Úvod > Česká nej > Přírodní > Znojemské okurky – nejznámější okurky v Česku
Přírodní

Znojemské okurky – nejznámější okurky v Česku

Nejslavnější okurky v Česku jsou ty znojemské: okurky zalité a posléze zavařené ve sladkokyselém nálevu provázejí českou kuchyni už přes 150 let. Znojemské okurky se ale na Znojemsku objevily už koncem 16. století, kdy jejich semena nechal na jižní Moravu přivézt Šebestián Freytág z Čepiroh, opat premonstrátského kláštera v Louce u Znojma.
Do historie se Šebestián Freytág zapsal jako štědrý mecenáš, který se pustil do oprav zchátralých budov Louckého kláštera ve Znojmě, a také jako ten, kdo koncem 16. století nechal na Znojemsko dovézt semena okurek a zahájil jejich pěstování v klášterních zahradách.

Předkové dnes pěstovaných okurek pocházejí zřejmě z himálajské oblasti severní Indie a jižní Číny, kde rostou na horských svazích do nadmořské výšky až 2000 m. V Indii se pěstovaly po celá staletí a hojně se používaly v medicíně. Na Znojemsko přicestovaly okurky z Uher a údajně mělo jít o lék proti moru, ale to samozřejmě nefungovalo. Využití ale našly jinak. Obecně se vědělo, že to jsou rostliny dobré k ochlazení jakékoli tělesné horkosti, a tak se přikládaly na otoky. Okurkové semeno rozdrcené s kmínem ve víně se používalo k zahánění kašle, okurky v medu byly dobré na nemoci jater a ledvin, semeno pité s mlékem zase na neduhy močového měchýře.

Protože na Znojemsku bylo teplo a dostatek slunce, okurkám se v klášterních zahradách nadmíru dařilo a záhy se rozšířily po okolí. Sklizené plody se uchovávaly nejčastěji v soli či octové vodě, ochucené koprem a majoránkou. Od poloviny 19. století se okurky začaly zavařovat do typického sladkokyselého nálevu. Jejich výrobě se dařilo: podle dobových pramenů za první republiky fungovalo na Znojemsku více než padesát podniků, které se zabývaly jejich konzervováním.

Dnes už se sice okurky ve Znojmě nevyrábějí, město ale každý rok v srpnu pořádá Slavnosti okurek. Farmářskému trhu kralují samozřejmě okurky, součástí programu jsou soutěže o nejlepší sterilovanou okurku a nejlepší rychlokvašku i kuchařská show.
Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbytou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2022

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2022

Mát rádi dobré jídlo a pití? My také, a navíc právě pro vás máme tipy na food festivaly ze všech krajů České republiky. Užijte si s rodinou a přáteli báječné gastronomické akce pod širým nebem. Dopřejte si českou klasiku, zahraniční laskominy i jídla z neobvyklých surovin, a zažijte ono pověstné „nebe v hubě“. Portál Kudy z nudy vám přeje skvostné gurmánské zážitky a dobrou chuť!

České značky: Hamé

České značky: Hamé

Kečupy, dětské přesnídávky, paštiky, pomazánky, džemy, rychlé svačinky nebo strava pro kojence: výrobky firmy Hamé zná v Česku kdekdo. Do paměti se vám jistě zapsaly i reklamy s biatlonovým týmem a s Bolkem Polívkou, anebo názvy Májka, Hamánek, Veselá Pastýřka, Otma nebo Znojmia. Ano, to všechno zastřešuje značka Hamé.

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

Znojmo je synonymem pro tradiční moravská vína a také musíme zmínit tradiční okurky. Vinice se tu vinou nad klikatící se Dyjí v národním parku Podyjí, ale najdete je i na strmých svazích pod historickým centrem královského města Znojmo. Kde jsou vinice, nechybí ani vinné sklípky a vinotéky. Abyste mohli dosyta vychutnat jemné nuance viničních tratí, je lepší zvolit si pro karavan jednu základnu a okolí objevovat pěšky nebo kolmo.

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

Představte si Česko jako velkou tržnici se spoustou druhů ovoce a zeleniny. Hraje všemi barvami, z bedniček se sypou jablka a hrušky, na ošatkách voní mandle, ve sklenicích je napěchované zelí, z trámů visí cibulové a česnekové copy a někde za rohem se odehrávají gastronomické slavnosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy procházet, ochutnávat, uzobávat a obdivovat ten opulentní ohňostroj vůní, chutí a barev!

Znojmo: Poznejte jedno z nejkrásnějších malých měst světa

Znojmo: Poznejte jedno z nejkrásnějších malých měst světa

Malebné městečko Znojmo na jihu Moravy má co nabídnout milovníkům dobrého vína i historických památek, zapomínat ovšem nemůžeme ani na zdejší lahodné okurky. Navštívit tu můžete románskou rotundu s ojedinělými malbami nebo největší síť podzemních chodeb v Česku. V polovině června 2019 se Znojmo dostalo dokonce na informační web Microsoftu, který láká cestovatele k návštěvě 50 nejkrásnějších malých měst na světě. Tipy na památky a další atrakce, které v tomto jihomoravském městečku nesmíte minout, vám přináší Kudy z nudy.

#světovéČesko a výlet do Znojma plný výhod, slev a vstupenek zdarma

#světovéČesko a výlet do Znojma plný výhod, slev a vstupenek zdarma

Mezi města, kde ušetříte díky voucherům a slevovým kartám, se připojilo jihomoravské Znojmo. Chcete zase začít normálně žít, užít si znojemské památky a ochutnat některou z místních dobrot od vín až po kyselé okurky? A zjistit, která z evropských metropolí Znojmo nápadně připomíná? Pak je načase vydat se na výlet!

Ubytování a restaurace

Znojemský městský pivovar

Znojemský městský pivovar

Znojmo, Jihomoravský kraj
Enotéka znojemských vín

Enotéka znojemských vín

Znojmo, Jihomoravský kraj
Hotel Clemar

Hotel Clemar

Znojmo, Jihomoravský kraj