!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu
Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.
Z hradu Holštejn v Moravském krasu, nedaleko Šošůvky, zbyla dnes pouze zřícenina, zato hladomorna, ve které našlo utrpení a pomalou smrt mnoho provinilců, se zachovala dodnes. Vězni byli dovnitř vhazováni otvorem z hradu. Kdo neměl štěstí a nezabil se při pádu ze sedmnácti metrů na kamení, ale zachránila ho dopad na mrtvá těla předchůdců, umíral pomalu hlady, žízní nebo na otravu po požití zdechlin. Později sem byla ukládána těla obětí moru a vchod následně zazděn.

Do Lidomorny vede turistická značená cesta z Šošůvky či Ostrova u Macochy (červená) nebo z Baldovce (žlutá). Jedná se o bývalou ponorovou jeskyni Bílé vody. Jeskyně je tvořena velkým dómem vysokým okolo 17 m s rozměry 25 x 35 m. K dómu se připojují další 4 menší síně.

Jindřich Wankel a Karel Absolon při prohledávání jeskyně našli ručně tesané schůdky v chodbě, která vedla původně z hradu do stropu jeskyně. Chodba z povrchu je však zavalena. Do hladomorny se může na vlastní nebezpečí vejít otvorem vybouraným při úpatí skály. Dnes zde zimují vzácní netopýři – netopýr velký a ušatý. V zimním období jeskyni zdobí také zajímavé ledové krápníky.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí