ÚvodAktualityPohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky
Zdroj foto: Česká televize, Tři princezny
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

  • 22. listopadu 2024
Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
klíč svatého petraSeznam pohádek a filmů, které televizní stanice během vánočních svátků odvysílají, je pořádně dlouhý a prostor dostanou novinky i staré hity. Na obrazovkách se objeví Pyšná princezna, Dařbuján a Pandrhola, S čerty nejsou žerty a další pohádky. Mimo již zmíněných pohádkových filmů se dočkáme i tří premiér: Česká televize uvede premiérovou štědrovečerní pohádku s názvem Tři princezny a na Boží hod se můžete podívat na letošní novou pohádku ze Slovenska Čarovné jablko. Třetí novinkou je pohádka pro neslyšící, která poběží na Štědrý den odpoledne. Čarodějnická pohádka diváky přenese do říše čar a kouzel a nabídne plno vizuálních efektů. Nebudou ale chybět ani pohádky z nedávné doby, které si diváci již velmi oblíbili, jako je třeba Tajemství staré bambitky anebo loňská novinka Krakonošovo tajemství.
 

Česká televize: Tři princezny, Čarovné jablko a Čarodějná pohádka

tři princeznyČeská televize chystá premiérové vánoční pohádky už jedenatřicet let a ani Vánoce 2024 nebudou výjimkou. Štědrovečerní Tři princezny připomenou sílu a důležitost sourozeneckého pouta v režii Tomáše Pavlíčka. Princezny Sofie, Leona a Flóra nejsou postavy, které musí někdo ochraňovat, zachraňovat nebo vysvobozovat. Jsou to sebevědomé hrdinky, které společně překonávají četné výzvy, aby zachránily své království před temnou hrozbou královny Mortany. Hrají je Dorota Šlajerová, Josefína Marková a Sára Černochová. V pohádce se objeví také Josef Trojan v roli prince nebo Klára Melíšková a Michal Isteník coby královna Mortana a její komoří. Ve filmu poznáte mnoho známých lokací, jako je zámek Hrubý Rohozec, hrad Bouzov, Tiské stěny, lom Homolák anebo Skryjská jezírka či Malou a Velkou Ameriku.

čarodějná pohádkaPohádka pro neslyšící bude u vedena na Štědrý den odpoledne. Čarodějnická pohádka vás přenese do říše čar a kouzel a nabídne plno vizuálních efektů. Hlavní linkou je příběh dvou kouzelnických sourozenců, kteří jsou právě ve fázi mezi dětstvím a pubertou, mají různé rozepře, ale když jde do tuhého, dokážou se spojit a najít vzájemnou podporu a porozumění. Letos je novinka v tom, že hlavní hrdinové jsou děti. Dlouho se s dětskými hrdiny nepracovalo a v pohádkách pro neslyšící téměř vůbec. Pohádku doprovodí dabing pro slyšící diváky. Herci se proháněli na košťatech po Brdských lesích a také zavítali do Průhonického parku, kde ve stromech sídlila Berta, přísná čarodějnická teta.

Čarovné jablkoNa Boží hod 25. 12. bude se v České televizi vysílat pohádka Čarovné jablko, letošní novinka ze Slovenska. Originální příběh vypráví o dospívání a rodičovské lásce, která může být osvobozující i ničivá. Jablko v pohádce symbolizuje dobro, spravedlnost a svobodu. Tak jako se pohádkové čarovné jablko a jeho dobrá moc dědí z generace na generaci, tak i my dědíme a předáváme dál hodnoty, na kterých by měla stát naše společnost... Výpravnou pohádku natočil v krásných lokacích východního Slovenska český režisér Jakub Machala.

