Úvod > Co chcete dělat? > Pohádkový hrad Pernštejn
Pohádkový hrad Pernštejn
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.
Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21. stol.

Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Prohlédnete si tak např. okruh, věnující se především 19. století na hradě, který zahrnuje plně zařízené interiéry z doby Mittrowských. Další trasa zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Jednou z tras je také prohlídka kaple, sakristie a výstup na věž.
 

Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras:

  • I. okruh – od gotiky do 20. století
  • II. okruh – zkrácený okruh
  • III. okruh "Ztratila se bílá paní" pro děti (4-8 let)
  • IV. okruh "hradní nádvoří – prohlídka bez průvodce": čtyři hradní nádvoří (II. – V.) a některé interiéry mimo palác dle aktuální nabídky (kaple, hladomorna, výstavy, bydlení služebnictva apod.). Pro návštěvníky se vstupenkou na kterýkoliv z dalších okruhů je tento zdarma.
  • expozice o aristokratických zahradách v časech osvícenství (u vstupu do obnovené Vrchnostenské zahrady)

Od roku 2015 je v provozu nové moderní parkoviště. Staré nahoře před hradem je zrušeno a parkování zde je zakázáno. Parkoviště je od hradu vzdáleno asi 10-25 minut chůze.
 

Z historie hradu

Historický původ rodu Pernštejnů i jejich hradu je neznámý. Jisté je, že hrad začal vznikat na skalnatém ostrohu někdy ve 13. století. Prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna. Hrad Pernštejn se na dlouhá léta stal stěžejním sídlem tohoto rodu. Hrad si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář, kterou měl v 16. století, kdy byl dostavěn. V dobách, kdy Pernštejn vznikal, byli Pernštejnové jedním z nejbohatších rodů v českých zemích. Osudným se jim staly až nenávratné půjčky císařům. Právě to je pak donutilo rozprodat obrovské panství, které bylo svého času dokonce rozlehlejší, než panství Rožmberské. Nové stavební styly se během staletí exteriérů Pernštejna dotknuly jen málo, úpravou prošel jen interiér.
 

Vrchnostenská okrasná zahrada na hradě Pernštejn

Pro návštěvníky vzniká nový prohlídkový okruh zahradou, který nabídne možnost samostatné nebo komentované prohlídky, ale i klidovou zónu a procházky různé náročnosti včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou.

Zahrady kolem hradu Pernštejna se vrací do podoby, kterou měly na počátku 19. století, kdy byly rozšířeny na celý jižní svah a doplněny drobnými stavbami jako byla poustevna, čínský pavilon, turecké lázně, obelisk, paraple či vodopád. Těšit se můžete nejen na tyto obnovené stavby, ale i na expozici prezentující jedinečné dílo zahradního umění včetně haptického modelu. Dojde i k podstatnému zlepšení standardu poskytovaných služeb a ke spokojenosti návštěvníků přispěje i na terase umístěná nová vyhlídka.

Obnovené pernštejnské zahrady budou veřejnosti zpřístupněny v roce 2021. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Integrovaného regionálního operačního programu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nedvědice

Hotel Nedvědice

Nedvědice, Jihomoravský kraj
Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina
Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina