Úvod > Aktuality > Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Znojemsko a do Retzu
Životní styl

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Znojemsko a do Retzu

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s portálem Kudy z nudy na Znojemsko, do turistické oblasti u hranic s Rakouskem. Objevíte tu nepřeberné množství zajímavých míst a historických památek, ovšem fenoménem Znojemska je především víno. Možná se připojíte k těm, kteří se na Znojemsko vrací i několikrát ročně – je tu tolik vinařských zajímavostí, že na to prodloužený víkend ani delší dovolená zkrátka nestačí.
I když Znojemsko nabízí i jiná potěšení než vinařskou turistiku, víno, vinné sklepy, vinařské uličky a vinice budete potkávat téměř na každém kroku. Než se vydáte na cestu, podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře akcí, aby vám neuteklo třeba tradiční Znojemské vinobraní, Festival otevřených sklepů anebo jiná vinařská akce. Vyberte si také příjemné ubytování – jedině jako ubytovaní hosté totiž můžete využívat turistickou kartu ZnojmoRegion+ a získávat nejrůznější dárky, slevy a bonusy. Kartu dostanete na recepci svého ubytovacího zařízení, a dokonce čím více nocí na Znojemsku strávíte, tím více benefitů získáte.
 

1. Znojmo

Malebné křivolaké uličky, zbytky středověkých hradeb, romantické vyhlídky a zákoutí, renesanční paláce, kostely v čele s chrámem sv. Mikuláše, kláštery a víno – tak se vám představí Znojmo, centrum Znojemské vinařské podoblasti s krásným historickým jádrem. Dodnes se můžete podívat do znojemského podzemí, do hlubokých sklepů, kde znojemští měšťané už před staletími uchovávali své sudy s vínem. Vedle řady vináren a podniků vína ze Znojemska ochutnáte například v Enotéce znojemských vín v prostorách bývalého pivovaru poblíž Znojemského hradu anebo v Louckém klášteře.
 

2. Vlkova věž a vína VOC Znojmo – vína originální certifikace

I když je Znojemská vinařská podoblast plochou osázených vinic nejmenší z vinařských podoblastí České republiky, patří jí jedno nezpochybnitelné prvenství. Právě vinaři ze Znojemska totiž v roce 2009 zavedli první apelační systém v České republice – VOC Znojmo, vína originální certifikace. Pod touto ochrannou známkou najdete vína ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného. Ve Vlkově věži ve Znojmě, nejlépe dochované a také nejmohutnější hranolové věži někdejších znojemských hradeb, sídlí Informační centrum vín VOC Znojmo s nabídkou ochutnávek i prodejnou vín.
 

3. Rajská vinice ve Znojmě

Vychutnáváte si víno nejraději pod širým nebem na vinici? Pak neodoláte Rajské vinici ve Znojmě. Příkrý skalnatý sráz, spadající pod centrem města k řece Dyji, se dostal na začátku 19. století do popředí pozornosti znojemské smetánky. Vznikly tu romantické Karolíniny sady inspirované stylem vídeňského biedermeieru s altány, terasami, cestičkami, vyhlídkami a lavičkami. V roce 1875 se sady rozšířily směrem k jihu, kde na zasypaných středověkých vinohradech vznikla takzvaná Rajská zahrada. V ní roku 2011 a 2012 Vinařství Lahofer vysázelo jak odrůdy zahrnuté do apelačního systému VOC Znojmo, tak keře dalších sedmnáct nejpěstovanějších odrůd. V sezoně tu najdete ochutnávkový stánek.
 

4. Enotéka znojemských vín

Zajímavé turistické lákadlo, tedy desítky vzorků vín výhradně od vinařů ze Znojemska, kavárna s letním venkovním posezením a ještě unikátní výhled na historické centrum Znojma, to je Enotéka znojemských vín. Víno si nalijete sami ve vinných automatech vybavených systémem By the Glass, tedy „po skleničce“, bonusem navíc je prostor s originálním designem ve zrekonstruované části bývalého areálu pivovaru v centru města. Stojí za ním úspěšná architektonická kancelář Chybik+Kristof Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa.
 
 

5. Dyje, vinice Šobes a národní park Podyjí

Dyji se říká, že je královnou národního parku Podyjí. Nejkrásnější část údolí se táhne mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem, zbytek hlubokého klikatého údolí mezi Vranovem a Podhradím už v letech 1933–1934 zaplavila Vranovská přehrada. Ze Znojma se snadno dostanete k vyhlídkám Králův stolec a na Sealsfieldův kámen na protějším břehu, dobře dostupná je i legenda tuzemského vinařství, vinice Šobes. V hlavní sezoně bývá přímo ve vinici otevřený ochutnávkový stánek s nabídkou vín Znovínu Znojmo.

Protože by byla škoda navštívit Podyjí a nepodívat se k sousedům do Rakouska do národního parku Thayatal, na Kudy z nudy najdete článek Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí. Turistické značky a cyklotrasy totiž na naší straně scházejí do údolí Dyje jen výjimečně, zato po rakouském břehu vede krajinářsky nejpřitažlivější částí národního parku zhruba dvanáctikilometrová značená cesta. Vznikla tu i mezinárodní pěší stezkalávkou, navíc si můžete prohlédnout hrad Hardegg, zříceninu hradu Kaja a divoké kočky v Návštěvnickém středisku Národního parku Thayatal.
 

6. Modré sklepy v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích

O vinných sklepech v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích se mluví jako o Modrých sklepech, ale důvod vám zprvu zůstane utajen. Cestu lemují stavby nejrůznějších tvarů, stáří, stylů a barev, mezi nimiž rozhodně nehraje hlavní roli modrá, modrý není ani obří zastřešený kládový lis z 18. století uprostřed areálu. Takže proč Modré sklepy?

Může za to zvláštní pískovec, prostoupený vrstvami s obsahem jílu modrošedé barvy. Na denním světle má barvu blankytně modré oblohy, dokonce i plíseň na stěnách zdejších sklepů má nádech kobaltové modři. Vinné sklepy jsou samonosné, tedy nevyzdívané, případně kvelbené jen zčásti; chodby mají často tvar gotické klenby s charakteristickým lomeným obloukem, který brání jejich zborcení. Sídlí tu řada známých vinařů, například vinařství Krásný sklep, vinařství Arte Vini anebo Vinařství Piálek & Jäger.
 

7. Naučná stezka Hroznové kozy u Vrbovce

Hlavním průvodcem po nenáročné trase vedoucí okolím vinařské obce Vrbovec je Hroznová koza, pradávný a legendami opředený patron vinic. Cesta měří přibližně pět kilometrů a zvládnete ji pěšky i na kole, s terénním kočárkem anebo se začínajícím cyklistou na odrážedle. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna či ke starému kládovému lisu, hlavně se ale seznámíte se slavnou Hroznovou kozou. Díky ní poznáte rok na vinici, staré vinařské tradice, vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí. Stezka je ideální pro rodiny s dětmi, informace na tabulích totiž doplňují hravé obrázky a řada veselých vinařských legend a pověstí.
 

8. Renesanční vodní mlýn ve Slupi

Skvělý tip pro všechny fanoušky technických památek je rozlehlý renesanční mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem ve Slupi. Vznikl v 16. století a patřil k největším na Moravě. Kromě samotného mlýna a ukázkového provozu si prohlédnete i stálou expozici o historii mlynářství, každoročně v září sem můžete přijet na Slavnosti chleba s folklorním programem a předváděním starých řemesel.

Pro milovníky technických památek je zajímavá i Mlýnská strouha, na níž mlýn stojí, devětadvacet kilometrů dlouhý umělý kanál, budovaný od počátku 14. století. Vede až k rakouskému městečku Laa an der Thaya a pod Slupí napájí dva velké rybníky.
 

