Úvod > Co chcete dělat? > Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce
Tiské stěny - ráj pro turisty a horolezce
"> "> "> Tiské steny foto Ladislav Renner "> Tiské steny foto Ladislav Renner "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.
Tiské stěny patří k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců. K návštěvě skalního města byl v dřívějších dobách doporučován průvodce, který cestou upozorňoval na skalní útvary podněcující návštěvníkovu fantazii. Tradice názvů skal se udržuje, ty nejznámější se zachovaly dodnes.
 
Tiské stěny se dělí na dvě velké části – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka značená bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem, na které je 7 informativních zastávek. Po hřebeni Velkých stěn vede také červeně značená turistická stezka, která je nejkratší spojnicí mezi vstupním areálem a východním koncem skalního města u Turistické chaty.
 
Oblast Tiských stěn i sousedních Rájeckých a Ostrovských skal je tradiční oblastí pískovcového horolezectví. V Tiských stěnách se první sportovní výstupy na vrcholky skal uskutečnily již počátkem 20. století. Od té doby zde vzniklo mnoho horolezeckých cest všech stupňů obtížnosti. Jednotlivé horolezecké věže skalního města mají svá vlastní jména.
Zobrazit více

Tiské stěny

Tiské stěny

Tiské stěny

Kostel sv. Anny v Tisé

Kostel sv. Anny v Tisé

Tisá, Ústecký kraj
Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Tisá, Ústecký kraj
Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Tisá, Ústecký kraj
Malé Tiské stěny

Malé Tiské stěny

Tisá, Ústecký kraj