Úvod > Aktuality > Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

  • Vydáno5. prosince 2023
Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
klíč svatého petraSeznam pohádek a filmů, které televizní stanice během vánočních svátků odvysílají, je pořádně dlouhý a prostor dostanou novinky i staré hity. Na obrazovkách se objeví Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Pyšná princezna, Dařbuján a Pandrhola a další pohádky. Mimo již zmíněných pohádkových filmů se dočkáme i dvou premiér: Česká televize uvede premiérovou štědrovečerní pohádku s názvem Klíč svatého Petra a na Boží hod se můžete podívat na letošní novou pohádku ze Slovenska. Nebudou chybět ani pohádky z nedávné doby, které si diváci již velmi oblíbili, jako je třeba Tajemství staré bambitky anebo loňská novinka Krakonošovo tajemství.
 

Česká televize: Klíč svatého Petra, Tři dukáty a Krakonoš

klíč svatého petraČeská televize chystá premiérové vánoční pohádky už třicet let a ani Vánoce 2023 nebudou výjimkou. Pohádka Klíč svatého Petra, která se mimo jiné natáčela na zámku Sychrov, hradě Zvíkov nebo v krásných Slavonicích, se v programu objeví 24. 12. na Štědrý večer v 19:00 hodin. Pohádku natočil režisér Karel Janák a zahráli si v ní známé herecké tváře, jako je například Petr Nárožný, Sabina Remundová, David Novotný, Berenika Kohoutová anebo Lukáš Příkazký. Děj se točí kolem ukradeného klíče od nebeské brány, vodníka zamilovaného do princezny a protřelé dvojice nepoctivých kancléřů.

Tři zlaté dukátyNa Boží hod 25. 12. bude se v České televizi vysílat pohádka Tři zlaté dukáty, letošní novinka ze Slovenska. Pojednává o mladém pastevci ovcí Jurajovi, který se chystá za lepším životem do Ameriky, ale do cesty mu vstoupí Kaťa, která si jej vybere za ženicha, a Júlia, zakletá zámecká paní, která se zjevuje jednou za sto let a právě nyní má poslední možnost, jak nad sebou zrušit kletbu... Diváci si mohou pohádku pustit v originálním slovenském znění anebo s českým dabingem.

V úterý na Štěpána 26. 12. se můžete těšit na loňskou pohádku Krakonošovo tajemství. Ústřední postavu Krakonoše v ní hraje David Švehlík, hlavní ženskou postavu pak Leona Skleničková. Režie pohádky se ujal Peter Bebjak. A jaká místa v pohádce poznáte? Tak například pomezí Jizerských hor a Krkonoš, skanzen Veselý kopec, zámky Hrádek u Nechanic a Doudleby nad Orlicí anebo hrady Kost a Sovinec.
 

Televize Nova: Probouzení princezen, Řachanda nebo Nejkrásnější hádanka

Jak se budí princeznyTelevize Nova má pro své diváky také přichystanou řadu pohádek, i když se nebude jednat o novinky. Na Štědrý den 24. prosince se děti i dospělí mohou těšit na osvědčenou klasiku Jak se budí princezny. Vezme si Růženka i letos prince Jaroslava z Půlnočního království? To se dozvíte v 18:25, kdy pohádkový příběh začne. Potěšíte se při něm pohledem na vynikající české herce – v pohádce se objeví Vladimír Menšík, Jiří Sovák, František Filipovský, Stella Zázvorková, Libuše Švormová, Václav Postránecký, Jan Hrušínský a spousta dalších známých tváří, které známe z dětství a rádi na ně vzpomínáme. Pohádkové exteriéry se natáčely na hradě Křivoklát, v Telči, na hradech Pernštejn a Roštejn i na zřícenině hradu Orlík u Humpolce.

ŘachandaNa Boží hod 25. prosince poběží od 20:20 novější Řachanda. Pohádka o rozmazlené princezně a dvou kamarádech, kteří se neživí vždycky úplně poctivě. Až když se trojice ocitne shodou okolností v kouzelném Černém lese, kde žijí podivné lesní bytosti, naučí se od nich to, co je nedokázali do té doby naučit sami lidé – že tak, jak se chováme k ostatním, tak se pak oni chovají k nám. V pohádce, kde si mimo další zahráli Vilma Cibulková, Bolek Polívka, Oldřich Kaiser, Ester Kočičková, Vladimír Polívka nebo Denisa Pfauserová, poznáte hrad Kost nebo zámecký resort Dětenice.

Nejkrásnější hádankaNa Štěpána 26. prosince přijde opět v 20:20 na řadu Nejkrásnější hádanka režiséra Zdeňka Trošky. Pohádka vypráví příběh chasníka Matěje, který usiluje o svou milou Majdalenku, ale osud mu přináší nejrůznější zajímavé životní situace – přes požité kouzelné jahody (díky čemuž porozumí řeči ptáků), po nebezpečné hádání v královském paláci, až po zradu loupežníků a zámecké intriky... Pohádkový příběh se natáčel například v parku i v interiérech zámku Žleby, na Sychrově či na zřícenině hradu Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou. Mezi hlavními herci uvidíte Jana Dolanského, Ladislava Potměšila, Taťjanu Medveckou a Veroniku Khek Kubařovou.
 