9. Hrádek Lampelberg

Oblíbeným cílem cyklistických i pěších výletů je romantický hrádek Lampelberg s kulatou kamennou věží, vyhlídkovou terasou, maštalí pro koně a místností pro hotaře, strážce vinic. Roku 1860 ho dal na nejvyšším místě stejnojmenné viniční tratě nad dnes již zaniklou obcí Ječmeniště vybudovat jaroslavický zámecký pán Vilém hrabě Hompesch jako vyhlídkový altán. Dnes v hlavní sezoně slouží jako ochutnávkový stánek pro jednoho z členů VOC Znojmo, Vinařství Lahofer. Se sklenkou vína v ruce můžete brouzdat okolními vinicemi a vychutnat si posezení na terase s výhledem do sousedního Rakouska i na jelení farmu.
 

10. Znojemské okurky a další regionální speciality

Kdo má rád Znojemsko a gurmánskou turistiku, tomu udělá radost mnohem víc dobrot než víno. Ke Znojemsku totiž patří spousty dalších skvělých regionálních produktů, namátkou třeba bylinky, vinné džemy a mošty, med anebo slavné znojemské okurky. Víte, že se na jižní Moravu dostaly už před stovkami let a provázela je pověst zaručeného léku proti moru?
 

Na skok přes hranice: do Retzu a na Heiligerstein

  • Uprostřed vinic na návrší mezi Hnanicemi a rakouským Miterretzbachem už za hranicemi objevíte zvláštní mísovitý Svatý kámen. Naši sousedé jej považují za jednu z největších místních záhad: podle legendy jde o jeden z prehistorických obětních kamenů, bývalé keltské kultovní a později i poutní místo. Z Hnanic vás až na hranice dovede žlutá turistická značka, dál už je cesta jednoduchá a krátká. U Heiliger Steinu stojí malá kaple a vyhlídková terasa, umožňující panoramatický pohled do vinařské oblasti v okolí Retzu, Šatova a Hnanic.
  • Dominantou rakouského města Retz je radnice s 57 m vysokou vyhlídkovou věží, ale ještě zajímavější je to, co najdete pod náměstím: čtyřpatrový spletitý labyrint vinných sklepů. Od založení města v roce 1279 je retzští vinaři hloubili v 30 metrů silném nánosu mořského křemenitého pískovce. Postupně tak vykutali chodby, které prý měří 21 km a přesahují tak délku celé pozemní silniční městské sítě.
  • Vstupenku na prohlídku zážitkového sklepa seženete v informačním centru, v podzemí vás čeká cesta plná zážitků. Jednotlivá zastavení se věnují historii pěstování révy vinné, seznámíte se i s vinařskou kulturou v životě Řeků, Římanů, Egypťanů a samozřejmě také obyvatel Retzu, jimž víno zajistilo slávu, bohatství a prosperitu. Zážitková cesta končí ochutnávkou vína z oblastní vinotéky Retzer Land.
Znojemské vinobraní 2024

13. 9.15. 9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast je nejmenší ze čtyř hlavních vinařských regionů na jižní Moravě. Každý, kdo ve vinařských krajích hledá kromě tradiční turistiky také cestu k vínu, zde najde nespočet možností, kde víno nejenom ochutnat, ale také se o něm mnohé dozvědět.

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Ve Znojmě najdete nový bar a degustační prostor architekty Chybík+Krištof. Projekt se nachází v přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech.

Skanzen slovanského osídlení na Hradišti ve Znojmě

Skanzen slovanského osídlení na Hradišti ve Znojmě

Skanzen slovanského osídlení ve Znojmě–Hradišti se nachází v hospodářském areálu u kláštera křižovníků. Hradišťská ostrožna je lidmi osídlena téměř nepřetržitě už od hlubokého pravěku. Nadace svatého Hypolita zde tvoří postupně areál s muzejní expozicí velkomoravského osídlení.

Historické Hradiště ve Znojmě

Historické Hradiště ve Znojmě

Hradiště je místem s více než tisíciletou historií. Nabízí cenné architektonické památky, nádhernou přírodu, úchvatné vyhlídky do okolní krajiny a v létě také návštěvu archeologických výzkumů.

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal

Nová lávka pro pěší přes řeku Dyji je symbolem spolupráce národních parků Podyjí a Thayatal a umožňuje turistům seznámit se s unikátním prostředí tak, jak jej vytváří sama příroda – bez hranic.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Městská památková rezervace Znojmo

Městská památková rezervace Znojmo

Historické jádro města je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o město se zachovalým původním opevněním. Mezi cenné památky patří rotunda sv. Kateřiny, kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Michala, dominikánský klášter či znojemský hrad.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Sudety – pohraniční oblasti naší země se složitou minulostí

Sudety – pohraniční oblasti naší země se složitou minulostí

Když se řekne Sudety, většině lidí se vybaví označení pro pohraniční oblasti Československa za první republiky a před druhou světovou válkou. V roce 1938 po mnichovské dohodě byly Sudety většinou přičleněny k nacistickému Německu, po porážce Třetí říše se vrátily k Československu.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Zikmund Lucemburský – král zvaný Liška ryšavá

Zikmund Lucemburský – král zvaný Liška ryšavá

Diplomat i válečník, reformátor církve a muž, který hovořil sedmi jazyky a miloval rytířské turnaje: tím vším byl Zikmund Lucemburský (14. února 1368, Norimberk nebo Praha – 9. prosince 1437, Znojmo), nejperspektivnější ze synů Karla IV.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Přijďte se podívat na Miroslavský zámek, který se nachází na jižní Moravě cca 28km od Znojma. Zámek nabízí jeden prohlídkový okruh. Návštěvníci si mohou prohlédnout žalářníkův byt, vězení, soudní síň se sklípkovou klenbou a dozví se mnoho zajímavých informací o historii celého zámku.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Znojemské okurky – nejznámější okurky v Česku

Znojemské okurky – nejznámější okurky v Česku

Nejslavnější okurky v Česku jsou ty znojemské: okurky zalité a posléze zavařené ve sladkokyselém nálevu provázejí českou kuchyni už přes 150 let. Znojemské okurky se ale na Znojemsku objevily už koncem 16. století, kdy jejich semena nechal na jižní Moravu přivézt Šebestián Freytág z Čepiroh, opat premonstrátského kláštera v Louce u Znojma.

Prašná věž ve Znojmě

Prašná věž ve Znojmě

Prašná věž se nachází v Jižním hradebním příkopu, pod Kapucínskou zahradou. Přístupná je veřejnosti v rámci prohlídek Hradebního opevnění s průvodcem.

Hradební opevnění královského města Znojma – prohlídka hradebního opevnění s průvodcem

Hradební opevnění královského města Znojma – prohlídka hradebního opevnění s průvodcem

Milovníci historie a zajímavých pohledů by si neměli nechat ujít zvláštní prohlídkovou trasu ve Znojmě. Provede turisty hradebním opevněním města, přičemž zavítají i do jeho věží.

Znojemský městský pivovar

Znojemský městský pivovar

Jeden z nejhezčích pivovarů v České republice se nachází jenom pár metrů od Rotundy svaté Kateřiny, v okolí Národního Parku Podyjí. Nikdo, kdo navštíví město Znojmo, si nemůže nechat ujít tento krásný výhled na místo, kde se snoubí historie s českými tradicemi.

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

V obci Lechovice, asi 10 km od Znojma, objevíte zrekonstruovaný zámek s vinotékou a krásným anglickým parkem. V rozsáhlém areálu na vás dýchne kus historie, příjemně vás naladí romantická zahrada a rozhodně neodoláte připraveným pochutinám.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda