Úvod > Co chcete dělat? > Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo
Památky

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž se původně nazývala "vlčí" a byla pevnostní věží nedaleké Dolní brány, která stávala přibližně v místech, kde dnes stojí Okresní soud. Vlkova se jí začalo říkat podle městského hradního velitele markrabího Vlka.
Vlkova věž je postavena v gotickém slohu, vznikla pravděpodobně ve 14. století a je posledním zbytkem původního opevnění z doby krále Přemysla Otakara I. Přístupná byla věž pouze do 1. patra a to přímo z hradebního ochozu po dřevěném žebříku, který si vojáci vytahovali do věže, aby byli chráněni proti vpádu nepřítele.

Věž je součástí hradeb, což lze vidět z oken na jihozápadní straně a z oken na protější – severovýchodní straně. Dnes je věž vysoká 32 m, na dřevěný ochoz vede 123 schodů. Věž se při válkách a bitvách o město stávala terčem nepřátelských útoků, kterým musela odolat. Proto má velmi silné zdi – 2,20 m. Ve zdech jsou různá okna – hlásná, strážní, hlídková, střílny a další. Malá dvířka těsně pod ochozem sloužila jako záchod, který nebyl splachovací, ale "padací" a nazýval se "prevet".

Schodiště ve věži není původní, ale pochází z roku 1960, kdy se věž opravovala. Dříve zde byly zřejmě dřevěné ochozy na způsob dnešního lešení, propojené žebříky, které si vojáci vytahovali na jednotlivá podlaží, aby byli chráněni proti nepříteli, pokud by se jim dostal až do věže.
 

Prohlídková trasa po Hradebním opevnění s průvodcem

Vlkova věž je také součástí prohlídky Hradební opevnění. Součástí prohlídky jsou Střelniční věž v hradebním příkopu, Vlkova věž a nové věže v jižním hradebním příkopu Nová Prašná. Prohlídka začíná vždy u dominanty města Znojma, Radniční věže a povede vás i kolem dosud veřejnosti neznámé Psí věže (ta zůstává zatím uzavřena). Nově zrekonstruované věže v sobě skrývají i nové expozice. Trasa hradebním opevněním je přístupná od konce dubna do konce října.
 

Informační centrum Voc Znojmo

Na věži se také nachází Informační centrum Voc Znojmo. Dozvíte se zde vše potřebné o místních vinařstvích a vinařských akcích, samozřejmostí budou také ochutnávky vín.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Káva na Knopp

Káva na Knopp

Znojmo, Jižní Morava
Enotéka znojemských vín

Enotéka znojemských vín

Znojmo, Jižní Morava