!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy
Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.
Pískovcový blok Harfenice se nachází cca 2 km severozápadně od Želíz, při široké lesní cestě. Na skále jsou zpodobněny reliéfy lidských hlav, vedle nich pak jeskyňka a u ní reliéf ženy s harfou. Podoba Harfenice se v současnosti dá spíše odhadnout než vidět v plné kráse. Struny malé harfy jsou ale stále zřetelné.

Všechny tyto pískovcové sochy vytesal jediný člověk – Václav Levý, někdejší kuchař ze zámku v Liběchově. Sochal pro své potěšení ve volném čase v letech 1840 až 1845. K jeho nejobdivovanějším dílům na Kokořínsku patří také Čertovy hlavy a výzdoba jeskyně Klácelka. Používal k tomu klasické náčiní, které je pro tesání pískovců jednodušší - stačila mu sekyrka a malý krumpáček. Tam, kde jsou pískovce hodně železité a masivní používal pravděpodobně sekáč a paličku.

K jeskyni a vytesaným hlavám se dostanete od Želíz po žluté značce (směr na Štětí). Na rozcestí Harfenice se dáte doprava na neznačenou cestu, kde asi po 70 metrech dílo objevíte (celkem 2 km). Od Tupadel vás, až k rozcestí Harfenice, povede modrá značka (necelých 2,5 km). U něj zahnete na stejnou neznačenou cestu, již popsanou výše. Z Liběchova lze postupovat po modré značce okolo potoka Liběchovka do Želíz a odtud po žluté (nejlepší alternativa, pokud chcete vidět i Čertovy hlavy; celkem 4,5 km) nebo po modré turistické spolu s cyklo č. 24 kolem kaple sv. Máří Magdalény (3 km).
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020
17.9.
19.9.
16. mistrovství ČR dračích lodí 2021

16. mistrovství ČR dračích lodí 2021

Štětí, Severozápadní Čechy
17.9.
19.9.
Mělnické vinobraní 2021

Mělnické vinobraní 2021

Mělník, Střední Čechy
27.8.
29.8.
Gigathlon Czech Republic 2021

Gigathlon Czech Republic 2021

Mělník, Střední Čechy
6.5.
Kamil Střihavka

Kamil Střihavka

Mělník, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí