ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin
Zámecký park Sychrov, Kudy z nudy
Příroda

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Původní barokní zámek Sychrov byl po roce 1840 přestavován v novogotickém slohu, jako rodové sídlo Rohanů, kde besměl chybět ani rozsáhlý park. Park založený na rovině v nadmořské výšce 380 m a svažuje se do údolí Mohelky. Kostru parku a obory tvoří původní porosty se starými stromy. Jednou ze tří páteřních os parku je tzv. Rohanská alej – soubor pyramidálních dubů, který není soustředěn nikde jinde v České republice. Unikátní příjezdová cesta lemovaná alejí 88 pyramidálních dubů pokračuje za branou dále do krajiny alejí 234 lip a je pohledově ukončena věží kostela ve vzdálených Jenišovicích.

Jedná se o typický přírodně krajinářský park s průhledy do okolní krajiny, s několika romantickými stavbami, jak je Vodárenská věž z roku 1891, nedílná součást vodovodního systému v areálu zámku. V horní části věže se nachází mohutný rezervovár na vodu, která se přečerpávala z říčky Mohelky a byla dále rozváděna po parku.

Oranžerie tvoří architektonickou dominantu zámeckého parku a uzavírá středovou osu, dále je zde Arturův hrad – umělá zřícenina a Rudolfova vyhlídka v severní části zámeckého parku, ketrá otevírá nádherný pohled na okolní krajinu. Vyhlídka byla vybudována na počest pobytu korunního prince Rudolfa Habsburského dne 10. 7. 1871.

Zajímavým doplňkem zámeckého parku je také kamenná pumpa nebo dřevěný holubník se šindelovou střechou. Strážní domky a obytný dům sloužily jako bydlení pro strážce a ředitele zámeckého parku. Kromě výše uvedených objektů se v parku nachází pět bazénů, čínské jezírko, kamenné pítko pro ptáky a pískovcová plastika Panny Marie Sedmibolestné u zámecké kaple. Atmosféru parku dokreslují i lavičky, které mají litinovou kostru s motivy uschlého větvoví.

Většina zajímavých dřevin byla vysazena v blízkosti zámku, u bývalého zahradnictví a po stranách dubové aleje. Původně byly v parku sbírky různých dubů, bříz a dalších dřevin. V současnosti je park upravován, obnovují se zaniklé průhledy a prostory parku, čistí se vodní plochy, ošetřují se dřeviny a ostatní porosty. Dodnes jsou zde zachovány velmi cenné dřeviny, především z původních výsadeb. Krásná je dubová alej s mnoha různými odrůdami dubů.

Hned blízko zámku roste pěkná plodící metasekvoje tisovcovitá, zerav obrovský, směrem k oranžerii také liliovník tulipánokvětý. Z jehličnatých dřevin zde najdete například jedli kavkazskou, cypřišek hrachonosný, zerav obrovský se žlutavě až bělavě pruhovanými větévkami, borovici černou, nověji vysazené jedlovce kanadské a cypřišek hrachonosný s niťovitými převislými větvičkami. Z listnáčů a keřů si určitě všimnete kaštanovníku jedlého, čimišníku stromovitého a z novějších výsadeb javoru ginnala a staršího, velmi podobného javoru tatarského.

K vzácněji pěstovaným dřevinám patří ořechům příbuzná lapina jasanolistá, v létě kvetoucí šácholan přišpičatělý a platan východní. Dále zde najdete např. cesmínu ostrolistou, hortenzii latnatou, křídlatec trojlistý, jalovec čínský a douglasku sivou.

Aktuality

Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

Letní prohlídky pro děti s princeznou na zámku Sychrov. Prohlídková trasa určená pro nejmenší návštěvníky zámku.
Sychrov, Liberecký kraj

Koncert Prague Cello Quartet na zámku Sychrov

Koncert na zámku Sychrov.
Sychrov, Liberecký kraj

Hudební Vánoce na zámku Sychrov

Vánoce na zámku Sychrov.
Sychrov, Liberecký kraj

Pohádková prohlídka na zámku Sychrově

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově.
Sychrov, Liberecký kraj

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. I letos jsme pro vás připravili premiéru nové pohádky.
Sychrov, Liberecký kraj

Skotské hry na Sychrově 2024

Skoti ovládnou státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě.
Sychrov, Liberecký kraj

Muzikál na Sychrově

V nádherném prostředí zámku Sychrov můžete zažít krásný, romantický večer s úspěšným muzikálem.
Sychrov, Liberecký kraj

Pohádková výstava na zámku Sychrově

Letní výstava.
Sychrov, Liberecký kraj

Zámecká oranžerie na Sychrově

Jedna z nejvýznamnějších staveb zámeckého parku.
Sychrov, Liberecký kraj

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

V zámeckém parku Sychrova lze nalézt umělou zříceninu – Arturův hrad.
Sychrov, Liberecký kraj

Rudolfova vyhlídka v zámeckém parku Sychrov

Rudolfova vyhlídka se nachází se v severní části zámeckého parku a otevírá se z ní nádherný pohled na okolní krajinu.
Sychrov, Liberecký kraj

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.
Sychrov, Liberecký kraj

Naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem

Naučná stezka vedoucí po pěšinách, které nechal v 19. století vytvořit Kamil Rohan nad údolím řeky Mohelky.
Sychrov, Liberecký kraj

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž byla postavena taktéž v novogotickém stylu roku 1891 podle návrhu Františka Wondrena. Tato novogotická věž nahradila původní vodojem, jehož podobu neznáme.
Sychrov, Liberecký kraj

Beauty from Jana

Beauty Jana vytváří z různých druhů perlí a dále ze širokého sortimentu kovových a jiných dekorativních materiálů a doplňků originální vzory.
Sychrov, Liberecký kraj

Cyklotrasa přes údolí Mohelky na Sychrov

Cyklotrasa přes údolí Mohelky na Sychrov je dlouhá 12,8 km. Začíná v Hodkovicích nad Mohelkou, vede na Sychrov a zpět. Cestou si prohlédnete městskou památkovou zónu v Hodkovicích, projedete se údolím Mohelky a navštívit můžete také zámek Sychrov.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na farmě Necpalová

Přijeďte si odpočinout na naši krásnou farmu. K dispozici pro vás máme apartmán, který se skládá z prostorné ložnice, společenské místnosti – kuchyňský kout, rozkládací gauč, jídelní stůl a sociálního zařízení.
Turnov, Liberecký kraj

Rohozecká Restaurace

Navštivte domovskou restauraci Pivovaru Rohozec a vychutnejte si rohozecké pivo přímo z tanku, které nikde jinde nenajdete. Nabízíme denní i stálé menu včetně širokého sortimentu piva Rohozec.
Turnov, Liberecký kraj

Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec z Českého ráje vaří pivo dle původní receptury z tuzemských surovin. Voda určená na výrobu piva pochází z vlastních pramenů ve Vazoveckém údolí. Pivovar nabízí několik druhů piva (Skalák, Podskalák atd.), ale i limonády (Malina, Cola, Orange).
Turnov, Liberecký kraj

Kovárna Frýdštejn

Tady vždycky byla kovárna! Křižovaly ji dvě cesty, formanská a saská. Kousek od Malé Skály, jen pár desítek metrů od zříceniny hradu Frýdštejn, opravili bratři Cidlinští ruinu z roku 1835, která je teď jednou z nejvyhledávanějších restaurací v tomto kraji.
Frýdštejn, Liberecký kraj

Bistro na dvou kolech

Kristýna a Tomáš opustili práci v jednom z nejlepších pražských hotelů, aby si splnil svůj sen. Zálibu v cestovaní a dobrém jídle spojili ve svém Bistru na dvou kolech.
Frýdštejn, Liberecký kraj

Statek Ondříkovice v Českém ráji

Celoroční pronájem nabízí s citem zrekonstruovaný starobylý statek, ležící na okraji malé vesničky Ondříkovice v Českém ráji. Kromě skvělého ubytování v rustikálním stylu si zde užijete i velkou oplocenou zahradu s rybníkem a sadem.
Frýdštejn, Liberecký kraj

Apartmán Löfflerovi v Přepeřích

Apartmán Löfflerovi nabízí ubytování v rodinném domě v obci Přepeře u Turnova. Obec Přepeře se nachází nedaleko města Turnov a jsou výhodným výchozím bodem do mnoha krásných míst Českého ráje.
Přepeře, Liberecký kraj

Chata Mrázikovi v Přepeřích u Turnova

Chata Mrázikovi poskytuje celoroční ubytování a je vhodná pro rodiny s dětmi nebo skupinu přátel. Nachází v obci Přepeře u Turnova, který je srdcem Českého ráje a výchozím bodem pro turistické i cyklistické trasy po Českém ráji.
Přepeře, Liberecký kraj