Úvod > Co chcete dělat? > Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy
Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.
Pískovcový blok Harfenice se nachází cca 2 km severozápadně od Želíz, při široké lesní cestě. Na skále jsou zpodobněny reliéfy lidských hlav, vedle nich pak jeskyňka a u ní reliéf ženy s harfou. Podoba Harfenice se v současnosti dá spíše odhadnout než vidět v plné kráse. Struny malé harfy jsou ale stále zřetelné.

Všechny tyto pískovcové sochy vytesal jediný člověk – Václav Levý, někdejší kuchař ze zámku v Liběchově. Sochal pro své potěšení ve volném čase v letech 1840 až 1845. K jeho nejobdivovanějším dílům na Kokořínsku patří také Čertovy hlavy a výzdoba jeskyně Klácelka. Používal k tomu klasické náčiní, které je pro tesání pískovců jednodušší – stačila mu sekyrka a malý krumpáček. Tam, kde jsou pískovce hodně železité a masivní používal pravděpodobně sekáč a paličku.

K jeskyni a vytesaným hlavám se dostanete od Želíz po žluté značce (směr na Štětí). Na rozcestí Harfenice se dáte doprava na neznačenou cestu, kde asi po 70 metrech dílo objevíte (celkem 2 km). Od Tupadel vás, až k rozcestí Harfenice, povede modrá značka (necelých 2,5 km). U něj zahnete na stejnou neznačenou cestu, již popsanou výše. Z Liběchova lze postupovat po modré značce okolo potoka Liběchovka do Želíz a odtud po žluté (nejlepší alternativa, pokud chcete vidět i Čertovy hlavy; celkem 4,5 km) nebo po modré turistické spolu s cyklo č. 24 kolem kaple sv. Máří Magdalény (3 km).
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Mělnické vinařství Kraus

Mělnické vinařství Kraus

Mělník, Středočeský kraj
Nostalgická myš v Šemanovicích

Nostalgická myš v Šemanovicích

Kokořín, Středočeský kraj
Penzion, bistro a kemp v letovisku Harasov

Penzion, bistro a kemp v letovisku Harasov

Vysoká, Středočeský kraj
Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Kokořín, Středočeský kraj