Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Kutnohorsko a Kolínsko > Rataje nad Sázavou

Rataje nad Sázavou

Vodáci, milovníci Posázaví, historických památek, trampové a také hráči počítačové hry Kingdom Come: Deliverance, ti všichni znají Rataje nad Sázavou. V městečku v údolí řeky Sázavy si prohlédnete zámek s muzeem a hrad Pirkenštejn, další zajímavosti objevíte v okolí.

Rataje nad Sázavou: město dvou hradů

Pro město je typická silueta hradu Pirkenštejna s obrannou věží a gotickým palácem na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou. Místní zvláštností je to, že tu bývaly dva hrady; ten druhý se postupně proměnil v renesančně-barokní zámek, v němž nyní sídlí dřevorubecké muzeum, Muzeum středního Posázaví se stálou expozicí historického a stavebního vývoje Ratají a expozicí Babiččiny kočárky. V centru rovněž stojí barokní kostel sv. Matouše, postavený podle projektu Ondřeje de Guarde.
 

Městečko známé z počítačové hry

Rataje si společně s nedalekou Sázavou, Sázavským klášterem, hradem Talmberkem a dalšími místy v Posázaví vybrali tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance. Děj se odehrává na pozadí skutečných historických událostí roku 1403 a také na reálných místech, věrně převedených v poměru takřka 1:1 do herní mapy. Rataje poznáte jako menší město, obehnané hradbou; zbytky opevnění jsou dodnes patrné u hradu Pirkenštejna. Ve světě počítačových her se s uznáním říká, že jde zřejmě o nejpřesnější geograficky i historicky zasazenou, a tudíž i věrohodnou hru.
 

Rataje vodácké, turistické i automobilové

Vodáci splouvající Sázavu mohou využít vodácký kemp Bořeň s chatkami a občerstvením, který leží nad ratajským jezem, pod železničním mostem je tábořiště Na Břečkárně.

Značená trasa vás z centra dovede k místu s hezkou vyhlídkou do údolí řeky Sázavy, další značka vede podél řeky přes vesnice Ledečko a Talmberk se zříceninou středověkého hradu do města Sázavy. Kuriozitou je kamenný stůl v lesích na úbočí vrchu Stařechov a také Rataják, závod vetránů v jízdě do vrchu, který se koná každoročně v červnu.

Aktivity

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Zámek Rataje nad Sázavou

V původně středověkém městečku Rataje nad Sázavou (Kutnohorsko) se otevřela veřejnosti v postupně opravovaném zámku nová instalace v prvním patře západního křídla, která představuje interiéry vybavené mobiliářem z období biedermeieru, historismu, secese a stylu art deco ze soukromých sbírek.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Muzeum Rataje nad Sázavou

Expozice historických kočárků, panenek, hraček, oblečení – Babiččiny kočárky.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Dřevorubecké muzeum v Ratajích nad Sázavou

Ve středočeském městečku Rataje nad Sázavou je otevřeno nové lákadlo – dřevorubecké muzeum. Naleznete jej v Muzeu středního Posázaví, které je umístěno na Ratajském zámku a je součástí jeho prohlídkového okruhu.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Klub Pivovárek

V samém srdci středního Posázaví se odehrávají jedinečné koncerty, divadla a další kulturní akce.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Kostel sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou

Původní kostel ze 14. století byl v závěru 17. století stržen a nahrazen raně barokní stavbou. Zachoval se dodnes s minimem změn.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování ná hájence Malovidy

Ubytování ve stylové hájence v Posázaví. Zanechte pracovní záležitosti a ostatní starosti doma a přijeďte si odpočinout, zrelaxovat do hájenky uprostřed přírody.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Tábořiště Na Břečkárně v Ratajích nad Sázavou

Kemp se nachází přímo u řeky Sázavy za železničním mostem v Ratajích nad Sázavou.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Penzion Rataje nad Sázavou

Ubytujte se v rodinném penzionu, který je kompletně zařízený ve stylu 30. let minulého století a odpočívejte tak uprostřed přírody, která obklopuje historický městys Rataje nad Sázavou.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví

Výlet pod bájnou horu Blaník

Na jih od Prahy najdete zajímavou lokalitu, kterou rozhodně stojí navštívit, klidně i na celý víkend. Zajímavými místy vás provede Petr Kučera.

Výlet na romantický hrad Kokořín a k soutoku dvou nejvýznamějších českých řek

Hledáte ideální místo na letní výlet nedaleko Prahy? Marek Kroutil vás vezme na Kokořinsko. Rozsáhlá chráněná oblast vás okouzlí svou pestrostí. Můžete tu podniknout celou řadu krásných výletů a túr.