!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Uherčice
Památky

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které jsou do historie Uherčic vepsány, je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".
Rozlehlý zámecký areál vznikl na místě původní gotické tvrze ze sklonku 15. století. Největší stavební rozmach spadá do 16. století, kdy se zámek velmi podstatně rozrostl prakticky do dnešní podoby. Období baroka nepoznamenalo nijak výrazně architektonickou koncepci, významně však obohatilo interiéry o cennou štukovou a malířskou výzdobu.

Jihovýchodně od zámku byl založen francouzský park (asi ve 20. letech 19. století přebudován v přírodně krajinářském duchu), na nějž v jeho severním cípu navazuje anglický park. Z různých stavbiček, které dotvářely romantickou atmosféru parku, se dochoval pouze obelisk a umělá hradní zřícenina.

Zámek se nachází od roku 1996 v rekonstrukci, do té doby byl ve velmi zuboženém stavu, zapříčiněném činností státního statku a vojska ve druhé polovině 20. století, avšak postupně se památka dává dohromady a každým rokem je vidět zlepšení. Interiéry jsou v různých fázích rekonstrukčních a restaurátorských zásahů. Zámek Uherčice tak v dané situaci skýtá návštěvníkům ojedinělou možnost posoudit kvality i míru devastace a nahlédnout do procesu rozsáhlé obnovy památkového objektu.

Památková obnova vybraných částí zámeckého areálu s velkým podílem restaurování, obnova objektů v romantickém parku a vytvoření návštěvnické infrastruktury jsou hlavními cíli projektu Zámek Uherčice – šlechtické sídlo jako divadelní scéna. Zřízeny zde budou nové expozice i prohlídková trasa, bezbariérový přístup a odpovídající technické i technologické zázemí. Obnova státního zámku Uherčice je vyčíslena na téměř 113 mil. Kč.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Chatová osada Bítov

Chatová osada Bítov

Bítov, Jižní Morava
Penzion a minipivovar u Tesařů

Penzion a minipivovar u Tesařů

Bítov, Jižní Morava