Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí
Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.
Moravská Dyje pramení na Jihlavsku v Českomoravské vysočině, na nenápadné louce nedaleko Panenské Rozsíčky. Vlastní Dyje pak vzniká po soutoku s Rakouskou Dyjí. Údolí řeky Dyje má kaňonovitý charakter a pro jeho ochranu byl v roce 1991 vyhlášen Národní park Podyjí.
 
Dyje je celoročně sjízdná, mírně tekoucí řeka protékající vinařskými oblastmi, nedotčenými lužními lesy se slepými rameny, unikátním Lednickým parkem i do nedávna nepřístupnou pohraniční oblastí. Putování po řece nabízí řadu možností pozorování nejrůznějších druhů fauny, především ptactva, včetně orla mořského a nejen za soumraku se můžete setkat s bobrem. Všechny úseky jsou nenáročné, vhodné pro začátečníky a rodiny s dětmi na otevřených lodích.  
 

Info pro vodáky

Ačkoli řeka protéká hraničním pásmem, plavba zde není nijak omezována. Od hranic lze plout na téměř desetikilometrovém úseku s obtížností ZWC až po vzdutí Vranovské přehrady.
 

Pozor! Od Vranovské přehrady do Znojma je plavba zakázána (zdroj pitné vody)

Úsek VranovZnojmo je zakázán díky ochraně pitné vody a národnímu parku Podyjí. Pro horní úsek lze stav zkontrolovat podle vodočtu v Podhradí (45 cm), pro střední část platí vodočet ve Znojmě (75 cm).
 

Od Znojma za Břeclav

Pod Znojmem je pěkný meandrující úsek končící na státní hranici, ale díky Schengenu se může pokračovat dále. Pod Mlýny odbočuje Zámecká Dyje, která se po 11 km opět vrací do Dyje. Po opuštění NP Podyjí obtéká Dyje velkým obloukem Mikulovskou vrchovinu s Pavlovskými a Dunajovickými vrchy a plní vodní přehrady Nové Mlýny pod kterými je její tok již téměř celý regulován, takže o původním charakteru řeky mohou nyní vypovídat pouze zbytky lužních lesů se zachovanými zbytky starých říčních ramen mezi Bulhary a Břeclaví.
 
Celá trasa podle řeky je dobře přístupná po silnici i železnici, ukončit plavbu je vhodné v Břeclavi. Zajímavé řeky v okolí jsou i Jevišovka a Kyjovka, obě poskytnou zážitek pro vodáky, kteří vyžadují vyšší stupeň obtížnosti. Ubytování a občerstvení po celé trase lze najít bez problémů. Z vodáckých kempů a tábořišť stojí za pozornost kemp ve Vranově, Stará Vodárna ve Znojmě, Krhovice, Hrádek, kemp v Horkách, Pasohlávky nabízejí tábořišť a kempů hned nejméně šest, v Břeclavi pod jezem je také jedno pěkné tábořiště.

Ubytování a restaurace v okolí

Fredy's bistro Břeclav

Fredy's bistro Břeclav

Břeclav, Jihomoravský kraj
Frankies – pivovarská pivnice

Frankies – pivovarská pivnice

Břeclav, Jihomoravský kraj
Vinárna a penzion U Doubků

Vinárna a penzion U Doubků

Břeclav, Jihomoravský kraj
Kavárna & bistro Karma

Kavárna & bistro Karma

Břeclav, Jihomoravský kraj