Během adventu a Vánoc nabídce ČT1 a ČT2 divákům pohádkové klasiky i novější filmové pohádky: těšit se můžete na Krakonošovo tajemství, dva díly Anděla Páně anebo S čerty nejsou žerty.

s čerty nejsou žertyV iVysílání si můžete kdykoli sami pustit řadu vánočních filmů, na výběr je například Láska rohatá, Kouzla králů, Dvanáct měsíčků, Princezna a půl království, Korunní princ, Jak si nevzít princeznu, Tři životy, Škola princů, Micimutr, Princové jsou na draka, Království potoků, Taneček přes dvě pekla a řadu dalších. A když si po stopách pohádek budete chtít udělat výlet, doporučíme vám pohádku S čerty nejsou žerty. Ta je velkou inspirací k výletu – po jejích stopách se vypravte ke skále Dráček na Hruboskalsku, do filmového pekla k Pustým kostelům na Českolipsku (natáčelo se v Pekelných dolech, ale ty jsou v zimě zavřené) nebo do Průhonic, kde poznáte "králův" zámek. Pohádka Dvanáct měsíčků vás zase může inspirovat k navštívení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Micimutr s Libuší Šafránkovou vás zavede na hrady Zvíkov a Ledeč nad Sázavou. Komediální pohádka Korunní princ se natáčela na hradech Kokořín, Křivoklát a v jeskyni Býčí skála. Na moravské zámky Bouzov a Lednice vás zavede pohádka Království potoků. A jako bonusový tip přidáme místa natáčení pohádky Láska rohatá – pátrat po nich můžete v okolí Liběchova. Přístřešek čertovské babičky stál u skalního reliéfu Harfenice, k natáčení posloužila skála Hřebenáč, jeskyně U Ještěra či skalní reliéf Had.
 

Televize Nova: Princ Bajaja, Největší dar nebo Nejkrásnější hádanka

hruboskalskoTelevize Nova má pro své diváky také přichystanou řadu pohádek, i když se nebude jednat o novinky. Během Vánočního času se děti i dospělí mohou těšit na legendární tituly Byl jednou jeden král, Princ Bajaja, Nebojsa, Obušku z pytle ven, ale i současné pohádkové filmy, jako například Zlatá jeskyně a Největší dar. Příznivci pohádek Zdeňka Trošky si vyberou z klasických titulů – O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Čertova nevěsta, Nejkrásnější hádanka a oba díly příběhu Z pekla štěstí.

Legendární Princ Bajaja nabízí hned několik krásných lokalit k vánočnímu výletu – věděli jste, že jeho sídlem, odkud vyjíždí za dobrodružstvím, je hrad Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou? Projede pak vsí Ounuz a dojede se svým koníkem opravdu daleko, až na Kopicův statek. Dále se zdržuje u rybníka Věžák a nakonec jej cesta zavede na Hruboskalsko, kde přespí v Adamově loži. Princezniným domovem je zámek Hrubá Skála.

Nejkrásnější hádankaNejkrásnější hádanka režiséra Zdeňka Trošky vypráví příběh chasníka Matěje, který usiluje o svou milou Majdalenku, ale osud mu přináší nejrůznější zajímavé životní situace – přes požité kouzelné jahody (díky čemuž porozumí řeči ptáků), po nebezpečné hádání v královském paláci, až po zradu loupežníků a zámecké intriky... Pohádkový příběh se natáčel například v parku i v interiérech zámku Žleby, na Sychrově či na zřícenině hradu Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou. Mezi hlavními herci uvidíte Jana Dolanského, Ladislava Potměšila, Taťjanu Medveckou a Veroniku Khek Kubařovou.

valašská dědinaV dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegasta, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. To jsou hrdinové pohádky Největší dar. A kromě nich také svérázní obyvatelé malé valašské vísky. V pohádce z roku 2022 uvidíte například Bolka Polívku, Annu Polívkovou, Chantal Poullain, Zuzanu Slavíkovou, Pavla Nového, Pavla Zedníčka nebo Petra Čtvrtníčka. Natáčelo se v Mlýnské dolině a Valašské dědině ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm, na vrchu Strážnice, v lomu Vápenka, u sochy Radegasta anebo v Moravském krasu v jeskyni Lidomorna.

