Úvod > Česká nej > Historické > Zikmund Lucemburský – král zvaný Liška ryšavá
Historické

Zikmund Lucemburský – král zvaný Liška ryšavá

Diplomat i válečník, reformátor církve a muž, který hovořil sedmi jazyky a miloval rytířské turnaje: tím vším byl Zikmund Lucemburský (14. února 1368, Norimberk nebo Praha – 9. prosince 1437, Znojmo), nejperspektivnější ze synů Karla IV.
Zikmund Lucemburský byl o sedm let mladší než jeho bratr Václav IV. Otcem byl král a císař Karel IV., matkou jeho čtvrtá žena Alžběta Pomořanská, tedy dvojice, kterou znáte z filmového muzikálu Noc na Karlštejně. Přezdívku Liška ryšavá dostal Zikmund už v dětství, a to nikoli kvůli lstivé povaze, ale zrzavé barvě vlasů.

Po otcově smrti se Zikmund přesunul na uherský dvůr a po sňatku s dědičkou trůnu Marií Uherskou se v roce 1387 stal na padesát let uherským králem. Maďaři považují Zikmundovo panování za jedno z nejvýznamnějších období svých dějin: král vybudoval a udržel fungující a prosperující stát, který dokázal čelit Osmanské říši. Zikmund byl úspěšný i jinde: v roce 1411 převzal i korunu římského krále, v roce 1433 se stal římským císařem, a také jako první císař Svaté říše římské navštívil Anglii.

Svoláním církevního koncilu do Kostnice Zikmund Lucemburský ukončil nepřehledné papežské schizma, kdy měla katolická církev hned tři papeže současně. Češi mu ale nikdy neodpustili smrt Jana Husa a Jeronýma Pražského, a tak když se po smrti Václava IV. měl ujmout českého trůnu, nešlo to. Jako panovníka ho odmítl zemský sněm, země se navíc zmítala ve víru husitských válek. Situace se změnila teprve v roce 1434 po bitvě u Lipan a Zikmund nakonec sice nakrátko, ale přece jenom usedl na český trůn.

Na svou dobu se Zikmund dožil vysokého věku, bezmála 70 let. Zemřel ve Znojmě 9. prosince 1437 na cestě do Uher, deska v dlažbě Masarykova náměstí označuje místo, kde stižený mrtvicí spadl z koně. Je pohřbený v katedrále v rumunském městě Oradea / Velký Varadín.

O Zikmundovi se mluví jako o posledním císaři středověku, a i když mu Češi v minulosti vyčítali upálení Jana Husa, křížové výpravy do Čech nebo popravu husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, na rozdíl od neschopného staršího bratra Václava IV. patřil k největším evropským panovníkům. S ním vymřela česká linie Lucemburků po meči, ale potomci jeho jediné dcery Alžběty, narozené ze svazku s druhou manželkou Barborou Celjskou, pronikli do řady panujících evropských dynastií včetně Jagellonců a Habsburků.

O Zikmundovu popularitu se postaral také populární komiks Opráski sčeskí historje, kde „Zmikund“, král se zrzavými vousy a liščím ocasem, vystupuje docela jinak, než se o něm léta tradovalo.
 
Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků a Valdštejnů

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků a Valdštejnů

Projekt Po stopách šlechtických rodů má za sebou osm úspěšných let. Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků a letos přišla řada na Valdštejny. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti a události s těmito "TOP českými rody" spojené.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Vydejte se s námi po stopách jedné z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Která místa v Praze by vám jeho veličenstvo ukázalo, kdyby se ujalo role vašeho průvodce?

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Víte, že údajně „stověžatá“ Praha má ve skutečnosti věží víc než pět set? Navíc kdyby se započítala ozdobná nároží měšťanských domů a nejrůznější menší věžičky a věžice, počet by směle vyšplhal k několika tisícům. Ať už ale zahrnete do celkového součtu cokoliv, všem pražským věžím budou navždy vládnout tři věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

Jeden z nejkrásnějších českých hradů si zamilovala řad českých knížat a králů. Snadno si ho oblíbíte i vy: Křivoklátem prochází několik prohlídkových tras, do okolí se rozhlédnete z vysoké válcové věže a v hradní krčmě nebo u stánků na nádvoří si můžete dát něco dobrého k snědku. Hrad je sice schovaný mezi kopci, ale na místa, odkud se na něj otvírají hezké výhledy, vedou upravené vycházkové trasy. Poradíme vám, co na hradě podniknout a kde najdete nejhezčí záběr pro společnou fotku!

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

Hlavní a největší pražský chrám, duchovní symbol českého státu a impozantní koruna Pražského hradu: to je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V jejím interiéru objevíte spousty zajímavostí a na prohlídku se vyplatí vyhradit si hodně času: jsou tu nádherně vyzdobené kaple, podzemní hrobka českých králů anebo obří náhrobek sv. Jana Nepomuckého z čistého stříbra.

Výlet do zapomenutého kraje na Vladař

Výlet do zapomenutého kraje na Vladař

Žlutice jsou neprávem opomíjené městečko na břehu řeky Střely, založené na důležité staré stezce z Prahy do Chebu. Asi čtyři kilometry východně od Žlutic ční k obloze mohutná čedičová stolová hora Vladař, která vévodí celému kraji a plně si zaslouží své jméno.

Císař, král a liška ryšavá Zikmund Lucemburský: 650 let od narození

Císař, král a liška ryšavá Zikmund Lucemburský: 650 let od narození

Středa 14. února nebude patřit jen valentýnským oslavám, ale také jednomu zajímavému výročí. 14. února 1368 se totiž narodil Zikmund Lucemburský, muž, který na rozdíl od svého staršího bratra Václava IV. získal titul římského císaře a na stará kolena se stal i českým králem.

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

Král unesený vlastním bratrem, národ na pokraji války a okolo vás rozlehlý a živoucí středověký svět, to je hra Kingdom Come: Deliverance. Do děje vtáhne jak fandy realistické historické RPG, tak milovníky středověku. Bonusem pro české hráče je to, že děj se odehrává na skutečných místech v srdci českého království. Vydejte se s námi na výlet!

Historická únikovka 1420

Historická únikovka 1420

Meče cinkají, řemdihy víří vzduchem, šídla popichují… Husitské války jsou prostě v plném proudu. Ubráníte Prahu?

Evropa v Česku: kde si připomenete Lucembursko?

Evropa v Česku: kde si připomenete Lucembursko?

Jaké stopy zanechala v českém království lucemburská dynastie? Kde objevíte nejkrásnější příklady lucemburského architektonického dědictví, koho byste měli znát a na jaké zajímavosti cestou narazíte? Na to vám odpoví výlety v lucemburském stylu, které pro vás nachystal portál Kudy z nudy.

Znojemský hrad

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV., kam prý neměly přístup ženy, aby tu panovníka nic nerušilo ve státnických či teologických úvahách, bylo založeno jako sejf pro korunovační klenoty, svaté ostatky a státní písemnosti.

Velká a Malá Amerika vlakem

Zážitkovým vlakem do vápencových lomů s úžasnými scenériemi. Prozkoumejte vápencové lomy kousek za Prahou. Podíváme se k zatopenému lomu a projdeme podzemní štolou.
Praha 5, Praha

O Sněhurce

Divadlo Pruhované panenky zahraje jemně strašidelnou klasickou pohádku vsazenou do poezie starých časů. Účastníci se mohou těšit na loutku Sněhurky v životní velikosti, starodávné kufry, stojany na noty, trpaslíky z dřevěných špalíků.
Praha 2, Praha

Ošklivé káčátko

Bylo nebylo, jedno malé káčátko, které mělo maminku a spoustu sourozenců, ale vůbec se jim nepodobalo. A tak se muselo vydat na dlouhou a nebezpečnou cestu za opravdovým štěstím a svým pravým domovem.
Praha 2, Praha

Valentýn na Vyšehradě

Přemýšlíte, kde oslavit svátek zamilovaných? Zkuste jedno z nejromantičtějších míst v Praze. Vyšehrad.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Historická únikovka 1420

Meče cinkají, řemdihy víří vzduchem, šídla popichují… Husitské války jsou prostě v plném proudu. Ubráníte Prahu?
Praha 2, Praha

Cinda Driving range

Golf Centrum společně s Cinda Driving range navrací zapomentou golfovou tradici na Císařský ostrov a nabízí vám jedinečné golfové vyžití na netradičním místě – mezi břehy Vltavy. Součástí areálu drivingu je i beach volejbal či restaurace Cinda. Golf Centrum poskytuje golfové vybavení a také kurzy.
Praha 5, Praha

Půjčovna lodiček na Smíchově

Na Smíchově si kromě tradičních pramic můžete půjčit třeba motorový člun nebo výletní vor i s grilem.
Praha 5, Praha

Boatago Praha – pronájem lodí s kapitánem

Pronajměte si rekreační loď s kapitánem v Praze a užijte si soukromou plavbu. Na loď si můžete vzít vlastní občerstvení nebo využít nabídky lodního baru. Po domluvě s kapitánem je možné vyzkoušet si řízení lodi.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace

Praguecamp na Císařské louce

Jedinečně umístěný a mnoha lety prověřený kemp se nachází na jednom z pražských ostrovů jen 1 km od centra Prahy. Příjemné ubytování v klidném prostředí poskytuje zázemí všem typům cestovatelů, ať už cestujete obytným autem, karavanem nebo jen se stanem nebo batohem.
Praha 5, Praha

Houseboat botel Lofi – netradiční ubytování v srdci Prahy

Unikátní houseboat nabízí opravdový komfort. Spodní palubu tvoří přední a zadní terasa, široké ochozy a z velké části prosklená přední nástavba. Pro zájemce je tak připravena forma jedinečného ubytování v privátním luxusu se strategickým umístěním v blízkosti historického centra Prahy.
Praha 4, Praha

Bistro Gemüse Corner Kebab Praha

Gemüse Corner Kebab totiž už v názvu slibuje inspiraci německým kebabem nejvyšší třídy.
Praha, Praha

Cheecup

Firma Cheecup oslovuje klienty jasnou koncepcí: domácí výroba cheesecaků a cupcaků.
Praha, Praha