Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Lechovice – na víno i na piknik
Gurmánská turistika

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

V obci Lechovice, asi 10 km od Znojma, objevíte zrekonstruovaný zámek s vinotékou a krásným anglickým parkem. V rozsáhlém areálu na vás dýchne kus historie, příjemně vás naladí romantická zahrada a rozhodně neodoláte připraveným pochutinám.
Zámek Lechovice nabízí širokou škálu exkluzivních vín od nejlepších vinařů znojemské vinařské podoblasti. Vybrané vzorky vás osloví nejen při řízených degustacích, ale i při běžné návštěvě místní vinotéky. Rozhodně vás nadchne i možnost posezení v dobovém originálním nábytku s lahví vybraného vína nebo u šálku lahodného bylinného čaje či kávy. Nejen proto je zámek Lechovice vyhledávaným místem pro svatby, večírky či konference, ale i jako turistická zastávka pro rodiny s dětmi.
 

Zámecká vinotéka

Zámek Lechovice nabízí širokou škálu exkluzivních vín od nejlepších vinařů znojemské podoblasti. K zakousnutí dostanete delikatesy místních i zahraničních výrobců.

Veškeré prostory salonu vín si můžete pronajmout pro firemní večírky, školení, setkání spolužáků, malé svatební hostiny a rodinné oslavy. Kapacita prostor je nyní do 30 osob. Pohoštění bude zajištěno formou rautů, studených nebo teplých mís cateringovou službou. Ubytovat se můžete přímo v místě – k dispozici je penzion U zámku nebo hotel Weiss.
 

Zámecký piknik

Od jara nabízí na zámku možnost zapůjčení piknikového koše, který pro vás naplní výborným vychlazeným vínem, skleničkami, domácími delikatesami a dekou tak, aby byl váš piknik u zámecké fontány nezapomenutelným zážitkem. Děti si mohou mezitím zahrát "šlechtické hry" nebo využít dětský koutek s houpačkou.


Z historie zámku

Zámek Lechovice vznikl přestavbou bývalé letní opatské rezidence řádu Premonstrátů z Louky, jenž je druhým nejstarším řádem založeným na Moravě. Lokalita zámeckého vršku nebyla vybrána náhodně, již ve středověku zde stála trvz, zpustlá již kolem roku 1481. V roce 1665 získávájí premostráti lechovický statek a vzhledem k rostoucímu Mariáskému kultu a místní zázračné studánce, zadává tehdejší opat Vincenc Wallmera vídeňskému staviteli Chritianu Damellovi stavbu Poutního kostela "Navštívení Panny Marie" v Lechovicích.

Za nynější podobu původně barokní stavby vděčí Maxi Kubeckovi von Kubau. Vznikala postupnou klasicistní přestavbou, kdy přibyly nové přístavby věží (rizalitů) v pseudorenesančním, novobarokním a secesním stylu. Naleznete zde množství krásných polychromovaných fontán, zámeckou kolonádu s altánem, francouzský parter s balustrádovým schodištěm a nádhernou litinovou terasou. Současně s tím byl založen anglický přírodně krajinářský park s množstvím exotických dřevin. Dodnes zde roste letitý letní dub o kterém tvrdí legenda, že má již tisíc let.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Vinné sklepy Lechovice

Vinné sklepy Lechovice

Lechovice, Jihomoravský kraj
Vinařství Lintner Znojmo-Tvořihráz

Vinařství Lintner Znojmo-Tvořihráz

Tvořihráz, Jihomoravský kraj
Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Miroslav, Jihomoravský kraj