Mezi další pohádky v letošním programu Novy bude patřit třeba Jak se Franta naučil bát nebo pohádky Zakletá jeskyně a Čarovné dědictví. Ožijí zde i příběhy slavných princezen – pohádka Sněhurka a Tři přání pro Popelku. Animované filmy zastoupí například tituly Čapí dobrodružství nebo Čtyřlístek ve službách krále.
 

Televize Prima: Když draka bolí hlava, Hrátky s čertem, Pyšná princezna a Princ a Večernice

Když draka bolí hlavaTelevize Prima nabídne v průběhu prosince spoustu známých pohádek a vánočních filmů, které vás naladí na sváteční atmosféru. Ještě během adventu se můžete těšit na Princeznu zakletou v čase (oba díly) a Štědrovečerní pohádky zahájí už odpoledne příběh Když draka bolí hlava s Karlem Gottem. V následuje Sedmero krkavců a Princezna na hrášku. Ani letos nebude chybět Šíleně smutná princezna.

panská skálaZapomínak nesmíme ani na program Prima+, který se bude rovněž věnovat pohádkám zeširoka. V nabídce bude nezbytná vánoční klasika jako Tři oříšky pro Popelku, Šíleně smutná princezna, Honza málem králem, Princezna se zlatou hvězdou, Hrátky s čertem, Pyšná princezna, Tři bratři, Jak se budí princezny, Nejkrásnější hádanka nebo Byl jednou jeden král.

A kdo by měl chuť vydat se na výlet do pohádky, tomu doporučíme nastudovat zejména Pyšnou princeznu, která se natáčela na mnoha místech Česka: v příběhu poznáte zámek Telč – sídlo Pyšné princezny, tak i krajinu Českého Švýcarska, kam uprchli oba královští milenci. Proslavená je Panská skála, Hraniční kámen mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava najdete v Doubici a uhlířův domek na České silnici vedoucí k hranici s Německem.
 

TV Seznam: Honza málem králem, Dařbuján a Pandrhola či Pták Ohnivák

Dařbuján a PandrholaPohádkové Vánoce můžete prožít i na TV Seznam. V uplynulých dvou letech se Televize Seznam díky svému vánočnímu programu plnému klasických pohádek stala čtvrtou nejsledovanější tuzemskou stanicí ve svátečním týdnu. Navázat na tento úspěch chce tak i letos. Pohádkové Vánoce na Seznamu odstartuje 23. prosince večer kouzelná česká pohádka Ať žijí duchové s partou správných dětí, rytířem Brtníkem z Brtníku a jeho zakletou dcerkou Leontýnkou. Na Štědrý den odpoledne je připravena klasická Popelka s Libuší Šafránkovou. Své štěstí bude také hledat Honza, který se málem stane králem. Těšit se můžete na známé herecké tváře – Naďu Konvalinkovou, Jiřího Korna, Josefa Kemra, Františka Filipovského, Jana Skopečka, Valerii Kaplanovou a další. Na první svátek vánoční v podvečer nabídne Televize Seznam pohádku Václava Vorlíčka Jezerní královna, v hlavních rolích s Ivanou Chýlkovou, Jiřinou Bohdalovou a Jitkou Schneiderovou. Druhý svátek vánoční divákům zpříjemní pohádka nejen o dobru a zlu, ale také o spravedlnosti, Dařbuján a Pandrhola. Tady si zahráli hlavní role Jiří Sovák, Rudolf Hrušínský, Václav Lohniský, Běla Jurdová, Vladimír Menšík a Pavla Maršálková. Následovat bude hororový Pták ohnivák s nezapomenutelným Karlem Rodenem v roli temného Skeletona.

