíždí do bran města Jemnice a předává svou novomanželku do péče měšťanů. Pak odjíždí s vojskem potírat loupeživé rytíře. Odpoledne se koná tradiční Běh o barchan - závod poslů, kteří se v cíli musí dotknout barchanického praporu. Vyvrcholením slavnosti je velká scéna před zámkem, kde podle pověsti královna odměňuje posly tradičními "dary".
 

Do Krumlova na Slavnosti pětilisté růže

O víkendu od 21. do 23. června 2024 se Český Krumlov vrátí do doby posledních pánů z Rožmberka. Po třech letech opět proběhnou Slavnosti pětilisté růže s příhodným tématem Návrat pětilisté růže. Město bude hostit herce, zpěváky, šermíře, kejklíře, fakíry a další umělce, kteří do města přijedou z různých koutů Evropy, třeba i ze Zakynthosu. Těšit se můžete na více než 130 stánků s ukázkami historických řemesel a občerstvením, přes 700 účinkujících v historických průvodech a téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru. Mezi stěžejní akce patří zejména historický trh na zámku a v Široké ulici, program v klášterech věnovaný zejména dětem, dobové vojenské ležení v Městském parku nebo historické průvody včetně toho ohňového. O sobotní půlnoci vypukne slavnostní ohňostroj na jižních terasách nad zámkem, kde budou na řece Vltavě k vidění i alegorické vory.

Slavnosti pětilisté růžeKdo přijede v historickém kostýmu bude mít vstup úplně zadarmo. Kostým je možné si zapůjčit z fundusu městského divadla anebo přijít ve vlastním. Každý kostým jak ten divadla, tak ten vlastní musí být schválen hlavní kostymérkou. Vstup zdarma v kostýmu je také podmíněn účastí, alespoň v hlavním sobotním průvodu. Ten začne v 15:00 na trase: Horní – náměstí Svornosti – Na Louži – Široká – Dlouhá – Latrán – Pivovarská ulice. V 18:00 přijde na řadu rytířský turnaj na koních v pivovarských zahradách a ve 21:45 se můžete těšit na ohňový průvod městem se slavnostním ohňovým zakončením v pivovarské zahradě. Průvod půjde na trase: Horní – náměstí Svornosti – Na Louži – Široká – Dlouhá – Latrán – Nové město – Pivovarská zahrada.
 

Slavnosti Zlaté solné stezky

Slavnosti Zlaté solné stezkyDalší možnost, kde se můžete bez problémů stát součástí historického průvodu, nabízejí Prachatice a Slavnosti solné Zlaté stezky od 28. do 29. června 2024; historické kostýmy si lze zapůjčit 26. června od 9:00 do 11:00 a od 12:00 do 17:00 hodin v budově KIS Prachatice (Horní 170). Tradiční renesanční městské slavnosti připomínají význam středověké obchodní stezky pro město Prachatice. Centrum města ožije průvody v kostýmech, renesanční hudbou, divadlem, produkcemi šermířů a kejklířů, vystoupeními zahraničních souborů z partnerským měst, ale také známých pop music kapel. Slavnosti jsou rozděleny do 4 zón, přičemž každá zóna má svůj charakteristický a tématicky zaměřený program. Velké náměstí nabízí hudební festival v podání známých kapel, či interpretů, park Parkán ožívá renesanční hudbou, historickým tržištěm, či soumarským ležením. Štěpánčin park rozezní folklorní a dechová hudba, Hospicový park bude k dispozici dětem.
 

Slavnosti Pernštejnského panství

Slavnosti Pernštejnského panstvíTradiční historické Slavnosti Pernštejnského panství se budou jako vždy konat na začátku prázdnin v době svátků Mistra Jana Husa a sv. Cyrila a Metoděje, letos v termínu 5. až 7. 7. 2024. Hrad opět ožije ruchem upomínajícím na slavnou minulost. Rytíři, šermíři, kejklíři, hudebníci, sokolníci, divadelníci či docela hodný kat se vás pokusí pobavit a rozptýlit v kulisách historického jarmarku a nebude chybět ani rozličné občerstvení. Dobovou atmosféru doplní mimo historického tržiště také bohatá nabídka stylového občerstvení. V provozu bude i terasová kavárna nad obnovenou zahradou. Během minulých let na slavnostech proběhl výcvik válečného koně, rytířský turnaj, lov dravým ptákem či šermířské souboje. Věříme, že ani letos tomu nebude jinak.
 

Slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni

slavnosti KrčínaMilovníci historických slavností, kostýmů a vystoupení by neměli vynechat ani Historické slavnosti Jakuba Krčína, které se konají 19. a 20. července 2024 v Třeboni. Již více než 20 let tradiční slavnost upomínající na největší slávu města a zámeckého sídla spojenou s pobytem významných rybníkářů a Rožmberků. Jak praví motto slavností: "Jen na jednu noc a jeden den bývá každoročně proslulý třeboňský rybníkář Jakub Krčín propuštěn z pekla a o to větší oslava to musí být!" Těšit se můžete na hudební vystoupení, historický program (např. šermování), průvod, bohatý program pro děti plný různých vystoupení a her či přednášky.
 

Slavnosti Zachariáše z Hradce

Zachariáš z HradceHistorické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna připomínají skutečně významné renesanční osobnosti v historii města Telče, kteří svým působením a životem dokázali vtisknout Telči ráz italské renesanční architektury, aplikované do trochu drsnějších podmínek Království českého. Letos se konají 16. a 17. srpna 2024 a můžete se těšit na dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dnů historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitků ve starých dobrých časech. Nebude chybět dobové tržiště, zábavné i naučné atrakce pro děti i dospělé, dobová hudba, tanec, divadla, šermíři a kejklíři... prostě všechno to, co vždy neodmyslitelně patřilo k slavnostem. Samozřejmostí je také velkolepý dobový průvod.
Historické slavnosti v Telči

16. 8.17. 8.
Historické slavnosti v Telči

Tradiční Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna v Telči se konají ve dnech 16. – 17. srpna 2024.

Historické slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni 2024

19. 7.20. 7.
Historické slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni 2024

Jen na jednu noc a jeden den bývá každoročně proslulý třeboňský rybníkář Jakub Krčín propuštěn z pekla a o to větší oslava to musí být!

Další aktuality

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj