Úvod > Co chcete dělat? > Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek
Pusté kostely, Kudyznudy
"> Pusté kostely, Kudyznudy "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.
Jeskyně jsou volně přístupné, doporučujeme při návštěvě použít baterku. Při chůzi od Svitavy podél toku říčky Svitávky, dojdete k malým zádlabům v pískovcové skále. O několik metrů dále se říčka Svitávka dostává zákrutem pod břeh, kde zdánlivě mizí, ale následně se opět ojevuje. Jednalo se o původní cestu náhohu k mlýnským kolům (14. stol.). Později došlo ke zdokonalení náhonu, který byl vytesán vlastním skalním masívem. Náhonem, který je místy jen 160 cm vysoký, projdete jeskynní sluje, ve kterých se nacházely vodní mlýny, hamr, brusírny skla poháněné vodou a další obdobná zařízení. Náhon po cca 250 – 300 metrech vyusťuje nad silnicí ze Svitavy do Velenic. Z této silnice je však přístup orientačně náročnější, neboť v letním období bývá vstup zarostlý vegetací.

Asi 300 m od mostu přes Svitavu stojí roubená bývalá leštírna a výrobna zrcadel. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 m dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky. Vejít do jeho systému lze úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé sklárně. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu. Jižně od sklárny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Komory jsou vysoké 2 – 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu.

Prostory, které vznikly těžbou písku z pískovcového masívu, byly později využívány k různým účelům. V sedmnáctém století byly dokonce využívány jako dočasné obydlí místních usedlíků, když krajem táhla vojska, která se účastnila 30leté války. Za II. světové války sem dokonce byla přesunuta výroba letadel  wehrmachtu. Po skončení války byly prostory užívány jako skladiště a nazávěr zde podnik Ovoce-zelenina, skladoval své zboží. Následky tohoto užívání jsou dodnes patrné a zcela setřely původní ráz celého umělého jeskynního komplexu.

Jeskyně najdete 1 km od obce Svitava, 5 km od Zákup nebo 8 km od České Lípy.
1.4.
16.4.
Výstava na zámku Zákupy

Výstava na zámku Zákupy

Zákupy, Liberecký kraj
1.4.
30.10.
Jeho Veličenstvo Karel I. – exteriérová výstava

Jeho Veličenstvo Karel I. – exteriérová výstava

Zákupy, Liberecký kraj
23.8.
15.10.
Lípa Musica – mezinárodní hudební festival

Lípa Musica – mezinárodní hudební festival

Česká Lípa, Liberecký kraj
23.9.
31.12.
Jan Katzer – Všední radosti

Jan Katzer – Všední radosti

Česká Lípa, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Medvědí kemp v údolí Svitávky

Medvědí kemp v údolí Svitávky

Velenice, Liberecký kraj
Kavárna Mňau Café ve Sloupu v Čechách

Kavárna Mňau Café ve Sloupu v Čechách

Sloup v Čechách, Liberecký kraj
Ubytování na zámku v Zákupech

Ubytování na zámku v Zákupech

Zákupy, Liberecký kraj