!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám
#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

Časy se mění: naši předkové dělali koncem roku všechno pro to, aby jim duchové, přízraky a chlupatá stvoření s rohy nemohli přes práh, my si je nadšeně zveme až do obýváků. Filmové pohádky o pekelnících zkrátka patří k těm nejoblíbenějším, a tak i když o Vánocích všude zní andělská hudba, v televizi se rojí všichni čerti. Nechte se portálem Kudy z nudy pozvat tam, kde vládl Lucifer – anebo Lucifeři?

Dvě pekelně krásné brány, které znáte z filmů: gotická branka v Adršpašských skalách a domov Lvího krále, národní park Hell’s Gate / Pekelná brána v Keni

Adršpach
Hell’s Gate
Stejně jako pohádky o čertech máme rádi místa, kde se pekelné říše natáčely. Chodíme tam na výlety, hledáme přesné záběry a fotíme selfíčka. Ale přesto je to trochu záhada: zatímco filmová nebe se většinou točí v ateliérech, pekelné říše filmaři bez problémů nacházejí venku. Že by to naše malebné a báječné Česko byla ve skutečnosti malá pekelná velmoc?
 

Spadlo ti to, Máchale… aneb S čerty nejsou žerty

Něco na tom bude, stačí se podívat na pár nejoblíbenějších pohádek o čertech. Hrátky s čertem, natočené v roce 1956 podle divadelní hry Jana Drdy (mimochodem napsané za druhé světové války pro povzbuzení národa), se ještě odehrávaly v malovaných ladovských kulisách. Pohádková komedie S čerty nejsou žerty z roku 1984 sice rovněž vznikla podle klasické pohádky Boženy Němcové, ale peklo filmaři našli pod širým nebem: vstup do pekla se natáčel ve skalním městě u zříceniny hradu RotštejnČeském ráji, pár kilometrů severně od Turnova. Z kdysi mohutného středověkého hradu stojícího na okraji Klokočských skal se sice dochovalo jen málo, ale rozhodně stojí za návštěvu: v Klokočských průchodech a u jeskyně Postojna nepochybně objevíte další pekelně pěkná zákoutí. Mimochodem, filmové schody do pekla a pekelnou ředitelnu byste našli na hradě Sloup, jako další pekelné interiéry posloužily Pusté kostely na Českolipsku.

Podobně jako o nedalekém motorkářském klubu Pekelné doly se i o Pustých kostelech často mluví jako o jeskyních, ale zvláštní prostory vyhloubili lidé, ne příroda: z pískovcových skal zkrátka kdysi kdosi vykutal odhadem půl miliónu tun písku a výsledkem jsou v obou případech obrovské podzemní labyrinty, kde strop podpírá řada pilířů. K prozkoumávání Pustých kostelů a dalších částí podzemí v okolí se vám bude hodit baterka, světlo zvenčí nedosáhne příliš hluboko.
 

Peklo s princeznou

Pekelná klasika: tak by se daly označit pekelné scény z romantické pohádky Peklo s princeznou. Scény z Čertova mlýna se natáčely v Dolském mlýně u Jetřichovic v Českém Švýcarsku, kde se téměř o padesát let dřív natáčela i Pyšná princezna, další záběry se točily u zatopené pískovny v Adršpachu.

Režisér Zdeněk Troška v pohádce Z pekla štěstí zase ubytoval v adršpašském skalním městě draka. Pokud budete do skal vcházet směrem od Adršpachu, několik pohádkových míst poznáte hned za vstupem: třeba právě Dračí jeskyni, před kterou Markytku ohrožovala trojhlavá saň.
 

Čertí brko a peklo s mnoha pobočkami

Znalcem podzemních filmových pekel je herec Ondřej Vetchý: obyčejný čert s hodností vraníka z filmu S čerty nejsou žerty v pohádce Čertí brko povýšil na Lucifera. Stejně jako pohádkové peklo má i to filmové spoustu poboček a je sestavené ze spousty lokalit: východ má v lomu Alkazar u Berounky, kousek je v Chrustenické šachtě a kousek v klášteře Doksany, to hlavní se ale odehrává v bývalém kaolinovém dolu v Nevřeni na Plzeňsku. Filmaři vlastně pomohli zpřístupnění utajené atrakce, do které se předtím dalo vlézt jen tajně. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup – a právě tím nedlouho po natáčení vstoupili do podzemí i návštěvníci nového Centra Caolinum.
 

Dvě pohádkově pekelné branky

  • Vstup do pekla nebo do nebe by si mohla zahrát gotická branka Adršpašských skalách: vypadá jako pohádková kulisa, která tu zbyla po nějakém natáčení, ale je mnohem starší. V roce 1839 ji nechal postavit tehdejší majitel panství Ludvík Karel Nádherný jako vchod do skalního labyrintu. Teprve tady se platilo vstupné, prostoru před bránou se říkalo Skalní předměstí. Možná jste ji postřehli v prvním dílu filmových Letopisů Narnie.
  • Jedním z míst, kde se můžete pěšky procházet mezi stády divoké zvěře, je národní park Hell’s Gate / Pekelná brána v Keni. Kromě zvířat patří k hlavním tahákům červené zbarvené skály a soutěska Ol Njorowa v jižní části parku. Čeká vás tu několik horkých pramenů, vodopády a nezapomenutelné scenérie, které sem pravidelně lákají filmaře: natáčely se tu například filmy Lví král či Lara Croft – Tomb Rider.
Svět pohádek a strašidel ve Valticích

Svět pohádek a strašidel ve Valticích

Expozice národních pohádkových postav a strašidel na ploše přesahující 300 metrů čtverečních.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Náš unikátní podnik, celý vyladěný pekelném stylu, si zaslouží vaši pozornost. Stavba sahá do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Hravé peklo nejen pro děti

Hravé peklo nejen pro děti

V obci Bernartice se nachází Husova kaple, budova od vystavění roku 1927 opředená tajemstvím. V této se již několik let nachází galerie Hravé peklo. Výstava je určená nejen pro děti. Výstava má pobavit, postrašit i potěšit, ale také rozesmát.

Skalní hrad a poustevna Sloup

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Národní Geopark Broumovsko

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní hrad Sloup – nejstarší skalní hrad v České republice

Skalní hrad Sloup – nejstarší skalní hrad v České republice

Důmyslně propojené skalní objekty vytvořené v pískovcové skále se svislými stěnami. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení, je vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

Pro turisty Teplického skalního města byl v roce 2016 obnoven turistický výstup po zelené značené trase na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko-teplických skal.

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Naučná trasa Peklem, kaňonovitým údolím Robečského potoka, vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale na jaře po cestě uvidíte tisíce bledulí.