ÚvodAktualityArcheoskanzen Trocnov oživí husitská bitva
Památky

Archeoskanzen Trocnov oživí husitská bitva

  • 12. června 2024
Archeoskanzen Trocnov v jižních Čechách čeká v sobotu 15. června 2024 velkolepá bitva na motivy husitských válek. Program s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky oživí skanzen také ukázkami středověkých řemesel, dobovou hudbou a nebude chybět ani dětská střelnice anebo zajímavé přednášky.
archeoskanzen TrocnovArcheoskanzen Trocnov se připravuje na středověký program, který v sobotu 15. června ukáže, jak se žilo a bojovalo na přelomu 14. a 15. století, za vlády Václava IV. s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky. Součástí historického dne bude rekonstrukce velké bitvy u Malešova (7. června 1424), ve které Jan Žižka zvítězil.

V areálu archeoskanzenu navodí tu správnou atmosféru přes 200 vojáků, kteří nejprve sehrají hypotetickou bitvu – jak by to dopadlo, kdyby Žižka prohrál a až poté v 16:00 proběhne rekonstrukce bity tak, jak se doopravdy odehrála.

husité trocnovOd dopoledne bude archeoskanzen oživen asi třicítkou různých řemeslníků, lidmi v kostýmech, kteří budou dobová řemesla a technologie předvádět. Návštěvníci se seznámí s tím, jak se žilo zemanům na konci 14. století, jak probíhaly přípravy na zimu, ale také jak vypadala tehdejší kuchyně. V rámci akce budou totiž připraveny ochutnávky vybraných pokrmů z období středověku.

V rámci vojenského programu se zájemci například dozví, jak vypadali husitští bojovníci, zda to byli pouze sedláci vyzbrojení cepy, jak je známe z filmů a obrázků, nebo mezi nimi bylo možné najít i plně vyzbrojené šlechtice s výstrojí, výzbrojí a oděním dle poslední módy. Dále uvidíte, jak probíhal boj v době Jana Žižky, jak těžká byla zbroj těžkooděnce a jak se v ní pohybovalo a nasedalo na koně, k čemu se využívalo kopí a jaké všechny významy toto slovo mělo nebo jak to bylo s rozvojem palných zbraní v husitských dobách. Nebudou chybět ukázky jezdectví, menší střety bojovníků a atmosféru doplní i dobová hudba a středověký koutek pro děti. Vstup na akci je zdarma.
 

Co vše si prohlédnete v Archeoskanzenu Trocnov

archeoskanzen TrocnovArcheoskanzen Trocnov vzniká od roku 2020 a jeho výstavba je rozdělena do tří etap. Dokončení náročné stavby s vysokým podílem ručních prací a s použitím dobových technologií je plánováno do konce roku 2024. Záměrem je představit základní typologický a sociální rejstřík vesnických staveb středověkého období, předměty denní potřeby a tehdejší způsoby hospodaření. Archeoskanzen bude využíván pro doplnění výuky historie a vzdělávací akce pro školy i pro širokou veřejnost. Již nyní zde lze navštívit zemanský dvorec – obytný dům se sýpkou, stájí, stodolou a dalšími drobnými stavbami představující každodenní život níže postaveného šlechtice a jeho rodiny. Venkovská osada představí obydlí bezzemka, chalupníka i dvůr sedláka ukazují podobu jednotlivých typů vesnických staveb v předhusitském období.
Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který je zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Zcela dokončený má být do konce roku 2024.

Snímek Jan Žižka láká k návštěvě Trocnova

Snímek Jan Žižka láká k návštěvě Trocnova

Snímek Jan Žižka se pomalu ale jistě po měsíci v kinech přibližuje v počtu diváků číslu 300 tisíc. Mnoho z nich život slavného vojevůdce zaujal natolik, že se rozhodli navštívit jeho rodiště v Trocnově. A že je tam co k vidění! Památník Jana Žižky z Trocnova jako národní kulturní památka nabízí venkovní naučnou stezku, pomník Jana Žižky nebo třeba muzeum s interaktivní multimediální expozicí. Od dubna 2023 budou mít návštěvníci jedinečnou možnost v Trocnově nově navštívit také právě budovaný archeoskanzen prezentující život ve středověku na přelomu 14. a 15. století.

Další aktuality

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj