Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR
Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Znojemské podzemí je jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě, jehož počátky vzniku se datují  do 14. století.  O přesném datu a účelu jejich vzniku neexistují žádné písemné záznamy v městských kronikách. Spletitá podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami.

Rozlehlé bludiště podzemních chodeb a sálů, situované pod celým areálem středověkého města, vzniklo propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. Smyslem tohoto propojení byla snaha ochránit obyvatele města před útrapami spojenými s obléháním města a případným rabováním cizích vojsk přímo ve městě po jeho dobytí.

Labyrint pod městem je několika chodbami propojen s okolní krajinou, což mohlo právě v dobách války a obležení být klíčové pro zásobování měšťanů. Podzemí mohlo poskytnout útočiště obyvatelům města i na dlouhou dobu – prostory byly odvětrány řadou šachet, sklepní ohniště či krby byly propojeny s komíny městských domů, vykopáno zde bylo několik studen a odvodňovací systém. Znojemské podzemí bylo budováno za pomoci jihlavských či kutnohorských havířů na několika úrovních. Vytěžený materiál mohl sloužit na stavbu či opravu městských hradeb. V případě, že by do labyrintu pronikl nepřítel, mohlo znojemské podzemní bludiště plné kluzkých a úzkých přechodů a propadel sloužit i jako smrtonosná past.

Prohlídkový okruh podzemním labyrintem je zaměřen na prohlídku podzemních chodeb s výkladem o historii vzniku podzemí a jeho dalšího vývoje v průběhu doby. Od března 2009 byl prohlídkový okruh rozšířen o expozici „Tajemné podzemí“, ve kterém uvidíte alchymistickou dílnu, postavy z městských pověstí, oživlé skály, netopýry, skřety, ukázku vězeňských kobek nebo kostlivce v rakvích. Atmosféru dotváří speciální světelné a zvukové efekty.


Adrenalinové trasy podzemím

V roce 2013 se zájemcům otevřely adrenalinové trasy podzemím. Místo poklidné procházky širokými pohodlnými chodbami prochází zájemci místy vskutku krkolomnou cestu úzkými chodbami, vodou a blátem. Zdolávat musí kluzké hrbolaté schody, malými průlezkami se budou protahovat po čtyřech. Než se na jednu z tras vydáte, musíte okusit, jestli se se svou tělesnou konstrukcí vůbec do úzkých profilů vejdete. Tato část podzemí je dlouhá 4,6 kilometru a je rozdělena do tří tras obtížnosti podle toho, kolik je tam prostoru pro průchod.

Na první úrovni obtížnosti se budete muset zohýbat, abyste někudy prošli, ve třetí je ale nutné se místy i proplazit nebo jít hodně do kolen. Na každé z tras čekají kromě úzkých chodeb a neobvyklých překážek také speciálně vybudované expozice. Zajímavostí prohlídky je také to, že na třech místech jsou trasy v podzemí propojeny s městským kamerovým systémem. Lze se tak podívat, co se děje několik desítek metrů na povrchu.
 

  • trasa 1: jezuitský vodovod, velké podzemní sály, kouřovody-průduchy-šachty, expozice „Vinařství“ a „Archeologie“; cca 1  h 15 minut (děti od 12ti let v doprovodu zákonného zástupce). Vstupné 150 Kč.
  • trasa 2: jezuitský vodovod, originální  vytesaný znak  budovatelů podzemí z roku 1402, netradiční náhledy do klasické prohlídkové trasy, expozice  „Kámen v architektuře“; cca 1 h  30 min (děti od 15 let v doprovodu). Vstupné 180 Kč.
  • trasa 3: jezuitský vodovod, středověká studna, ukázky originálních chodeb ve  skále,  expozice „Historie podzemí“. Vysoká obtížnost, cca 2 h 30 minut; (děti od 15ti let v doprovodu), vstupné 280 Kč.
 

Kryt v podzemí – novinka 2023

Od sezóny 2023 by se měly rozšířit trasy Znojemským podzemím o nově objevený kryt civilní obrany. Ten se nachází pod Masarykovým náměstí a nyní tam probíhají práce na jeho zpřístupnění. K vidění bude vybavení dobového krytu z 60. let minulého století – protichemický oblek, plynová maska, radiometr nebo polní finkční telefon. Součástí trasy budou také informační panely se snímky dokumentů americké zpravodajské služby CIA a nejrůznějšími fotografiemi.

Znojemské vinobraní 2023

Znojemské historické vinobraní, které přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Vídeň na talíři

Od 4. listopadu až do 26. února roku příštího budou mít návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře minoritského kláštera výstavu „Vídeň na talíři aneb Kulinářské dědictví našich babiček“.
Znojmo, Jihomoravský kraj

JazzFest Znojmo 2023

Další ročník oblíbeného znojemského jazzového festivalu otevře novou kluturní sezónu. Oblíbený festival zve světové jazzmany do Znojma na nejrůznější místa v centru i v okolí, nechybí swingová tančírna, klubová noc, recesistické závody v kopání písku ani mrznoucí jazz v ulicích.
Znojmo, Jihomoravský kraj

​​Antonio Caldara – Harmonie planet

Jedinečné dílo složené roku 1723 přímo pro Znojmo napsal vídeňský dvorní vicekapelník Antonio Caldara na počest manželky císaře Karla VI. císařovny Alžběty Kristýny. Uznávaný autor byl považován za génia své doby.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Střelniční (Hranolová) věž naproti Dolnímu parku ve Znojmě

Milovníci gotického stavitelství a fortifikačních systémů by si neměli nechat ujít prohlídku Střelniční věže ve Znojmě. Průvodce vás zavede do jejího interiéru, kde si budete moci prohlédnout unikátně dochované pozdně gotické střílny.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Výlety na kole krajem vína po Moravských vinařských stezkách

Vinařské stezky na jihu Moravy jsou unikátní! Více než tisíc kilometrů dlouhá síť značených cyklistických tras protkává území všech jihomoravských vinařských oblastí.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Pivní lázně ve Znojmě

Znojemské Pivní lázně se nacházejí v podzemí, naproti znojemské radnici. Naložte se do dřevěné kádě naplněné pivem, relaxujte a načepujte si skvěle vychlazené pivo podle libosti.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Ponocný ve Znojmě

V sezoně zahlédnete ve večerních hodinách v ulicích města Znojma ponocného. Noční hlídač, pan Miroslav Kubák, je připomínkou dnes již zaniklého povolání a zároveň i nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Clemar

Hotel Clemar se nachází přímo v srdci Znojma, jen pár minut chůze od všech nejzajímavějších památek města.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Stará pekárna

Citlivě zrekonstruovaný historický dům ve Znojmě, jehož prapůvod sahá až do 13. století. Měšťanský dům odkazuje ve svém názvu na více jak 350 let zachovalou původní židovskou pec.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Hotel Lahofer – zažijte víc ve Znojmě

Nemusíte mít strach, že byste se ve Znojmě nudili! I když zrovna neholdujete pití dobrého vína, ale spíše cyklistice, romantickým procházkám či historii – jste na správném místě. Hotel Lahofer nabízí zážitkové programy na míru!
Znojmo, Jihomoravský kraj

Káva na Knopp

U Marka Knoppa se dá v souvislosti s kávou mluvit o milostném vztahu. Kolem roku 2010 ho ještě jako barmana bavilo házet flaškama, ale pak propadl kávě. Hltal vše, co se děje v Brně, Baristovi roku, ve světě, a rozjel to doma ve Znojmě.
Znojmo, Jihomoravský kraj