Úvod > Česká nej > Osobnost > Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů
Osobnost

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.
Když Jiří Trnka studoval na plzeňském gymnáziu, jeho profesor kreslení Josef Skupa (1892–1957) ho přizval ke spolupráci s loutkovým divadlem Feriálních osad. Již v sedmnácti letech se Trnka úspěšně účastnil různých mezinárodních loutkových výstav, Skupa jej také přivedl ke studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (1929–1935). Jejich spolupráce trvala řadu let, pro Skupovo divadlo Trnka vytvořil řadu loutek. Kreslil pro řadu novin a časopisů, díky originálnímu stylu se záhy proslavil zejména jako ilustrátor dětských knížek (Míša Kulička, Broučci, Pohádky tisíce a jedné noci, Pohádky Hanse Christiana Andersena, Pohádky bratří Grimmů, Staré pověsti české, Fimfárum Jana Wericha a další). Originálním autorským dílem je kniha Zahrada (1962), kterou napsal i nakreslil a dočkala se rovněž filmového zpracování.

Trnka také spolupracoval s Národním divadlem v Praze jako výtvarník scén a kostýmů. V roce 1945 byl jedním ze spoluzakladatelů studia kresleného filmu Bratři v triku, kde vznikla spousta úspěšných animovaných filmů, například protiválečný Pérák a SS nebo pohádka Zasadil dědek řepu; Trnka byl téměř u všech svých filmů režisérem, scénáristou a výtvarníkem. Protože ale chtěl pracovat především s loutkami, založil roku 1947 studio loutkového filmu. Tam vznikla řada úspěšných snímků, které získaly řadu cen na mezinárodních filmových festivalech a proslavily československý animovaný film po celém světě.

Trnka byl velmi pracovitý a jako jeden z mála ilustrátorů dokázal kreslit pravou i levou rukou, ba dokonce oběma současně. Byl dvakrát ženatý; jeho první ženou byla Helena Chvojková, autorka knížky Zuzanka objevuje svět, kterou Trnka ilustroval. Zajímavá byla i jeho bydliště: v letech 1938–1958 žil v Košířích v usedlosti Turbová, poté se přestěhoval do Humlova domu na Kampu, kousek od domu svého přítele Jana Wericha, kde bydlel až do své smrti.

Jeden ze zakladatelů našeho loutkářství a loutkového filmu, přezdívaný Walt Disney Východu, zemřel v pouhých padesáti sedmi letech. Jeho hrob najdete na Ústředním hřbitově v Plzni. Originální pomník v Borském parku připomíná poslední Trnkův film Ruka, tvrdou alegorii totalitní moci.
 

Desetkrát o Jiřím Trnkovi

  • Trnkovy nejznámější loutkové filmy jsou Špalíček (1947), Císařův slavík (1948), Bajaja (1950), Staré pověsti české (1952), Osudy dobrého vojáka Švejka (1954) a Sen noci svatojánské (1959)
  • Ve filmu Osudy dobrého vojáka Švejka nadaboval Švejka Trnkův přítel Jan Werich, Trnka na oplátku ilustroval Werichovu knihu pohádek Fimfárum.
  • Trnka vytvořil kostýmy pro filmy Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955) a Proti všem (1956).
  • Trnkovým dílem je rovněž loutkový western Árie prérie, který inspiroval Lipského filmovou parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera. Předlohou pro tváře loutek kočího a bandity byli sami tvůrci Jiří Trnka a Jiří Brdečka.
  • Pohádku Dva mrazíci (1954) namluvili Vlasta Burian a Jan Werich.
  • V 60. letech Trnka připravoval animovanou verzi Tolkienova Hobita, zůstalo ale jen u nápadu.
  • Trnkovy loutky včetně známé svatby u Broučků jsou vystaveny například v Muzeu loutek přímo na hlavním plzeňském náměstí. Další loutky si prohlédnete v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi.
  • Jeho jméno má i Galerie Jiřího Trnky, výstavní síň občanského sdružení Unie výtvarných umělců Plzeňska.
  • Po Trnkovi byla pojmenována planetka číslo 38461.
  • Trnka byl milovník šampaňského. Když jednou kvůli opravám nábřeží snížili hladinu Čertovky, která protékala přímo pod okny jeho domu, z vody se prý vynořila impozantní hora prázdných lahví.
Galerie Jiřího Trnky – Unie výtvarných umělců v Plzni

Galerie Jiřího Trnky – Unie výtvarných umělců v Plzni

Galerie Jiřího Trnky je výstavní síní občanského sdružení Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti.

