Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Telč - klenot moravské renesance
Zámek Telč - klenot moravské renesance
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Památky
Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Jako klenot moravské renesanční architektury je označování zámek v Telči. Díky majitelům se na tomto vysočinském zámku velmi dobře zachovaly původní interiéry. Mnohé z nich jsou reprezentativním příkladem zásahu italského umění na naše území.

Z původně gotického hradu nechal v 16. století udělat jeho majitel Zachariáš z Hradce renesanční sídlo. Přestavba probíhala ve dvou etapách pod vedením italských mistrů. V některých zámeckých prostorách se zachovaly sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou.

Nejmajestátnějším interiérem celého zámku je Zlatý sál, který prostupuje celý trakt nověji vystavěného severního paláce. Původní stav většiny prostor nenarušili ani pozdější majitelé zámku.

K zámku patří také Kaple Všech svatých s bohatou a náročnou výzdobou. Slouží jako poslední místo odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Pozornost návštěvníků si zaslouží jak výpravná štuková výzdoba, tak ornamentální a figurální renesanční malba.


Velká rekonstrukce zámku Telč 2019 - 2022

Plánovaná velká rekonstrukce bude trvat několik následujících let. Telčský zámek zůstane otevřený po celou příští turistickou sezonu 2019, plánovaná rekonstrukce památky UNESCO na její provoz zatím vliv mít nebude. Rozsáhlé stavební práce se chytají nejdříve na srpen a září 2019.

Cílem rekonstrukce prohlídkových tras zámku je umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově renesanční památky, jež je na seznamu UNESCO, dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vznikne nové informační centrum zámku, kde by měli návštěvníci najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek.

Vznikne nová expozice Zámeckého muzea a nová prohlídková trasa Pivovar. Úpravou projde také zámecká zahrada. Dokončení projektu je v pláno do konce roku 2022.
 

Státní zámek Telč – Růže Vysočiny

Státní zámek Telč, národní kulturní památka zapsaná roku 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, patří k jednomu z nejlépe dochovaných renesančních architektonických komplexů v České republice. Unikátně zachované exteriéry doplňují překrásné interiéry, zahrnující původní gotické části i honosné renesanční sály. Zvláště cenné je vnitřní zařízení s dřevěnými kazetovými stropy, cenným mobiliářem a bohatými sbírkami zbraní a obrazů. V severní části paláce se nachází autenticky dochované obytné místnosti posledních majitelů Podstastzkých z Lichtensteina. Součástí areálu je i francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s oranžerií.

Projekt je spolufinancován z evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu. do textu a to jako poslední samostatnou větu u části s nadpisem Velká rekonstrukce zámku Telč 2019-2022

Celý popis

Zámecký park v Telči

Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí