Úvod > Aktuality > Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

  • Vydáno23. listopadu 2022
Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
Krakonošovo tajemstvíSeznam pohádek a filmů, které televizní stanice během vánočních svátků odvysílají, je pořádně dlouhý a prostor dostanou novinky i staré hity. Na obrazovkách se objeví Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Pyšná princezna, Dařbuján a Pandrhola a další pohádky. Mimo již zmíněných pohádkových filmů se dočkáme i dvou premiér: Česká televize uvede premiérovou štědrovečerní pohádku, i když nebude úplně nová – jedná se pokračování příběhu Tajemství staré bambitky 2. Zcela nový náměst nabídne letošní další novinka – legenda o pánu hor v pohádce Krakonošovo tajemství.
 

Česká televize: Bambitka 2, Krakonoš a Vánoční hvězda

Tajemství staré bambitky 2Česká televize chystá premiérové vánoční pohádky už dvacet devět let a ani Vánoce 2022 nebudou výjimkou. Pohádka Tajemství staré bambitky 2, která se mimo jiné natáčela na zámcích Jindřichův Hradec a Mníšek pod Brdy či ve skanzenech v Kouřimi a Přerově nad Labem, se v programu objeví 24. 12. na Štědrý večer. Děj bude pojednávat o tom, jak láska a rodina vítězí nad mocí, lží a chamtivostí. Pohádka bude plná písniček a diváci se mohou těšit na své oblíbené hrdiny z prvního dílu. Děj pojednává o tom, jak láska a rodina vítězí nad mocí, lží a chamtivostí. Nebudou chybět krásné písničky a hrdinové z prvního dílu.

O vánoční hvězděNa Boží hod 25. 12. bude v České televizi uvedena zcela nová pohádka Krakonošovo tajemství. Ústřední postavu Krakonoše v ní hraje David Švehlík, hlavní ženskou postavu pak Leona Skleničková. Režie pohádky se ujal Peter Bebjak. A jaká místa v pohádce poznáte? Tak například pomezí Jizerských hor a Krkonoš, skanzen Veselý kopec, zámky Hrádek u Nechanic a Doudleby nad Orlicí anebo hrady Kost a Sovinec.

V pondělí na Štěpána 26. 12. se můžete těšit na pohádku z roku 2020, kterou si diváci ČT oblíbili, a to O vánoční hvězdě. V hlavních rolích hrají Tereza Ramba a Vojtěch Kotek, Anna Geislerová, Ondřej Sokol a Martin Huba.
 

Televize Nova: Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou a Sůl nad zlato

Chybět nesmí ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, letos se objeví na Štědrý den 24. 12. ve vysílání televize Nova. Bude to už devětačtyřicet let od chvíle, co jste poprvé mohli vidět tuto zimní pohádku a vodní hrad Švihov proměněný ve venkovský statek. K hradní zdi s prázdnými okny tehdy přibyla pavláčka se schodištěm, falešné okenice i dveře. Filmaři postavili i holubník a novou bránu, protože ta skutečná byla moc daleko, dokonce jako na objednávku prý všechno zasypal sníh, ale po natáčení zase všechno rychle zmizelo. Při procházce po okolí objevíte důvěrně známá místa z filmu. Mimo Popelky se na Nově můžete během Štědrého dne těšit na pohádky Tři bratři, Honza málem králemPrincezna se zlatou hvězdou.

židova strouhaPohádková jízda na Nově bude během svátků pokračovat na Boží hod – 25. 12. uvidíte Z pekla štěstí 2, Nebojsu a Nejkrásnější hádanku. Na Štěpána 26. 12. se objeví na obrazovkách klasika Sůl nad zlato a Císařův pekař. Do konce roku Nova odvysílá také 27. 12. pohádky Čertova nevěsta a 29. 12. ruskou klasiku Mrazík. Mnoho míst z těchto pohádek vás může zlákat k výletu – tak například Nebojsa vás vezme na jižní Moravu a Slovensko. Ve filmových záběrech poznáte větrný mlýn Kuželov, hrad Cornštejn nebo "zakletý" zámek Uherčice. Pohádka Nejkrásnější hádanka se natáčela z velké části na zámku Sychrov a Čertova nevěsta v Židově strouze u Bechyně, na zámku Buchlovice nebo ve skalách u hradu Choustník.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

1.11.
18.12.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Mlýnské údolí v Zubrnicích

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Hora Říp – symbol české národní historie

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Zříceniny hradu Frýdštejn

Zříceniny hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Další aktuality

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
Životní styl

50 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2022 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední a následně první den v roce si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo. Z tipů Kudy z nudy si určitě vyberete!
Životní styl

Začíná advent, doba pro rozjímání před blížícími se Vánocemi

První adventní neděle, která letos připadá na 27. listopadu 2022 připomíná, že se blíží Vánoce. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
Životní styl

21 nejhezčích vánočních pohádek

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
Životní styl