!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Pusté kostely - posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely - posloužily také pro natáčení pohádek

Příroda
Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.
Jeskyně jsou volně přístupné, doporučujeme při návštěvě použít baterku. Při chůzi od Svitavy podél toku říčky Svitávky, dojdete k malým zádlabům v pískovcové skále. O několik metrů dále se říčka Svitávka dostává zákrutem pod břeh, kde zdánlivě mizí, ale následně se opět ojevuje. Jednalo se o původní cestu náhohu k mlýnským kolům (14. stol.). Později došlo ke zdokonalení náhonu, který byl vytesán vlastním skalním masívem. Náhonem, který je místy jen 160 cm vysoký, projdete jeskynní sluje, ve kterých se nacházely vodní mlýny, hamr, brusírny skla poháněné vodou a další obdobná zařízení. Náhon po cca 250 - 300 metrech vyusťuje nad silnicí ze Svitavy do Velenic. Z této silnice je však přístup orientačně náročnější, neboť v letním období bývá vstup zarostlý vegetací.

Asi 300 m od mostu přes Svitavu stojí roubená bývalá leštírna a výrobna zrcadel. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 m dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky. Vejít do jeho systému lze úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé sklárně. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu. Jižně od sklárny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Komory jsou vysoké 2 - 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu.

Prostory, které vznikly těžbou písku z pískovcového masívu, byly později využívány k různým účelům. V sedmnáctém století byly dokonce využívány jako dočasné obydlí místních usedlíků, když krajem táhla vojska, která se účastnila 30leté války. Za II. světové války sem dokonce byla přesunuta výroba letadel  wehrmachtu. Po skončení války byly prostory užívány jako skladiště a nazávěr zde podnik Ovoce-zelenina, skladoval své zboží. Následky tohoto užívání jsou dodnes patrné a zcela setřely původní ráz celého umělého jeskynního komplexu.

Jeskyně najdete 1 km od obce Svitava, 5 km od Zákup nebo 8 km od České Lípy.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Sloup v Čechách, Českolipsko a Jizerské hory
Kavárna Mňau Café ve Sloupu v Čechách

Kavárna Mňau Café ve Sloupu v Čechách

Sloup v Čechách, Českolipsko a Jizerské hory
Hotel Kleis v areálu Pivovaru Cvikov

Hotel Kleis v areálu Pivovaru Cvikov

Cvikov, Českolipsko a Jizerské hory