Úvod > Co chcete dělat? > Zahrady pod Pražským hradem
Zahrady pod Pražským hradem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.
Komplex palácových zahrad pod Pražským hradem tvoří pět zahrad: Ledeburská, Malá Pálffyovská, Velká Pálffyovská, Kolowratská a Malá Fürstenberská zahrada. Zahrady se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Z téměř 30 zahradních vyhlídkových teras se otevírá nezapomenutelný pohled na pražské panorama. Zahrady jsou navzájem průchozí. Ledebourská a Malá Pálffyho zahrada jsou nově zrekonstruované a jsou pro návštěvníky otevřeny včetně Velké Palffy zahrady a Malé Früstenberské zahrady.
 

Ledeburská zahrada a Malá Pálffyovská zahrada

Zahrada má jméno po Adolfovi hraběti z Ledebouru, který získal přilehlý palác v roce 1852. Vlastní palác vznikl už v roce 1601 spojením dvou renesančních domů. V té době byl přilehlý svah pustý a zahradu tu opět zřídil až v roce 1665 Jan Václav z Kolovrat. V Ledeburské zahradě s reprezentační salou terrenou se koná řada kulturních akcí.
 

Velká Pálffyovská zahrada

Tato zahrada, nebo lépe zahrada na místě dnešní Pálffyovské zahrady, se v historických dokumentech připomíná až v roce 1681, kdy koupil dům s pozemkem zahrady měšťan Šimon A. Renner, který v domě zřídil hospodu a postaral se také o zahradu.
 

Kolowratská zahrada a Malá Fürstenberská zahrada

Podle nedostatku jakýchkoli věrohodnějších záznamů lze předpokládat, že tento svah pod Pražským hradem nebyl cíleně využíván. Až v polovině 18. století byl svah zpevněn opěrnými zdmi. Na takto vzniklých terasách byly vysazeny ovocné stromy a i vinná réva.
 
Zahrady jsou využívány k pronájmům při svatebních obřadech a různých komerčních akcích. Kromě toho je zde možné uspořádat komorní akce soukromého rázu, například zásnuby, sváteční posezení, rodinnou oslavu, romantickou večeři ve dvou či piknik.