!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky
Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

  • Vydáno16. prosince 2020
Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
O vánoční hvězděSeznam pohádek a filmů, které televizní stanice během vánočních svátků odvysílají, je pořádně dlouhý a prostor dostanou novinky i staré hity. Na obrazovkách se objeví Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Pyšná princezna, Dařbuján a Pandrhola a další pohádky.

Mimo již zmíněných pohádkových filmů se dočkáme i tří premiér: Česká televize uvede novou štědrovečerní pohádku Karla Janáka O vánoční hvězdě, která je celá natočena hezky v bílém, na sněhu. Na Boží hod se v premiéře představí Hodinářův učeň Jitky Rudolfové. Třetí novinkou bude pohádka O léčivé vodě s Viktorem Preissem, která šla již vloni v kinech. Pohádku natočil slovenský režisér Ján Sebechlebský.
 

Česká televize: O vánoční hvězdě, Tři oříšky a Třetí princ

skanzen kouřim zimaČeská televize chystá premiérové vánoční pohádky už dvacet sedm let a ani Vánoce 2020 nebudou výjimkou. Nová pohádka O vánoční hvězdě se v programu objeví na Štědrý večer, se natáčela ve skanzenu Zuberec na Slovensku, ale také na českých zámcích Žleby, Kačina a Karlova Koruna.

Mimo tuto pohádku byste si však 24. 12. neměli nechat ujít Tři veterány (10:55), Nesmrtelnou tetu (12:30), Peklo s princeznou (14:10), Šíleně smutnou princeznu (15:55), pohádku Byl jednou jeden král (17:20) a Tři oříšky pro Popelku (20:30). Mnoho míst z těchto pohádek vás může zlákat k výletu – tak například žulové lomy u Nečína, Kopicův statek, zámek Sychrov nebo skanzen Kouřim poznáte v Nesmrtelné tetě. Zatopená pískovna v Adršpachu si zahrála v Pekle s princeznou, zámecký park v Blatné zase posloužil jako filmová kulisa pro Šíleně smutnou princeznu.

Chybět nesmí ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku: letos to bude už sedmačtyřicet let od chvíle, co jste poprvé mohli vidět tuto zimní pohádku a vodní hrad Švihov proměněný ve venkovský statek. K hradní zdi s prázdnými okny tehdy přibyla pavláčka se schodištěm, falešné okenice i dveře. Filmaři postavili i holubník a novou bránu, protože ta skutečná byla moc daleko, dokonce jako na objednávku prý všechno zasypal sníh, ale po natáčení zase všechno rychle zmizelo. Při procházce po okolí objevíte důvěrně známá místa z filmu.

Ani v dalších dnech se milovníci pohádek nebudou nudit: na Boží hod 25. 12. odvysílá ČT1 např. pohádky Císař a tambor (8:30), Princezna a písař (11:20) a ve 20:10 premiéru Hodinářův učeň.

adršpach zimní25. 12. ve 14:30 poběží pohádková klasika Třetí princ, která se odehrává v Adršpašsko-Teplických skalách. Divukrásné skalní město je otevřeno celoročně a i v zimních měsících láká k pěknému výletu. Dalším dobrým důvodem k návštěvě je snížené vstupné, dospělí zaplatí 80 Kč, studenti a děti 40 Kč a pokud vyrazíte jako celá rodina, procházka skalním městem vás vyjde na 210 Kč. Určitě si vzpomenete na drahokamy, kterých bylo v pohádce tucty. Ještě dnes, 37 let od natáčení se ve skalách dají najít pohádkové diamanty, které zde filmaři zanechali.

studený průchodI na Štěpána 26. 12. budou hrát hlavní roli pohádky. Během dne se můžete těsit na Dařbujána a Pandrholu (8:10),  RumplCimprCampr (9:30), Princové jsou na draka (13:15) a ve 20:05 premiérovou O léčivé vodě. O životadárné vodě pojednává také pohádka Dešťová víla (14:15). Za tou se můžete vydat na výlet do Zubrnic, na Helfenburku u Úštěka, do Příhrazských skal se Studeným průchodem, a jedním z hlavních míst děje pohádky je studánka v Týništi u Zubrnic.

 

Televize Nova: Třetí princ, Tři bratři i Bajaja

Štědrý den 24. 12. bude na Nově patřit pohádkám starším i novým. Od 18:40 by si pamětníci neměli nechat ujít Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Ve filmové pohádce určitě poznáte hrad prince Radovana, kterým je Kokořín a zámek Průhonice.

Hned po Princezně se na obrazovkách objeví Tři bratři režiséra Jana Svěráka, a to ve 20:15. Hlavní role ztvárnili Tomáš Klus, Vojta Dyk a Zdeněk Piškula, natáčelo se na zámku Hluboká i hoře Říp.

adršpach zimníNa Boží Hod 25. 12. doporučujeme pohádkovou klasiku Princ Bajaja, která se bude vysílat v 11:10 hodin. Za princem a princeznou z pohádky se můžete vydat na procházku do Hruboskalského skalního města. Hlavní scény s mluvícím koněm se odehrávají pod skalním převisem Adamovo lože, kde také princ odpočívá po souboji s drakem nebo Černým rytířem. Na svých cestách se Bajaja umývá u rybníku Věžák. Království, ve kterém žije princezna Slavěna uvidíte z Mariánské vyhlídky, odkud je perfektní výhled na zámek Hrubá skála.

Pohádka O statečném kováři, která půjde v televizi Nova 25. 12. v 17:55 vás zavede do malebných koutů Moravy, kterou odvážný Mikeš se svými kamarády projdou opravdu křížem krážem. Hned na začátku filmu se objeví Mikešova vesnice alias skanzen Strážnice, větrný mlýn Kuželov nebo tajuplný Sirotčí hrádek. Nechybí ani klášter Rosa Coeli, coby sídlo Černého krále.

zámek sychrov zimaPohádka Nejkrásnější hádanka, kterou můžete zhlédnout 26. 12. v 11:10 se natáčela z velké části na zámku Sychrov, kam se můžete vypravit celoročněm včetně pondělí.

Jednou z klasických pohádek je také ta O medvědu Ondřejovi, která se objeví na obrazovce 26. 12. v 13:20. Ta se natáčela na hradě Bouzově. Ten se také objeví v další pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci v 16:25 hodin. Z dalších míst v pohádce poznáte Suché skály v Českém ráji či hrad Frýdštejn, jenž slouží za sídlo bláznivé čarodějnici. Posledním pohádkovým kouskem na Štěpána bude ve 20:20 Čertova nevěsta, která se odehrává na zámku v Buchlovice a v přírodní rokli Židova strouha u Bechyně, kam můžeme vycházku vřele doporučit.
 

Televize Prima: Sedmero krkavců či S čerty nejsou žerty

zvíkovTelevize Prima chystá na Štědrý den 24. 12. v 17:55 novou (a mnohými velmi oblíbenou) verzi pohádky Sedmero krkavců z roku 2015, kde vyniká herečka Martha Issová. Ačkoli se většina děje natáčela ve slovenském skanzenu Zuberec, přeci jen se ve filmové pohádce objeví pár českých míst – například jeskyně Kostelík, ale hlavně hrad Zvíkov nebo vodní nádrž Orlík. Na Boží Hod 25. 12. v 15:10 se můžete těšit na Pyšnou princeznu, která se natáčela nejen v Telči, ale také v Českém Krumlově nebo v Jetřichovicích.

Pusté kostelyNa Štěpána 26. 12. nasadí Prima těžký kalibr, když se úderem 20:15 prostřednictvím televizní obrazovky opět setkáte s Petrem, princeznami Adélkou, Angelínou a čertem v hodnosti Vraníka, v pohádce S čerty nejsou žerty. Hned další den se za pohádkou můžete vydat ke skále Dráček na Hruboskalsku, do filmového pekla k Pustým kostelům na Českolipsku (natáčelo se v Pekelných dolech, ale ty jsou v zimě zavřené) nebo do Průhonic, kde poznáte "králův zámek".
Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

2.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Jeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Orlická přehrada neboli Orlík

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Hora Říp – symbol české národní historie

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.