Úvod > Co chcete dělat? > Lom Homolák u Berouna
Příroda

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.
Rozsáhlý lom v koněpruském devonu byl otevřen v 90. letech 19. století, kdy v tzv. lomu Za dlouhým těžil vápenec statkář Alois Homola z Vinařic. V roce 1918 získala lom akciová společnost Škodovy závody, která chtěla pro své ocelárny zajistit kvalitní vápno z vlastních zdrojů. A až do 50. let nebyly lomy vybaveny žádnou mechanizací. V roce 1958 se začalo s clonovými odstřely a do lomu byl pořízen lžícový nakladač. V roce 1961 bylo do provozu uvedeno nové elektrické rypadlo (roční těžba v roce 1958 činila 74 000 tun, v roce 1961 pak 224 500 tun). Těžba na Homoláku skončila v roce 1984.

Homolák byl původně bez stálého jezera. Přirozený krasový odtok ze dna lomu se ale postupně zanesl, takže došlo k jeho zaplavení.

Areál vlastní Velkolom Čertovy schody, který jej nechal oplotit a koupání zde pod hrozbou pokuty zakazuje. Lom je stále aktivní, slouží pro ukládání výklizových materiálů z probíhající těžby na ložisku Koněprusy.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kulturák v obci Tmaň

Restaurace Kulturák v obci Tmaň

Tmaň, Středočeský kraj
Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Tetín, Středočeský kraj
Camp Srbsko

Camp Srbsko

Srbsko, Středočeský kraj