Honza málem králemA kam na výlet po stopách těchto pohádek? Hradem Brtník v Ať žijí duchové je středočeský Krakovec a filmovou vesnicí se stal Nový Knín. Honza málem králem se natáčel na Sedlčansku u obce Křepenice, Příčovy a písničku "Svítí slunce nad hlavou" si Honza prozpěvuje u obce Libčice – Dražka. Projde obcí Ounuz a Mařenku potká u rybníka Olešný nedaleko Vysokého Chlumce. Pole, kde sedlák a jeho rodina sklízí obilí se nachází u Husovy kazatelny v Žemličkově Lhotě. Ve filmu se mihne také hrad Borotín, rybník Zeman u Nadějkova, Horní solopyský rybník, louka s výhledem na zámek Vysoký Chlumec, vodní nádrž Slapy ve Zvíroticích a z dalších krajů ČR hrad Křivoklát nebo Trojanův mlýn v Praze-Suchdole. Temná pohádka Pták ohnivák se natáčela převážně na Slovensku – v záběrech se objevuje zámek Bojnice, Spišské Podhradí, ale i hrad Pernštejn.
 

Vánoční klasika: Tři oříšky pro Popelku a výstava na zámku Moritzburg

A kdy budou dávat Tři oříšky pro Popelku, ptáte se. Samozřejmě ani letos nemůže tato klasika všech klasik v televizi chybět. Ovšem na Štědrý den se jí v klasickém televizním programu nedočkáte – 24. 12. ji bude vysílat Televize Seznam. Během Vánoc oblíbenou pohádku odvysílá také stanice Prima+. A kam se můžete za Popelkou vydat na výlet? Ve venkovský statek, kde žije Popelka a její macecha, se proměnil vodní hrad Švihov. K hradní zdi s prázdnými okny tehdy přibyla pavláčka se schodištěm, falešné okenice i dveře. Filmaři postavili i holubník a novou bránu, protože ta skutečná byla moc daleko, dokonce jako na objednávku prý všechno zasypal sníh, ale po natáčení zase všechno rychle zmizelo. Při procházce po okolí objevíte důvěrně známá místa z filmu.

MoritzburgNa saském zámku Moritzburg se 10. listopadu 2024 opět otevřela výstava, na které si návštěvníci mohou až do začátku března 2025 prohlédnout originální rekvizity a kostýmy a dozvědět se řadu zajímavostí ze zákulisí oblíbené pohádky. Pro české návštěvníky jsou připraveny popisky v češtině, zájemci si mohou vyzkoušet i Popelčiny svatební šaty. Výstava o Třech oříškách pro Popelku je na saském zámku v zimě už tradicí, poprvé návštěvníky uvítala v roce 2009. Letos se výstava věnuje nejen kostýmům samotné Popelky, ale také šatům Dory, Droběny, kuchařky a prince. Nově přibyly pro tuto sezonu kostýmy krále a Popelčina svatební róba. Vstupné stojí 12 eur a vstupenku je možné pořídit on-line. K zámku Moritzburg je to z Prahy asi 179 km, nachází se nedaleko Drážďan.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou Památky

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře Příroda

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce Příroda

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.

Socha Radegasta na hoře Radhošť Příroda

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy Památky

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd Příroda

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů Památky

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Větrný mlýn v Kuželově Památky

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Hruboskalské skalní město Příroda

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy na ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!

Zimní prohlídky zámku Hluboká

2. 1.31. 3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě

Mlýnská dolina ukazuje zájemcům dodnes funkční dřevěné stavby na vodní pohon – valchu mlýn, pilu, lisovnu oleje nebo hamr. Nechybí ale i další roubené stavby – obytný dům, stodola, kovárna a kaplička. V objektu vozovny si můžete prohlédnout expozici „Dopravní prostředky na Valašsku".

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin Příroda

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů Příroda

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika Památky

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví Památky

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Větrný mlýn v Příčovech Památky

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě Památky

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Zámek Hrubý Rohozec Památky

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Česko ve filmu: Tři princezny – nová štědrovečerní pohádka pro rok 2024

Česko ve filmu: Tři princezny – nová štědrovečerní pohádka pro rok 2024

Nová štědrovečerní pohádka se natáčela v létě 2024, tentokrát pod vedením režiséra Tomáše Pavlíčka. Ve výpravné pohádce kromě dobrodružství, humoru a napětí nechybí ani láska. Která z princezen si získá srdce prince Felixe? Bude to chytrá Sofie, odvážná Leona nebo krásná Flóra? V dobrodružném fantasy s názvem Tři princezny se společně vydávají na cestu plnou nástrah i dobrodružství a při boji se zlem se řídí mušketýrským heslem – Jedna za všechny, všechny za jednu. Filmaři v nové štědrovečerní pohádce pro rok 2024 šikovně využívají spálenou krajinu Českého Švýcarska, diváka ale zavedou i na další známé lokality, jako jsou Tiské stěny, lom Amerika a další filmová místa.

