!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Dyjsko - Mlýnský náhon v Krhovicích

Dyjsko - Mlýnský náhon v Krhovicích

Památky
Dyjsko - Mlýnský náhon, umělý kanál, je technická památka, známá také jako Mlýnská strouha, Krhovicko–jaroslavický náhon.
V současnosti 31,7 kilometrů dlouhé vodní dílo, jedno z nejstarších na Moravě. Mlýnský náhon odbočuje z řeky Dyje u obce Krhovice a vrací se do řeky Dyje za rakouským městem Lava nad Dyjí.

Současné podoby nabyl ve třicátých letech 19. století při rozsáhlých úpravách všech souvisejících vodních děl, kdy zároveň vznikl spolek českých a rakouských mlynářů využívajících náhon.
Spolek nazývaný „Lávská konkurence“ - podle rakouského města Lava nad Dyjí, které bylo jedním z velkých uživatelů náhonu, upravoval pravidla užívání tohoto významného zdroje vodní síly.

Krhovicko–jaroslavický náhon je významnou technickou památkou.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
4.7.
Na kole z vinice do vinice

Na kole z vinice do vinice

Borotice, Jižní Morava
12.6.
4 roční období vývoje vína

4 roční období vývoje vína

Borotice, Jižní Morava
17.10.
Galavečer sektu aneb Napijme se hvězd

Galavečer sektu aneb Napijme se hvězd

Lechovice, Jižní Morava
30.5.
31.5.
Den pevností jižní Moravy

Den pevností jižní Moravy

Chvalovice, Jižní Morava