Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Znojemská vinařská podoblast
7 tipů, kam za vínem ve Znojmě a okolí
Gurmánská turistika

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast je nejmenší ze čtyř hlavních vinařských regionů na jižní Moravě. Každý, kdo ve vinařských krajích hledá kromě tradiční turistiky také cestu k vínu, zde najde nespočet možností, kde víno nejenom ochutnat, ale také se o něm mnohé dozvědět.
Znojemská vinařská podoblast se rozkládá na 3 530 ha vinic, zahrnuje 91 vinařských obcí a zaujímá 19,2 % z vinic ČR. Podoblast je vyhlášena pěstováním bílých, aromatických vín. Chladnější klima v dešťovém stínu Českomoravské vysočiny a kamenitá půda daly vzniknout velmi zajímavým odrůdám jako Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Rulandské šedé a Sauvignon. Z červených vín je pak nejrozšířenější Svatovavřinecké a Frankovka, které se pěstují v okolí Dolních Kounic.

Centrem tohoto vinařského regionu je historické město Znojmo, podle kterého získala svůj název a které je zároveň druhým největším městem Jihomoravského kraje. Je to tedy ideální výchozí bod pro vinařskou turistiku na Znojemsku. Většina zajímavostí se nachází buď přímo ve městě nebo v jeho těsné blízkosti, což představuje ideální podmínky pro pěší i cyklisty.
 

Vinařské obce Znojemské podoblasti:

Dobšice
Horní Dunajovice
Moravské Bránice
Němčičky
Nový Šaldorf
Popice u Znojma
Šanov
Šatov
Suchohrdly
Suchohrdly u Miroslavi
Šumice
Syrovice
Tasovice
Těšetice
Trboušany
Trnové Pole
Troskotovice
Trstěnice
Tvořihráz
Únanov
Valtrovice
Vedrovice
Velký Karlov
Vémyslice
Višňové
Vítonice
Vrbovec
Výrovice
Želetice
Žerotice
Znojmo


Sklípky a vinařství, kde ochutnáte místní kvalitní vína:

Vinařství Lintner Znojmo-Tvořihráz, Modré sklepy v Novém Šaldorfě, Znovín Znojmo, Vinařství Ampelos ve Vrbovci, Vinařství Piálek & Jäger, Vinařství Thaya v Havraníkách, Vinařství Konitz, Vinice Na Skalce, Víno Hort, Vinařství Lahofer, Vinařství u Rytířů v Horních Dunajovicích, Vinařství Jan Stávek v Němčičkách, ochutnávkový stánek na viniční trati Havraníky,...


Vinařské rarity v oblasti:

V Příměticích se nachází jeden z nejstarších sklepů v republice – Křížový sklep, vybudovaný jezuity v 18. století. V Lechovicích můžete navštívit Zámecký sklep, jeden z největších v regionu s vyřezávanými sudy. Lechovice jsou proslulé odrůdami Sauvignonu, Pálavy a Tramínu. Vrbovec láká na sklepní uličku s nízkými domky se sedlovými střechami, lemovanými pálenými cihlami. Touto největší vinařskou obcí znojemské podoblasti vede naučná stezka Hroznové kozy, na jejímž konci dorazíte ke starému kládovému lisu, k Poctě sv. Urbanu.


TOP vinařské cíle v oblasti: 


Enotéka znojemských vín

Stále poměrně novou turistickou atrakcí a skutečným unikátem je tzv. Enotéka znojemských vín, která se nachází v prostorách bývalého pivovaru poblíž místního hradu v samém centru Znojma. Ta umožňuje individuálně ochutnávat vína ze Znojemské vinařské podoblasti. Stačí si jen nabít degustační kartu a pak si u automatu vybrat konkrétní víno k ochutnání. Jedná se o největší degustační místnost se systémem „by the glass“ v České republice.
 

Informační centrum VOC ve Vlkově věži

Na Znojemsku vznikl první apelační systém (značení podle původu hroznů) v České republice VOC, tedy Vína originální certifikace, nesoucí název VOC Znojmo. Místní vinaři jsou na to právem hrdí, a tak zřídili i vlastní informační centrum. To se nachází ve zrekonstruované Vlkově věži, těsně pod Masarykovým náměstím ve Znojmě. Kromě ochutnání a koupě vín, která se pyšní tímto označením, je také možné vystoupat nahoru na věž, kde je expozice VOC, a hlavně se rozhlédnout po městě a okolí.
 

