Úvod > Aktuality > #světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity
Památky

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Vánoční stromeček září, dárky jsou rozbalené, talíře v myčce a bramborový salát v lednici, na stole láká k zobání mísa vánočního cukroví, oříšky a rozinky. Je Štědrý večer a lidé v celém Česku nedočkavě usedají k televizním obrazovkám, aby si vychutnali novou štědrovečerní pohádku.

Zima, sníh a k tomu hudba Karla Svobody se zvonečky: vánoční nálada na Švihově a Moritzburgu

Švihov
Moritzburg
Bez ní by to zkrátka nebylo ono: tradici, kdy každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká televize v roce 1993. Na některé kusy se už dávno zapomnělo, na jiné byste se znovu podívali jen za trest. Spousta pohádek se ale povedla, a tak se podařilo nastřádat docela obstojně velký filmový poklad. I když mezi těmi, které se líbí téměř všem, zatím žádná v oblíbenosti nepřekonala tu... inu, však dobře víte kterou!
 

Tři oříšky pro Popelku

V některých domácnostech se zavírají oči, když se na obrazovce má objevit scéna s postřelenou liškou, anebo se naopak špicují uši, když má přijít jedna z nejoblíbenějších hlášek „Až naprší a uschne, pitomci!“ – protože ruku na srdce, v roce 1973, kdy se Tři oříšky pro Popelku natáčely, se tohle slovo rozhodně v pohádkách běžně nepoužívalo. A na konci, když Libuška Šafránková upaluje za obzor ve svatebních šatech a Karel Gott zpívá Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, ukápne nejedna slza dojetí – zkrátka moc pěkně to tehdy pan Vorlíček natočil.

Popelku a její natáčení u nás připomíná stálý prohlídkový okruh Za tajemstvím Popelčina střevíčku v Bílé baště na Švihově; vodní hrad se ve filmu proměnil v macešin statek. Okolím Švihova včetně sadu, kam Popelka chodila za Rozárkou, a rybníku v Mezihoří, ve kterém skončila macecha s Dorinkou po divoké noční jízdě na saních, vede pohádková stezka.
 

Drei Haselnüsse für Aschenbrödel

Popelku nemilujeme jen my, ale i Němci: ti ale Tři oříšky pro Popelku / Drei Haselnüsse für Aschenbrödel považují tak trochu za „svou“ pohádku, protože ji Barrandov natočil v koprodukci s východoněmeckým studiem DEFA. Každý rok od Vánoc do Nového roku Popelku vysílá řada německých televizních stanic a zámek Moritzburg poblíž Drážďan zase láká na vánoční pohádkovou výstavu o Popelce. Co na tom, že se tu natáčelo jen pod širým nebem: slavnostní sál obložený černými koženými tapetami zdobenými zlatem prý Vorlíčkovi připomínal hrobku, a tak přednost tak dostalo studio. Na Moritzburgu Popelka s princem jen pobíhali po schodech a terasách.

Mimochodem, rybník kolem Moritzburgu před natáčením naštěstí na poslední chvíli zamrzl, ale sníh chyběl. Ve scénkách natáčených v Německu se proto musel používat umělý sníh, vyrobený z rozemletých rybích kostí, ale hladina zámeckého rybníka je ve filmu zasněžená jen zdánlivě: ve skutečnosti ji o den dřív poškrábali bruslaři.
 

Tre nötter til Askepot

Mezi vánoční evergreeny patří Tři oříšky pro Popelku i na severu Evropy: pohádku vidí na Štědrý den v zemi s pěti miliony obyvatel každý pátý Nor, takže má podobnou sledovanost jako u nás. V severském žebříčku popularity se teprve za „naši“ Popelku řadí kreslené disneyovky, a když v roce 2005 vyšla pohádka Tre nötter til Askepot na DVD, hned první týden se prodalo více než 21 tisíc kusů.

Když se televize po dvaceti letech pokusila svou vánoční nabídku trochu oprášit a film z programu vyřadila, ozvaly se spousty rozhořčených diváků: pro mnohé Nory totiž prý Vánoce začínají sledováním této pohádkové klasiky. Melodie z filmu zní v mobilních telefonech, hrají se na svatbách a Norové jsou členy mnoha fanouškovských stránek Popelky na sociálních sítích.
 

