Úvod > Aktuality > České Budějovice jsou ideálním místem pro návštěvu po celý rok
Kultura

České Budějovice jsou ideálním místem pro návštěvu po celý rok

  • Vydáno2. února 2023
Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 se již letos utkají dvě města – Broumov a České Budějovice. Jihočeská metropole úspěšně prošla prvním kolem soutěže vloni. Vítězného kandidáta vybere odborná komise Evropské unie letos koncem června. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí.
české budějoviceČeské Budějovice, stejně jako Broumov, kandidují na titul Evropské hlavní město kultury 2028. Město úspěšně prošlo prvním kolem soutěže v říjnu minulého roku. Vítězný kandidát bude znám na koci června 2023, kdy jej vybere odborná komise Evropské unie. Do té doby České Budějovice ožijí celou řadou akcí a kulturních počinů, kterých se mohou zúčastnit všichni příznivci společenských událostí.
 
Mezinárodní porotu zaujal koncept přihlášky města, který skrze kulturu posiluje vztahy mezi lidmi, institucemi a krajinou. O kandidaturu se stará tým spolku Budějovice 2028, zřízený městem. Během února zve všechny občany regionu na setkání, kde se mohou ptát na cokoliv, co je v souvislosti s kandidaturou zajímá. Dny otevřených dveří „Budějovice 2028: Pojďte dál“ se budou konat každé sudé pondělí v měsíci mezi 10. a 16. hodinou v re-use centrum Kabinet (Nová 3, České Budějovice).
 
barvám neutečešV úterý 21. února se tým kandidatury účastní Tradiční masopustní koledy. V březnu se můžete těšit například na regionální Procházkový festival, v dubnu na sérii akcí ve veřejném prostoru Skateholders nebo Kul.turistický studentský jarmark u Točny či také festival Literatura žije, který bude kandidatura města spolupořádat. Mezi další oblíbené nejen kulturní akceČeských Budějovicích patří například i festival Barvám neutečeš, RunCzech Mattoni ½Maraton, Země živitelka, rallye South Bohemia Classic či Podzimní švestkové trhy.

Jihočeská metropole se svými 247 kulturními památkami patří k nejvýznamnějším turistickým městům na jihu Čech. Město letos usiluje i o titul Historické město roku 2022 udělovaný Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

V průběhu celého roku se obyvatelé Budějovic i jeho hosté mohou těšit na řadu dalších kulturních akcí, během nichž si krajské město připomene svou bohatou historii.
Fesťáček České Budějovice

16.9.
Fesťáček České Budějovice

Druhý ročník největšího festivalu pro děti! Bývalý Kinder fest se mění na Fesťáček!

South Bohemia Classic 2023

8.9.
9.9.
South Bohemia Classic 2023

Mezinárodní setinová rallye veteránských a sportovních vozidel se rok od roku těší čím dál větší popularitě.

Země živitelka 2023 v Českých Budějovicích

24.8.
29.8.
Země živitelka 2023 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

České Budějovice a Broumov se utkají o titul Evropské město kultury 2028

České Budějovice a Broumov se utkají o titul Evropské město kultury 2028

Finalisty soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028 za Českou republiku jsou města Broumov a České Budějovice. O držiteli titulu EHMK 2028 se rozhodne v červnu 2023. O filále bojovala čtyři města, Brno a Liberec zůstali mimo finále.

RunCzech Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2023

3.6.
RunCzech Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2023

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se koná ve městě, jehož historie sahá více než 750 let zpět. Hlavní město Jihočeského kraje láká běžce nejen rovinatou a rychlou tratí, ale také památkami a krásnou okolní scenérií.

Barvám neutečeš – České Budějovice

6.5.
Barvám neutečeš – České Budějovice

Staň se součástí dne plného barev, zábavy a radosti!

Podzimní švestkové trhy v Českých Budějovicích

12.10.
14.10.
Podzimní švestkové trhy v Českých Budějovicích

Podzimní švestkové trhy na českobudějovickém náměstí se opět uskuteční za účelem oslavy plodů. V roce2023 se konají ve dnech 12. – 14. října.

České Budějovice

České Budějovice

Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo. České Budějovice kandiduji na Evropské hlavní město kultury 2028.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?
Jihočeský kraj | Památky

Přijeďte do Protivína za unikátními krokodýly – některé si můžete dokonce i pohladit

Krokodýlí zoo v Protivíně má otevřeno i v březnu a dubnu. Prohlídky se konají každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Každý víkend zde uvidíte krmení nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů na světě. Skupina 21 krokodýlů kubánských vám předvede, jak se umí poprat o kořist. Tím však podívaná nekončí! Ve stejný čas dochází i na krmení Golema II! Obrovský samec krokodýla mořského, se se svou kořistí nemazlí, nevěříte? Přijďte se podívat!
Jihočeský kraj | Příroda

Kalendář 2023: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Skvělé lyžování na Šumavě si užijete na Lipně!

Lyžařské podmínky jsou ve Skiareálu Lipno ideální. Počasí dovoluje zasněžování technickým sněhem a k tomu připadlo i několik cm sněhu přírodního. Sjezdovky jsou tak dokonale pokryté 100 cm vrstvou sněhu a perfektně upravené. Všechny sjezdovky jsou v plném provozu, vychutnáte si tak úsek s měřeným slalomem, skicross, i snow park. Celkem téměř 13 km zimního sportování. Lyžařská škola jede také naplno a nejlepší je ji rezervovat online, a navíc se slevou.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihočeského kraje

Jaké proměny prožily jižní Čechy během posledních třiceti let? V Českém Krumlově vzniklo například Egon Schiele Art Centrum a Museum Fotoatelier Seidel, Holašovice se dočkaly zápisu do UNESCO, otevřely se Stezka korunami stromů a Království lesa na Lipně, Dům přírody Třeboňska anebo tajuplné podzemí ve Slavonicích. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít po Jihočeském kraji rok za rokem!
Jihočeský kraj | Zážitky

Hořické pašijové hry chtějí na seznam UNESCO

Tradice starší než 200 let a význam přesahující Šumavu i Česko, to jsou pašijové hry v Hořicích. Jejich představení se koná každý rok v obci. Nyní usilují o zapsání na Seznam kulturního dědictví UNESCO.
Jihočeský kraj | Kultura

Ve Frymburku si užijete pohodové rodinné lyžování

Ve Frymburku u Lipneského jezera si i v březnu můžete užít skvělé podmínky pro začínající lyžaře či snowboardisty všech věkových kategorií. Rodinný areál má pro děti speciální dětský park Médi Kubíka se dvěma pojizdnými koberci, lyžařskou školou a celou řadou zábavných atrakcí. Nejen pro maminky připravil na oslavu Mezinárodního dnu žen ve středu 8. 3. 2023 slevu na skipas. Všechny ženy získají v lyžařském areálu v tento den skipas za polovinu ceny, bez ohledu na to, zda se rozhodnou lyžovat pouze jednu hodinu nebo tu stráví celý den. Přijeďte si užít skvělou atmosféru a odpočinout si od každodenních povinností.
Jihočeský kraj | Zimní sporty