Slup

Malebnou obec na Znojemsku proslavilo hlavně skvělé víno a zajímavá technická památka, renesanční vodní mlýn, otevřený od dubna do října. Obcí a jejím okolím procházejí dvě cyklotrasy, výlet navíc můžete spojit s návštěvou Rakouska: k sousedům je to ze Slupi opravdu jen kousek.

Kostel, mlýn a chleba

Jen pár desítek metrů dělí dvě zajímavé památky: barokní kostel Jména Panny Marie a renesanční vodní mlýn, o který pečuje Technické muzeumBrně. Uvnitř si prohlédnete expozici vývoje mlynářství, oceněnou prvním místem v soutěži Gloria musaealis, a hlavně výrobní prostory, kde názorně poznáte celý proces mletí obilí. Ve mlýně a jeho okolí se každoročně na přelomu srpna a září pořádají Slavnosti chleba, spojené s jarmarkem, předváděním řemesel, výstavou historické zemědělské techniky a jízdami historických autobusů.
 

Historické vodní dílo

Technickou památkou není jen samotný vodní mlýn, ale také Mlýnská strouha, na které mlýn leží a jejíž voda pohání mlýnská kola. Jedna z nejstarších vodních staveb na Moravě měla podobnou funkci a význam jako Zlatá stoka na Třeboňsku: na Znojemsku přiváděla vodu nejen do mlýnů, ale i do soustavy rybníků u Jaroslavic a dalších rybníků v okolí. Nejstarší část existovala už na začátku 14. století, později byl náhon prodloužen a v 19. století dosáhl až k rakouskému Laa an der Thaya. Dnes měří přes 30 kilometrů.
 

Výlety, víno a vinice

K výletům na kole i pěšky láká nedaleký romantický hrádek Lampelberg, stojící mezi vinicemi. Naučná vinařská stezka odtud vede přes Šatov až k proslulé vinici Šobes, ležící v národním parku Podyjí. Během červnového Dne pevnostních muzeí, v září při Slavnostech chleba a dalších příležitostech bývá otevřené Muzeum Československého opevnění 1938 v řopíku, uvedeném do původní podoby z roku 1938.

Akce v obci Slup

Slavnosti chleba ve Slupi 2024

V sobotu 7. září 2024 se na návsi u Vodního mlýna ve Slupi koná další ročník Slavností chleba. Návštěvníci se mohou opět těšit na čerstvě upečený chleba z vojenské polní pekárny, spanilou jízdu zemědělské techniky, řemeslný jarmark a vystoupení celé řady folklorních souborů.
Slup, Jihomoravský kraj

Aktivity v obci Slup

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.
Slup, Jihomoravský kraj

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.
Slup, Jihomoravský kraj

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel je zmiňován již v listině, ve které se jméno obce objevuje poprvé v roce 1228, ale současný kostel je pozdně gotický, barokně upraven v roce 1845.
Slup, Jihomoravský kraj

Mlýnská strouha u Slupi

Mlýnská strouha, vyvedená ve 13.-16. století z řeky Dyje u Krhovic ke Slupi a Jaroslavicím, kde napájela soustavu rybníků, byla v 19. století dovedena až k dolnorakouskému městu Laa.
Slup, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.

Vinné toulky jižní Moravou

O tom, že láska k jižní Moravě prochází také žaludkem, vás přesvědčí krajové speciality i skvělé víno. Vychutnat si je můžete pod klenbami vinných sklepů a vináren, při tradičních akcích anebo přímo ve vinicích. Spousty pěkných míst na svých cestách určitě objevíte sami, my vám však poradíme, kde najdete ta nejzajímavější.
Za vínem na Moravu, Výlety za každého počasí