Vinice Šobes

Možná nejzajímavějším vinařským tipem na Znojemsku je vinice Šobes, mezi vinaři nazývaná také Šobeska. Jedná se o jednu z nejstarších, nejkvalitnějších a také nejznámějších viničních tratí v České republice. Nachází se uprostřed Národního parku Podyjí a za svou jedinečnost zdejší vína vděčí právě její ideální poloze. Vinici v současnosti vlastní společnost Znovín Znojmo, která z jejích hroznů vyrábí vína známá ceněná i ve světě.
 

Malovaný sklep v Šatově

Nedaleko Znojma, směrem k rakouským hranicím, se nachází malá vinařská obec, která skrývá vyložený vinařský unikát. Tím je tzv. malovaný sklep. Tento jedinečný prostor, který je vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera, ale nikdy jako sklep na výrobu a uskladnění vína nesloužil. Byla zde soukromá vinárna s možností posezení. Na návštěvníky zde ale dýchne spojení vína a lidového umění v unikátním prostředí.
 

Moderní vinařská architektura

V posledních desetiletích začali vinaři opět stavět moderní vinařské stavby podle plánů špičkových architektů. Způsoby, jakými architekti nápaditě propojují budovu vinařství s ohledem na její provoz a výrobu vína s krajinou okolních vinohradů jsou sami o sobě atraktivním turistickým cílem. V okolí Znojma se takové stavby vyskytují hned dvě. Tou patrně známější je reprezentativní centrum vinařství Lahofer, které je zakomponované do tradiční jihomoravské krajiny poseté vinohrady nad obcí Dobšice. Hlavní myšlenkou návrhu je motiv vinných řádků, jež se díky konstrukci přenáší i dovnitř budovy. Unikátní je i pochozí střecha, která zároveň slouží jako letní amfiteátr, kde se konají koncerty a další kulturní akce. Druhou takovou stavbou je pak nový vinařský areál Thaya vinařství v obci Havraníky. Ten se sice teprve blíží dokončení, ale už teď je novou dominantou, která ctí region a zároveň také respektuje přírodu.
 

Znojemské historické vinobraní

Město Znojmo také hostí jeden z největších svátků vína v republice, a to Znojemské historické vinobraní. Pravidelně se koná v září a během třídenního veselí teče víno a zejména burčák proudem, podávají se různé kulinářské speciality a nechybí samozřejmě bohatý kulturní program. Vystupují zde známé tuzemské hudební kapely, městem prochází historický průvod, konají se rytířské turnaje, hraje se divadlo, na náměstích jsou různé trhy a mnohá další lákadla. Každoročně se za touto akcí sjede do města několik desítek tisíc návštěvníků z Česka ale i zahraničí.

Provozovatel

Vinařský fond

Žerotínovo náměstí 3
601 82 Brno
Tel.:
+420 541 652 471
Email:
info@vinarskyfond.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.vinaz...
GPS:
49,198746 16,604430
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí v Brně

Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí v Brně

Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí v Brně

Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Tomáš Jetela – La muse de Paris

Srdečně zveme na výstavu La Muse de Paris Tomáše Jetely v Galerii Graciano, která bude probíhat ve dnech 13.11. 2023 – 2. 2. 2024.
Brno, Jihomoravský kraj

Smetana 200 & Davies 80

Rok 2024 není jen Rokem české hudby a dvousté výročím narození Bedřicha Smetany, ale také rokem, ve kterém své významné jubileum oslaví Dennis Russell Davies, šéfdirigent Filharmonie Brno.
Brno, Jihomoravský kraj

Moravský vinařský podzim 2023

Předvánoční degustace českých i zahraničních vinařství.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

The Very Best of ABBA

Největší hity legendární skupiny ABBA v podání ABBA WORLD REVIVAL.
Brno, Jihomoravský kraj

Malé oči ve Scale

Vydejte se na pořádný filmový výlet! 10. ročník dětského filmového festivalu Malé oči s podtitulem PODIVUHODNÁ DOBRODRUŽSTVÍ přináší náročným zrakům i uším malých diváků opět pestrý nejen filmový program. Kromě bohatého filmového programu Vás čeká také mnoho doprovodných akcí.
Brno, Jihomoravský kraj

