!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Skalní reliéf Had u Želíz
Příroda

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.
Had plazící se po velké skále, to je další z děl sochaře Václava Levého, který svičil své umění pod širým nebem nedaleko Liběchova, kde měl sídlo jeho dobrodinec, majitel liběchovského panství a mecenáš umělců osvícený Antonín Veith (1793-1853). Ten přijal roku 1844 mladého Václava do svých služeb, tenkrát ovšem jako zámeckého kuchaře. Ve volných chvílích Václav Levý chodil do zdejších skal a tesal zde svá díla, mimo jiné také Hada, které ho spatříte na vycházkovém okruhu borovým lesem nazvaným po Václavu Levém.

Poté, co Václav Levý dokončil výzdobu Klácelky, nemohl velkostatkář Veith přehlížet dále mladíkův talent a poslal jej roku 1845 na studia do Akademie v Mnichově k jednomu z nejuznávanějších sochařů, profesoru Ludwigu Schwanthalerovi.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Mělnické vinařství Kraus

Mělnické vinařství Kraus

Mělník, Střední Čechy
Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Kokořín, Střední Čechy
Hotel Olympionik v Mělníku

Hotel Olympionik v Mělníku

Mělník, Střední Čechy