Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Kutnohorsko a Kolínsko > Rataje nad Sázavou

Rataje nad Sázavou

Vodáci, milovníci Posázaví, historických památek, trampové a také hráči počítačové hry Kingdom Come: Deliverance, ti všichni znají Rataje nad Sázavou. V městečku v údolí řeky Sázavy si prohlédnete zámek s muzeem a hrad Pirkenštejn, další zajímavosti objevíte v okolí.

Oblíbené v městysi

Rataje nad Sázavou: město dvou hradů

Pro město je typická silueta hradu Pirkenštejna s obrannou věží a gotickým palácem na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou. Místní zvláštností je to, že tu bývaly dva hrady; ten druhý se postupně proměnil v renesančně-barokní zámek, v němž nyní sídlí dřevorubecké muzeum, Muzeum středního Posázaví se stálou expozicí historického a stavebního vývoje Ratají a expozicí Babiččiny kočárky. V centru rovněž stojí barokní kostel sv. Matouše, postavený podle projektu Ondřeje de Guarde.
 

Městečko známé z počítačové hry

Rataje si společně s nedalekou Sázavou, Sázavským klášterem, hradem Talmberkem a dalšími místy v Posázaví vybrali tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance. Děj se odehrává na pozadí skutečných historických událostí roku 1403 a také na reálných místech, věrně převedených v poměru takřka 1:1 do herní mapy. Rataje poznáte jako menší město, obehnané hradbou; zbytky opevnění jsou dodnes patrné u hradu Pirkenštejna. Ve světě počítačových her se s uznáním říká, že jde zřejmě o nejpřesnější geograficky i historicky zasazenou, a tudíž i věrohodnou hru.
 

Rataje vodácké, turistické i automobilové

Vodáci splouvající Sázavu mohou využít vodácký kemp Bořeň s chatkami a občerstvením, který leží nad ratajským jezem, pod železničním mostem je tábořiště Na Břečkárně.

Značená trasa vás z centra dovede k místu s hezkou vyhlídkou do údolí řeky Sázavy, další značka vede podél řeky přes vesnice Ledečko a Talmberk se zříceninou středověkého hradu do města Sázavy. Kuriozitou je kamenný stůl v lesích na úbočí vrchu Stařechov a také Rataják, závod vetránů v jízdě do vrchu, který se koná každoročně v červnu.

Akce v městysi Rataje nad Sázavou

25. Letní škola starého tance 2024

Zveme vás na jubilejní 25. ročník letního semináře historického tance na zámku v Ratajích nad Sázavou. Taneční výuka probíhá v nově zrestaurovaném velkém sále barokního zámku a je přizpůsobena začátečníkům i pokročilým. Týdenní program zakončí slavnostní hudební a taneční představení.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Aktivity v městysi Rataje nad Sázavou

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Expozice Kingdom Come: Deliverance – Rataje od středověku po současnost

Městys Rataje nad Sázavou otevřel 7. října 2023 novou stálou výstavu Kingdom Come: Deliverance – Rataje od středověku po současnost. Projekt má za cíl seznámit návštěvníky s historií městysu Rataje na přelomu 14. a 15. století skrze nahlédnutí do vývojového procesu hry Kingdom Come: Deliverance.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Zámek Rataje nad Sázavou

V původně středověkém městečku Rataje nad Sázavou (Kutnohorsko) se otevřela veřejnosti v postupně opravovaném zámku nová instalace v prvním patře západního křídla, která představuje interiéry vybavené mobiliářem z období biedermeieru, historismu, secese a stylu art deco ze soukromých sbírek.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Klub Pivovárek

V samém srdci středního Posázaví se odehrávají jedinečné koncerty, divadla a další kulturní akce.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Muzeum Rataje nad Sázavou

Expozice historických kočárků, panenek, hraček, oblečení – Babiččiny kočárky.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Kostel sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou

Původní kostel ze 14. století byl v závěru 17. století stržen a nahrazen raně barokní stavbou. Zachoval se dodnes s minimem změn.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Dřevorubecké muzeum v Ratajích nad Sázavou – uzavřeno

Ve středočeském městečku Rataje nad Sázavou je soukromé dřevorubecké muzeum. Naleznete jej v Muzeu středního Posázaví, které je umístěno na Ratajském zámku a je součástí jeho prohlídkového okruhu. V roce 2023 je uzavřené a připravuje se na nové otevření.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Rataje nad Sázavou

Tábořiště Na Břečkárně v Ratajích nad Sázavou

Kemp se nachází přímo u řeky Sázavy za železničním mostem v Ratajích nad Sázavou.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Penzion Rataje nad Sázavou

Ubytujte se v rodinném penzionu, který je kompletně zařízený ve stylu 30. let minulého století a odpočívejte tak uprostřed přírody, která obklopuje historický městys Rataje nad Sázavou.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Ubytování ná hájence Malovidy

Ubytování ve stylové hájence v Posázaví. Zanechte pracovní záležitosti a ostatní starosti doma a přijeďte si odpočinout, zrelaxovat do hájenky uprostřed přírody.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Dům Rataje

Dům se nachází v krásném a klidném prostředí povodí řeky Sázavy v těsném sousedství obce Rataje nad Sázavou. Chata nabízí sezónní venkovní bazén, zahradu, sdílený lounge, bezplatné Wi-Fi a výhled na řeku.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kutnohorsko a Kolínsko


Putování za adventním kouzlem v Polabí

Objevte adventní kouzlo Polabí, kdy se v Kolíně a Lysé nad Labem konají vánoční trhy, v Pečkách vystaví klub modelářů stovky mašinek a krásným zážitkem je také návštěva vyzdobených chaloupek ve skanzenu v Přerově nad Labem. Právě tam se totiž konají originální Lidové Vánoce v Polabí.

Prožijte kouzelný čas vánoční v Kutné Hoře a na zámku Kačina

Vánoční čas v Kutné Hoře nabízí spoustu možností, jak příjemně strávit volný čas. Projděte se krásným historickým centrem města a nechte se unést kouzelnou vánoční atmosférou. Zastavit se v adventním shonu můžete na Hrádku a krásné budou také podvečerní koncerty při svíčkách. Adventní čas oživí veselými výstavami a prohlídkami blízký zámek Kačina.

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Husitské hordy odtáhly a z rozvalin sedleckého chrámu stoupal dým. Obraz zkázy a beznaděje. Nejstarší katedrála ve střední Evropě byla vypleněna, vypálena, zneuctěna. Celých 279 let neměl nikdo odvahu pustit se do její opravy, a přece bylo tohle „zbořeniště“ v roce 1681 oficiálně označeno za nejskvostnější basiliku, tedy Splendissima basilica. Úžasný monument budil respekt i ve zmrzačeném stavu.

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Víte, že údajně „stověžatá“ Praha má ve skutečnosti věží víc než pět set? Navíc kdyby se započítala ozdobná nároží měšťanských domů a nejrůznější menší věžičky a věžice, počet by směle vyšplhal k několika tisícům. Ať už ale zahrnete do celkového součtu cokoliv, všem pražským věžím budou navždy vládnout tři věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě.
Střední Čechy, Výlety s příběhem