Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika
Zřícenina hradu Borotín - pravá hradní romantika
"> "> "> "> "> "> "> Zdroj foto: mapy.cz "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.
Zřícenina hradu Borotín se nachází nedaleko městečka Chotoviny, severně od Tábora. Z hradu se zachoval zbytek válcové věže a přilehlého gotického paláce.

První zmínky o hradu pocházejí z roku 1356. V roce 1434 byl Borotín obléhán vojsky Prokopa Holého, dobyt však nebyl. Počátkem 17. století (1623) vypálila hrad císařská vojska a jako konfiskát se dostal do majetku Lobkoviců, kteří jej připojili k jistebnickému panství. Ti však vypálený hrad již neobnovili a ponechali jej svému osudu.

V první polovině 19. století byla část hradu zbořena a kámen zde získaný byl použit ke stavebním účelům. V osmdesátých letech 20. století byl hrad konzervován.

V čele hradu se tyčila nad hlubokým dvojitým příkopem mohutná válcová věž, za níž se rozkládalo zhruba půlkruhové nádvoří obklopené ze tří stran obytnými budovami. Z jihovýchodní strany vystupovala z paláce menší válcová věž. Z hradu se dochoval vysoký zbytek hradního paláce, brány, menší a velké válcové věže a nové obytné křídlo ze 16. století. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Provozovatel

Starý zámek u Borotína - zřícenina hradu

Borotín
391 35 Borotín
Tel.:
+420 381 285 815
Email:
starosta@borotin.cz
WWW:
www.borotin.cz
GPS:
49,506248 14,627817
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Chotoviny

Minipivovar Chotoviny

Chotoviny, Jihočeský kraj
Hotel Gold Chotoviny

Hotel Gold Chotoviny

Chotoviny, Jihočeský kraj
Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace Čertovo Břemeno

Jistebnice, Jihočeský kraj