Televize Prima: Dařbuján a Pandrhola, Krkavci, Pyšná princezna i čerti bez žertů

s čerty nejsou žertyTelevize Prima nabídne v průběhu prosince spoustu známých pohádek a vánočních filmů, které vás naladí na sváteční atmosféru. Štědrovečerní pohádky 24. prosince zahájí už odpoledne ve 13:15 příběh Když draka bolí hlava s Karlem Gottem. V 15:25 následuje Sedmero krkavců a jako hlavní pohádka bude letos v 17:55 Dařbuján a pandrhola.

Na Boží hod 25. prosince si nenechte ujít klasiku Pyšná princezna, která poběží v 17:10. Po stopách této legendy mezi pohádkami se můžete vypravit jak na zámek Telč sídla Pyšné princezny, tak do Českého Švýcarska, kam uprchli oba královští milenci. Proslavená je Panská skála, Hraniční kámen mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava najdete v Doubici a uhlířův domek na České silnici vedoucí k hranici s Německem.

Na Štěpána 26. prosince vás Prima zve na dvě klasické pohádky: v 16:50 se vysílá hororový příběh Panna a netvor a ve 20:15 čert v hodnosti vraníka ukáže, že S čerty nejsou žerty. Ta je velkou inspirací k výletu – po jejích stopách se vypravte ke skále Dráček na Hruboskalsku, do filmového pekla k Pustým kostelům na Českolipsku (natáčelo se v Pekelných dolech, ale ty jsou v zimě zavřené) nebo do Průhonic, kde poznáte "králův" zámek.
 

TV Seznam: statečný kovář, princezna s hvězdou či Tři veteráni

Tři veterániPohádkové Vánoce můžete prožít i na TV Seznam. Odstartují 24. prosince ve 13:30 pohádkou Honza málem králem. V 15:20 následuje O statečném kováři a od 16:40 poběží Princezna se zlatou hvězdou. Během Božího hodu 25. prosince vás čekají od 15:20 Krakonoš a lyžníci, v 16:40 se můžete těšit na rodinnou pohádkovou komedií Tři veteráni. V 18:20 se bude vysílat klasika s Ladislavem Peškem Obušku, z pytle ven! Ve 20:10 se opět stane Honza málem králem. A na Štěpána 26. prosince se budou pohádky opakovat – v 15:25 Obušku, z pytle ven!, 16:40 Honza málem králem, 18:20 Krakonoš a lyžníci a ve 20:10 Princezna se zlatou hvězdou.
 

Vánoční klasika: Tři oříšky pro Popelku

A kdy budou dávat Tři oříšky pro Popelku, ptáte se. Samozřejmě ani letos nemůže tato klasika všech klasik v televizi chybět. Tento rok navíc slaví celých 50 let od svého uvedení! Vidět ji můžete hned několikrát – poprvé na Štědrý den od 20:30 a napodruhé na Štěpána v 15:55. V obou případech bude oblíbenou pohádku vysílat Česká televize. A kam se můžete za Popelkou vydat na výlet? Ve venkovský statek, kde žije Popelka a její macecha, se proměnil vodní hrad Švihov. K hradní zdi s prázdnými okny tehdy přibyla pavláčka se schodištěm, falešné okenice i dveře. Filmaři postavili i holubník a novou bránu, protože ta skutečná byla moc daleko, dokonce jako na objednávku prý všechno zasypal sníh, ale po natáčení zase všechno rychle zmizelo. Při procházce po okolí objevíte důvěrně známá místa z filmu. Oslavit kulaté výročí naší Popelky můžete buď návštěvou Švihova (v sobotu 16. prosince se zde uskuteční zimní promítání Popelky) anebo výstavy v Centru Černý Most.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

1.11.
17.12.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Hora Říp – symbol české národní historie

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Mlýnské údolí v Zubrnicích

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Zříceniny hradu Frýdštejn

Zříceniny hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Další aktuality

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tipy na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel, a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc zimní mrazy vykouzlí na těchto místech každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníků a ledopádů na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!
Životní styl

Velikonoce: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Na dveřích velikonoční věnec, ve vázách proutky s rašícími lístky a na nich zavěšená zdobená vajíčka a na stole zajíci a beránci, tak vypadají před Velikonocemi české domácnosti. Víte ale, proč má každý den v pašijovém týdnu své jméno a proč je třeba pondělí Modré a čtvrtek Zelený?
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
Životní styl

Věda a historie není nuda: 100 let od prvního vánočního plavání ve Vltavě

Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
Životní styl

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete mnoha lidmi osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 17. prosince. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
Životní styl