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, zapsán byl roku 2016. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Přijďte si prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami Jiřího Trnky.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Mezinárodní den muzeí a galerií

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.
Plasy, Plzeňský kraj

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.
Plasy, Plzeňský kraj

Nebílovské divadelní léto

Série divadelních představení známá divákům jako Nebílovské divadelní léto.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Běh Osvobození – Díly 2024

Přespolní běh v terénu pro všechny věkové kategorie od těch nejmladších na 100 metrů až po nejstarší na 9 km.
Díly, Plzeňský kraj

Václav Noid Bárta

Václav Noid Bárta s doprovodným kytaristou v Kostele Sv. Jana Nepomuckého v Nemanicích.
Nemanice, Plzeňský kraj

Trail Running Cup – běžecký seriál

Tradiční trailový běžecký pohár s historií již od roku 2011. V seriálu trailových běžeckých závodů Trail Running Cup si každý najde svoji trať. Vzdálenosti 7 až 50 kilometrů a nezapomínáme ani na tratě pro nejmenší.
Nemanice, Plzeňský kraj

Finále 25. ročníku Volejbalových nadějí 2024

Finále 25. ročníku Volejbalových nadějí je tradičním turnajem v okrese Domažlice pro organizované i neorganizované sportovce ve věku do 18 let.
Domažlice, Plzeňský kraj

Chodrockfest 2024

V domažlickém jezdeckém areálu TJ Start se znovu uskuteční rockový festival Chodrockfest, který má za sebou již několik zdařilých ročníků. Na dvou střídajících se pódiích zahraje ve dnech 9. – 10. srpna téměř dvacítka českých kapel.
Domažlice, Plzeňský kraj

Bývalá mincovna a pivovar v Plané

V plánu města je přebudovat prostory na interaktivní regionální muzeum česko-německého soužití a galerii.
Planá, Plzeňský kraj

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Emerichova studna na Čerchově

Pod vrcholem Čerchova naleznou turisté odpočinkové místo se studánkou a jednoduchou útulnou, kterou lze využít při špatném počasí. Tzv. Emerichova studna či studánka byla postaveba na počátku 20. století a nyní je obnovena, včetně laviček pro posezení.
Pec, Plzeňský kraj

Útulna na Malinové hoře u Čerchova

Lyžaři a turisté si mohou odpočinout v útulně, která vznikla přebudováním bývalých kasáren. Cílem vybudování útulny je zatraktivnit oblast kolem Malinové hory turistům.
Chodov, Plzeňský kraj

Český les na běžkách – Čerchovský okruh

Troufnete-li si na obtížnější trasu, sbalte si svačinu a vydejte se na běžky na Čerchovský okruh. Trasa vede Pod Čerchovem – útulna Na Malinovce – Kamenná loučka – lesní chata Pod Vodárnou – Na Zlomu – Rajská vyhlídka – Pod Čerchovem.
Česká Kubice, Plzeňský kraj

Na běžkách Chodskem: běžecké tratě Čerchov a Capartice

Desítky kilometrů běžeckých stop nabízí okolí Čerchova na Domažlicku. V případě dobrých sněhových podmínek si potom bílé stopy mohou milovníci lyžování užívat i přímo v Domažlicích.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Na běžkách Chodskem: Lyžování v okolí Čerchova

Oblast Čerchov – Gibacht leží mezi Domažlicemi a Klenčí pod Čerchovem. Na své si přijdou především vyznavači běhu na lyžích, ale využít můžete i sjezdového lyžování na lyžařském svahu Sádek.
Klenčí pod Čerchovem, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Zámeček Milada u Domažlic

Rodinný pension Zámeček Milada, který byl postaven roku 1900 a zrekonstruován v roce 2006, se nachází blízko oblíbeného rekreačního centra Babylon a hraničního přechodu s Německem Folmava.
Česká Kubice, Plzeňský kraj

Autokemp Babylon v Českém lese

Kemp poskytuje ubytování ve dvou, třech, čtyř a šestilůžkových chatkách se společným sociálním zařízením. K dispozici jsou také pětilůžkové chatky mimo areál, kde naleznete sociální zařízení a kuchyň. Nechybí místa pro stany i karavany.
Babylon, Plzeňský kraj

Hospoda U Hadamů v Postřekově

Hospoda se nachází v Postřekově v blízkosti kaple sv. Jakuba. Jde se o nejstarší stále fungující hospodu v obci asi z roku 1840. 
Postřekov, Plzeňský kraj

Viola Domažlice

Nově zrekonstruovaný rodinný komplex Viola se nachází v blízkosti historického centra města Domažlice, v samém srdci Chodska.
Domažlice, Plzeňský kraj

Hotel a restaurace Sokolský dům

Rodinný 3*** hotel se stylovou restaurací a letní terasou, se nachází přímo na malebném historickém náměstí města Domažlice.
Domažlice, Plzeňský kraj

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete dnes: galerii Hvozd s prosklenými lávkami, komunitní centrum, klub, knihovnu se vzdělávacím centrem, Městský pivovar Domažlice s pivnicí, restauraci. Pote hyjtu!
Domažlice, Plzeňský kraj

Hotel Zlatá včela v Domažlicích

Tříhvězdičkový hotel Zlatá včela se nachází přímo v centru historicky významného města Domažlice v západních Čechách, nedaleko hranice se Spolkovou republikou Německo. Hotel Zlatá včela jde cestou luxusu a kvality za přijatelné ceny a nabízí svým návštěvníkům nadtandartní ubytování a služby.
Domažlice, Plzeňský kraj

Restaurace Konšelský šenk v Domažlicích

V historickém domě v Domažlicích středověkého založení s pozdější barokní přestavbou je umístěna restaurace s tradičními evropskými pokrmy.
Domažlice, Plzeňský kraj