Úvod > Aktuality > Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro adventní výlety
Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro adventní výlety
"> "> "> "> "> "> ">

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro adventní výlety

Vydáno 4. prosince 2019 Životní styl
Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
Seznam pohádek a filmů, které televizní stanice během vánočních svátků odvysílají, je pořádně dlouhý a prostor dostanou novinky i staré hity. Na obrazovkách by se měl objevit hit loňských Vánoc pohádka Čertí brko a Česká televize letos připravila pestrou nabídku nových pohádek, malí i velcí diváci se mohou těšit hned na čtyři premiéry.

Mimo již zmíněného Čertího brka to bude na Štědrý večer Princezna a půl království, a dále se objeví nová pohádka Čarovný kamínek a příběh pro sluchově hendikepované Kde bydlí strašidla.
 

Česká televize: Princezna a půl království a Čertí brko

BouzovČeská televize chystá premiérové vánoční pohádky už dvacet šest let a ani Vánoce 2019 nebudou výjimkou. Nová pohádka Princezna a půl království se v programu objeví na Štědrý večer, pro vás je pozvánkou na hrad Bouzov nebo na hlinecký Betlém či Veselý kopec: právě na těchto místech ji režisér Karel Janák. Vydat se můžete jak na sobotní prohlídky hradem Bouzov, tak na výstavu Vánoce na Veselém kopci. V neděli se na Veselém kopci navíc koná předvánoční jarmark, kde se od 9:00 do 16:00 hodin se můžete těšit na výrobky vybraných řemeslníků z celé České republiky.

Na Boží Hod dostane od 20:00 na ČT1 prostor televizní premiéra loňské pohádky Čertí brko. To se natáčelo mimo jiné v nově zpřístupněném kaolinovém dolu v Nevřeni na Plzeňsku. Ten je sice od prosince 2019 do března 2020 zavřený, ale je možné se objednat na individuální prohlídku při minimálním počtu 15 návštěvníků.

Chybět nesmí ani stará vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku: letos se bude vysílat na ČT1 na Štěpána, tedy 26. 12. Letos to bude už šestačtyřicet let od chvíle, co jste poprvé mohli vidět tuto zimní pohádku a vodní hrad Švihov proměněný ve venkovský statek. K hradní zdi s prázdnými okny tehdy přibyla pavláčka se schodištěm, falešné okenice i dveře. Filmaři postavili i holubník a novou bránu, protože ta skutečná byla moc daleko, dokonce jako na objednávku prý všechno zasypal sníh, ale po natáčení zase všechno rychle zmizelo. Na zimní prohlídky hradu Švihov se můžete tradičně vypravit mezi svátky, otevřeno bude od 27. do 30. prosince, při procházce po okolí objevíte i další místa, která znáte z filmu.
 

Televize Nova: Tři bratři, Třetí princ i Princezna s hvězdou

Štědrý den na Nově bude patřit pohádkám starším i novým. Od 18:40 by si pamětníci neměli nechat ujít Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Přímo do této pohádky vstoupíte také na výstavě v Barrandovském Studiu, ve výstavním prostoru Filmpoint. Princezna se zlatou hvězdou totiž letos slaví rovných 60 let od svého uvedení. O víkendech se můžete přijít bez objednání, vždy mezi 10. a 16. hodinou. Ke zhlédnutí bude výstava až do 9. února 2020.

Hned po Princezně se na obrazovkách objeví Tři bratři režiséra Jana Svěráka, a to ve 20:15. Hlavní role ztvárnili Tomáš Klus, Vojta Dyk a Zdeněk Piškula, natáčelo se na zámku Hluboká i hoře Říp. Obě místa můžete navštívit: Hluboká nabízí zimní prohlídky denně kromě pondělí a na Říp si udělejte adventní výšlap - každou sobotu probíhá od 14:00 hodin na hoře koncert.

adršpach zimníNa Boží Hod 25. 12. doporučujeme pohádkovou klasiku Třetí princ, která se odehrává v Adršpašsko-Teplických skalách. Divukrásné skalní město je otevřeno celoročně a i v zimních měsících láká k pěknému výletu. Dalším dobrým důvodem k návštěvě je snížené vstupné, dospělí zaplatí 80 Kč, studenti a děti 40 Kč a pokud vyrazíte jako celá rodina, procházka skalním městem vás vyjde na 210 Kč. Určitě si vzpomenete na drahokamy, kterých bylo v pohádce tucty. Ještě dnes, 37 let od natáčení se ve skalách dají najít pohádkové diamanty, které zde filmaři zanechali. Kam se pro ně vydat odhalí pohádka v 16:15 hodin.

zámek sychrov zimaPohádka Nejkrásnější hádanka, která půjde v televizi Nova 25. 12. ve 20:20 se natáčela z velké části na zámku Sychrov, kam se můžete vypravit celoročněm včetně pondělí. Jednou z klasických pohádek je také ta O statečném kováři, která se objeví na obrazovce 26. 12. v 17:50. Ta se natáčela na mnohých místech Moravy, poznáte například zříceninu kláštera Rosa Coeli, skanzen Strážnice, větrný mlýn Kuželov, hrad Buchlov nebo Sirotčí hrádek.
 

Televize Prima: Sedmero krkavců či S čerty nejsou žerty

zvíkovTelevize Prima chystá na Štědrý den v 18:05 novou (a mnohými velmi oblíbenou) verzi pohádky Sedmero krkavců z roku 2015, kde vyniká herečka Martha Issová. Ačkoli se většina děje natáčela ve slovenském skanzenu Zuberec, přeci jen se ve filmové pohádce objeví pár českých míst - například jeskyně Kostelík, ale hlavně hrad Zvíkov nebo vodní nádrž Orlík. Na Boží Hod v 17:15 se můžete těšit na Pyšnou princeznu, která se natáčela nejen v Telči, ale také v Českém Krumlově nebo v Jetřichovicích.

Pusté kostelyNa Štěpána 26. 12. nasadí Prima těžký kalibr, když se úderem 20:15 prostřednictvím televizní obrazovky opět setkáte s Petrem, princeznami Adélkou, Angelínou a čertem v hodnosti Vraníka, v pohádce S čerty nejsou žerty. Hned další den se za pohádkou můžete vydat ke skále Dráček na Hruboskalsku, do filmového pekla k Pustým kostelům na Českolipsku (natáčelo se v Pekelných dolech, ale ty jsou v zimě zavřené) nebo do Průhonic, kde poznáte "králův zámek".
Orlická přehrada

Orlická přehrada

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Centrum Caolinum Nevřeň - expozice těžby kaolinu

Centrum Caolinum Nevřeň - expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Sirotčí hrádek - dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek - dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Pusté kostely - posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely - posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Hora Říp - symbol české národní historie

Hora Říp - symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Jeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil.

Vánoce na Veselém Kopci 2020

5.12.
13.12.
Vánoce na Veselém Kopci 2020

Výstava Vánoce na Veselém Kopci aneb Hoj, ty Štědrý večere vám ukáže svátečně vyzdobené roubenky. Expozice je otevřena včetně pondělí od 9.00 do 16.00 hodin.

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu dospělí zaplatí téměř polovinu. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.