Slup
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Slup

Malebnou obec na Znojemsku proslavilo hlavně skvělé víno a zajímavá technická památka, renesanční vodní mlýn, otevřený od dubna do října. Obcí a jejím okolím procházejí dvě cyklotrasy, výlet navíc můžete spojit s návštěvou Rakouska: k sousedům je to ze Slupi opravdu jen kousek.

Kostel, mlýn a chleba

Jen pár desítek metrů dělí dvě zajímavé památky: barokní kostel Jména Panny Marie a renesanční vodní mlýn, o který pečuje Technické muzeumBrně. Uvnitř si prohlédnete expozici vývoje mlynářství, oceněnou prvním místem v soutěži Gloria musaealis, a hlavně výrobní prostory, kde názorně poznáte celý proces mletí obilí. Ve mlýně a jeho okolí se každoročně na přelomu srpna a září pořádají Slavnosti chleba, spojené s jarmarkem, předváděním řemesel, výstavou historické zemědělské techniky a jízdami historických autobusů.
 

Historické vodní dílo

Technickou památkou není jen samotný vodní mlýn, ale také Mlýnská strouha, na které mlýn leží a jejíž voda pohání mlýnská kola. Jedna z nejstarších vodních staveb na Moravě měla podobnou funkci a význam jako Zlatá stoka na Třeboňsku: na Znojemsku přiváděla vodu nejen do mlýnů, ale i do soustavy rybníků u Jaroslavic a dalších rybníků v okolí. Nejstarší část existovala už na začátku 14. století, později byl náhon prodloužen a v 19. století dosáhl až k rakouskému Laa an der Thaya. Dnes měří přes 30 kilometrů.
 

Spaní jako u prababičky

Rádi byste se vrátili do časů našich prababiček a naplno si užili dávno zaniklou atmosféru? Nabídne vám ji penzion Za mlýnem v historické, více než dvě stě let staré zemědělské usedlosti. Při červnovém Dni pevnostních muzeí, v září při Slavnostech chleba a dalších příležitostech bývá otevřené Muzeum Československého opevnění 1938 v řopíku, uvedeném do původní podoby z roku 1938. K výletům na kole i pěšky láká nedaleký romantický hrádek Lampelberg, stojící mezi vinicemi. Naučná vinařská stezka odtud vede přes Šatov až k proslulé vinici Šobes, ležící v národním parku Podyjí.
3.9.
Slavnosti chleba ve Slupi 2022

Slavnosti chleba ve Slupi 2022

Slup, Jihomoravský kraj

Aktivity