Husova kazatelna – největší český viklan Příroda

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Zříceniny hradu Frýdštejn Památky

Zříceniny hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

 Vesnická památková rezervace Ounuz Památky

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Skalní reliéf Had u Želíz Příroda

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Věžické údolí s rybníkem Věžák Příroda

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Mlýnské údolí v Zubrnicích Památky

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

Časy se mění: naši předkové dělali koncem roku všechno pro to, aby jim duchové, přízraky a chlupatá stvoření s rohy nemohli přes práh, my si je nadšeně zveme až do obýváků. Filmové pohádky o pekelnících zkrátka patří k těm nejoblíbenějším, a tak i když o Vánocích všude zní andělská hudba, v televizi se rojí všichni čerti. Nechte se portálem Kudy z nudy pozvat tam, kde vládl Lucifer – anebo Lucifeři?

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy Příroda

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o Grónsku

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Grónsko. Zelený ostrov Vikingů. Největší ostrov na světě, magický a pokrytý ledem. A také místo s přírodním i nerostným bohatstvím a strategickou polohou, které už stovky let přitahuje turisty, podnikatele i politiky. Vydejte se do Grónska s Kudy z nudy a podívejte se, kde objevíte zajímavé české stopy!
11. leden 2025 8:38
Životní styl

Lidové pranostiky, tradice i předsevzetí aneb jak ve zdraví přežít nový rok

Přelom starého a nového roku pokaždé přináší lavinu doporučení a rad. Radí nám všichni: meteorologové, politici, jasnovidci, kuchaři, výživoví poradci, milovníci tradic i fandové fitness. Psychologové doporučují, jak se z nového roku nezbláznit, od influencerů se zase dozvíte, jak si zajistit celoroční příval štěstí. Kudy z nudy nemůže zůstat pozadu: my totiž víme, jak se dá přežít nový rok vesele, s radostí a lehkou nadsázkou! Zkuste to třeba s lidovými pranostikami.
9. leden 2025 12:17
Životní styl

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti, říkávali naši předkové, a dodávali, že když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu, nejchladnějším měsíci roku, vás na Kudy z nudy seznámíme s pořekadly, která komentují začátek roku a zkouší předpovídat, co nás čeká v následujících měsících. Sami uvidíte, jestli se v nich skrývá alespoň špetka pravdy.
29. prosinec 2024 13:10
Životní styl

100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2024 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední den roku 2024 a následně první den v roce 2025 si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo na Nový rok. Z tipů portálu Kudy z nudy si určitě vyberete. Šťastný nový rok!
28. prosinec 2024 13:51
Životní styl

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Je čas masopustu! Čas veselí a dobrého jídla, tancovaček a bláznivých maškar, čas magických lidových obřadů a starodávných pověr. Zkrátka čas tradic, které po staletí provázely životy našich předků a nepochybně si je užijí i naše děti, vnoučata a další generace. V časech se sice obyčeje mění, ale to nejlepší zůstává. A právě to máme na tradicích rádi!
28. prosinec 2024 10:03
Životní styl

Lidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok

1. leden: přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?
28. prosinec 2024 9:23
Životní styl

Ani na Nový rok nezůstávejte doma

Plánujete i na Nový rok vyrazit za zajímavostmi nebo památkami České republiky? Máme pro vás pár tipů na novoroční výlet, jak si užít Nový rok 2025 aktivně, s poznáním nebo odpočinkově při pohodových aktivitách.
27. prosinec 2024 13:00
Životní styl

Věda a historie není nuda: tradice vánočního plavání ve Vltavě a více než 100 let otužování

Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
26. prosinec 2024 9:54
Životní styl