Moritzburg, Švihov a další vánoční hvězdy

  • Přitom stačilo málo, aby se Tři oříšky pro Popelku natáčely v létě: studio DEFA ale mělo na prosinec a leden volné kapacity a Vorlíček nechtěl čekat. Rozhodl se proto pohádku zasadit do jiného ročního období. Před očima prý měl známý obraz Lovci na sněhu / Zima vlámského malíře Pietera Bruegela. Zimě se musel přizpůsobit scénář i vtípky – a právě sníh a hudba Karla Svobody se zvonečky dodaly filmu vánoční atmosféru.
  • Neexistuje nic otravnějšího než mít v rodině nadšeného turistu či znalce cestovního ruchu, který u prvních záběrů pohádky, kde se letmo mihne jakýkoliv zámek, okamžitě hlásí: Hluboká! Blatná! Pernštejn! anebo Bouzov! V tomhle byly Tři oříšky pro Popelku osvěžující: saský Moritzburg v té době tolik diváků neznalo.
  • Možná znáte krásnější zámek, ale Moritzburgu už jeho filmovou roli z nejoblíbenější vánoční pohádky nikdo neodpáře. Nejkrásnější vodní zámek v Sasku nese jméno po vévodovi Mořici Saském, který zde v roce 1542 nechal vybudovat lovecké sídlo. Dnešní podobu opulentního barokního dortu v okrové a bílé barvě, který se zrcadlí v hladině rozlehlého rybníka, mu v první polovině 18. století dal kurfiřt August Silný. Stavělo se podle projektu Matthäuse Daniela Pöppelmanna, autora drážďanského Zwingeru.
  • České vánoční pohádkové hody nemají v Evropě obdoby; v jiných zemích letí hlavně komedie a rodinné filmy. Mezi nestárnoucí vánoční hity se řadí Láska nebeská, rodinný film Sám doma, Prázdniny (ten si prý nejlépe užijete zahrabaní pod dekou s teplým kakaem), Deník Bridget Jonesové, Karlík a továrna na čokoládu, animovaná Vánoční koleda aneb adaptace příběhu Charlese Dickense anebo filmy o Harry Potterovi.
Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Projížďky na koních i kočárem u Švihova

Projížďky na koních i kočárem u Švihova

V okolí hradu Švihova si můžete dopřát jedinečný zážitek v podobě projížďky luxusním kočárem nebo v sedlech. Vybírat si lze z řady možností, ať už chcete vyzkoušet netradiční dopravní prostředek nebo si zpestřit rodinný výlet, a to nejen jízdou, ale třeba i piknikem.

Další aktuality

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Sedmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek 24. a sobotu 25. března 2023 vždy od 19 hodin do půlnoci. Pod mottem „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nechejte se zlákat na jarní Pivovarský brunch v Plzeňském Prazdroji

Hojné množství vytříbených chuťovek, ale také pečený filet z lososa, Vittello Tonnato nebo krevety na česneku. To vše čeká milovníky dobrého jídla už v neděli 19. března 2023, kdy se v areálu Plzeňského pivovaru bude konat brunch inspirovaný evropskou kuchyní! Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijďte, bude veselo!
Plzeňský kraj | Zážitky

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.
Plzeňský kraj | Památky

Špičácká zimní sezona tento víkend vrcholí oblíbenou jízdou přes louži

Okolo půl metru sněhu leží na sjezdovkách šumavského Ski&Bike Špičák. V oblíbeném lyžařském středisku u Železné Rudy najdou aktuálně příležitost dobře si zalyžovat všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. V sobotu 11. března se ve skiareálu koná divácky oblíbená akce na konci zimní sezóny s názvem Jízda přes louži, kdy se jezdi na různých bezmotorových vozítkách snaží překonat zhruba 1,5 metru hluboký bazén napuštěný ledovou vodou z horského potoka (většinou marně). Další šanci dostanou letos.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Plzeňský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Plzeňský kraj | Zážitky

Šumava pro tuláky: 10 pěších, méně známých tras

Patříte mezi milovníky šumavské přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme deset tipů na méně známé turistické trasy v mikroregionu Šumava – Západ, kam patří například Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Železná Ruda, Hamry, Čachrov nebo Borová Lada. Naše značené i neznačené trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy i Pošumaví.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu

Alespoň tak si to naplánovali organizátoři dalšího ročníku akce nazvané Vyhánění zimy. Ta volně navazuje na obnovenou tradici plzeňských masopustů. Vyhánění zimy začne v neděli 26. února 2023 ve dvě hodiny odpoledne před 7. základní školou v sídlišti Vinice, kde je i hlavní seřadiště maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici.
Plzeňský kraj | Zážitky