Úvod > Co chcete dělat? > Vrbovec – devátá největší vinařská obec České republiky
Gurmánská turistika

Vrbovec – devátá největší vinařská obec České republiky

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.
Nejznámější sklepní lokalitou, která zároveň dotváří svérázný kolorit vinařské krajiny, je řada 260 sklepů kolem silnice. Ve středověku byla obec sídlem landrychtáře a mohla se pochlubit mnoha právy a výsadami. Do dnešní doby si uchovala ráz střediskové obce. K Vrbovci patří též osada Hnízdo, která leží 3 km jihovýchodně od něj. Vrbovec je jednou ze zakládajících obcí sdružení znojemských vinařských osad – Daníž.

Ve většině sklepů se vyrábějí vína z přilehlých vinic, obklopujících Vrbovec. Mnohé z nich nabízejí možnost ochutnávek, řízených degustací, posezení s pohoštěním, nákup vína "ze sudu" i vína lahvového. Vítáni jsou turisté i cyklisté, nejen ohlášení, ale také ti, kteří právě jedou kolem.

Sklepní ulička se nachází přibližně 1 km od Vrbovce, podél silnice směrem na Znojmo. Je první kterou uvidíte, když odbočíte do Vrbovce z mezinárodní silnice E 59. Převážně se zde nacházejí stavby typické svou sedlovou střechou a "lemováním" pálenými cihlami. Historie sklepní uličky sahá do roku 1727, kdy se započalo s její výstavbou. Kultura pěstování vinné révy a výroby vína je zde však mnohem starší a spojuje se s příchodem německých kolonistů z rýnské oblasti v roce 1230. Obec byla považována za prasídlo moravského vinařství. Dnes je zde evidováno na 160 historických vinných sklepů.

Na začátku sklepní uličky stojí sklepní hospodářství společnosti Ampelos s celoročně otevřenou vinotékou a nabídkou ochutnávek vín.

Provozovatel

Obec Vrbovec

Vrbovec 146
671 24 Vrbovec
Tel.:
+420 515 230 183
Email:
obec.vrbovec@sezn...
WWW:
www.obec-vrbovec....
GPS:
48,799515 16,101965
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
Paintball aréna Vrbovec u Znojma

Paintball aréna Vrbovec u Znojma

Vrbovec, Jihomoravský kraj
Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

Dyjákovičky, Jihomoravský kraj
Hrádek Lampelberg

Hrádek Lampelberg

Vrbovec, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vrbovecké sklípky

Vrbovecké sklípky

Vrbovec, Jihomoravský kraj
Hotel La Port

Hotel La Port

Znojmo, Jihomoravský kraj
Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Znojmo, Jihomoravský kraj