Slup

Malebnou obec na Znojemsku proslavilo hlavně skvělé víno a zajímavá technická památka, renesanční vodní mlýn, otevřený od dubna do října. Obcí a jejím okolím procházejí dvě cyklotrasy, výlet navíc můžete spojit s návštěvou Rakouska: k sousedům je to ze Slupi opravdu jen kousek.

Kostel, mlýn a chleba

Jen pár desítek metrů dělí dvě zajímavé památky: barokní kostel Jména Panny Marie a renesanční vodní mlýn, o který pečuje Technické muzeumBrně. Uvnitř si prohlédnete expozici vývoje mlynářství, oceněnou prvním místem v soutěži Gloria musaealis, a hlavně výrobní prostory, kde názorně poznáte celý proces mletí obilí. Ve mlýně a jeho okolí se každoročně na přelomu srpna a září pořádají Slavnosti chleba, spojené s jarmarkem, předváděním řemesel, výstavou historické zemědělské techniky a jízdami historických autobusů.
 

Historické vodní dílo

Technickou památkou není jen samotný vodní mlýn, ale také Mlýnská strouha, na které mlýn leží a jejíž voda pohání mlýnská kola. Jedna z nejstarších vodních staveb na Moravě měla podobnou funkci a význam jako Zlatá stoka na Třeboňsku: na Znojemsku přiváděla vodu nejen do mlýnů, ale i do soustavy rybníků u Jaroslavic a dalších rybníků v okolí. Nejstarší část existovala už na začátku 14. století, později byl náhon prodloužen a v 19. století dosáhl až k rakouskému Laa an der Thaya. Dnes měří přes 30 kilometrů.
 

Výlety, víno a vinice

K výletům na kole i pěšky láká nedaleký romantický hrádek Lampelberg, stojící mezi vinicemi. Naučná vinařská stezka odtud vede přes Šatov až k proslulé vinici Šobes, ležící v národním parku Podyjí. Během červnového Dne pevnostních muzeí, v září při Slavnostech chleba a dalších příležitostech bývá otevřené Muzeum Československého opevnění 1938 v řopíku, uvedeném do původní podoby z roku 1938.

Slavnosti chleba ve Slupi 2023

V sobotu 2. září se v areálu Vodního mlýna ve Slupi koná další ročník Slavností chleba.
Slup, Jihomoravský kraj

Aktivity

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.
Slup, Jihomoravský kraj

Mlýnská strouha u Slupi

Mlýnská strouha, vyvedená ve 13.-16. století z řeky Dyje u Krhovic ke Slupi a Jaroslavicím, kde napájela soustavu rybníků, byla v 19. století dovedena až k dolnorakouskému městu Laa.
Slup, Jihomoravský kraj

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel je zmiňován již v listině, ve které se jméno obce objevuje poprvé v roce 1228, ale současný kostel je pozdně gotický, barokně upraven v roce 1845.
Slup, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s obytňákem po nejzápadnějších výběžcích Znojemska! Čeká vás oblíbená rekreační oblast, jejímž srdcem je Vranovská přehrada, krásné hrady a zámky, skvělé koupání i gastronomické zážitky.
výlet po nejzápadnějších výběžcích Znojemska, Výlety za každého počasí

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.