Kruh sdílení pro osoby s migrénou v Brně

Připadáte si na svou migrénu sami? Nemáte se komu svěřit? Nebo byste si chtěli rozšířit paletu dovedností, jak se svou migrénou zacházet? Tak se zúčastněte osobního setkání s lidmi s migrénou organizace Migréna-help.
Brno, Jihomoravský kraj

Yoga Garden Brno

V brněnské ulici Veveří vytvořil architektonický ateliér RO AR studio pro cvičení jógy Yoga Garden Brno rekonstrukci původní postindustriální budovy. Vznikl zde čistý světlý prostor jógového studia v evropském stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.
Brno, Jihomoravský kraj

Eliptická lavička na Moravském náměstí v Brně

Eliptická lavička měřící 120 metrů, vznikla při revitalizace Moravského náměstí v roce 2022. Jedná se o novou dominantu nyní krásně řešeného prostoru, která náměstí doslova obkružuje.
Brno, Jihomoravský kraj

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.
Brno, Jihomoravský kraj

Socha Adam Čekač pod hodinami – nejmenší socha v Brně

Ikonické místo „pod hodinami“, na kterém si Brňané dávají sraz, prošlo nepatrnou úpravou, která však má velký význam. Díky ní, totiž, na České pod hodinami, nebudete už nikdy čekat sami…
Brno, Jihomoravský kraj

Satori dýchání – Rebirthing

Při sezení rebirthingu pohodlně ležíte na matraci a jste doprovázeni profesionálně vyškoleným terapeutem. Dýcháte spojeným dechem, kdy nádech přechází ve výdech a naopak, čímž se postupně vytváří energetický cyklus.
Brno, Jihomoravský kraj

Wellness centrum u Andersena – sauna v centru Brna s venkovním bazénem

Udělejte si na sebe čas a navštivte moderní wellness centrum v multifunkčním domě u Andersena. Připravena je pro vás pravá finská sauna, solárium, lymfatické masáže, nástroje pro formování postavy a mnoho dalšího.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast se jako jediná z moravských nerozkládá jen na jižní Moravě, ale částečně zasahuje i do Zlínského kraje. Možná proto se od ostatních také v mnohém odlišuje a má svůj osobitý ráz daný kulturou a folklórem. To se pak odráží i v místním vinařství.
Brno, Jihomoravský kraj

Putování za vínem ve Valticích

Valtice jsou často považovány za naše hlavní město vína. Ač samy o sobě nejsou příliš velké, koncentrací vinařských turistických cílů a pestrostí nabídky místních vín mnohá větší města převyšují. Vybrali jsme pro vás sedm tipů, které by byla škoda ve Valticích vynechat.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna s cukrárnou Kolbaba v Brně

Historie cukrárny Kolbaba sahá až do 30. let 20. století a už tehdy se podnik těšil velké oblibě. Cukrárna nabízí posezení v elegantním funkcionalistickém interiéru a raritu mezi dortíky – dort Pohádka podle někdejšího receptu mistra cukráře Bohumíra Kolbaby.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna Parq na Moravském náměstí v Brně

Začátkem května by se měla otevřít nová kavárna Parq na zrekonstruovaném Moravském náměstí v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Cukrářství Martinák v Brně

V Cukrářství Martinák se drží se původních osvědčených receptů, občas přidají kapku vlastní invence a nikdy nešetří těmi nejkvalitnějšími surovinami.
Brno, Jihomoravský kraj

Champagne Garden Bar v Brně

Champagne Garden Bar nabízí stále nejen více než 140 druhů rumu, ale nově i výběr z originálních šampaňských vín. V nabídce nechybějí ani alko a nealko míchané nápoje.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Continental Brno

Výškový hotel Continental stojí na půdorysu písmene Y v místě, kde býval rodný dům Adolfa Loose. Stavba ke příkladem bruselského architektonického stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Avion v Brně

Objekt navržený architektem Bohuslavem Fuschem na parcele široké pouhých osm metrů prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Při rekonstrukci se vycházelo jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Hotel nově otevřel po rekonstrukci v květnu 2022.
Brno, Jihomoravský kraj