Úvod > Co chcete dělat? > Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka
Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> švihov aerial lenykraut
Přidat foto
Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.
Přes léto si tu dávají dostaveníčko šermíři, konají se koncerty, výstavy výtvarných děl i divadelní představení. Projet se zde můžete také na pramici okolo vodního hradního příkopu. Hrad byl postaven na přelomu 15. a 16. století na místě bývalé tvrze za účasti známého stavitele Benedikta Rejta. Švihov se svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby.
 
První prohlídková trasa "Hrad" - život na šlechtickém sídle se zabývá historií hradu a návštěvníci navštíví reprezentačními prostory hradu. Prohlídka začíná v Červené baště, pokračuje přes vstupní halu do ložnice hradní paní, zavítá do hradní kaple, tanečního sálu, hodovní síně a je zakončena ve zbrojnici.Jedním z nejlépe dochovaných pozdně gotických interiérů hradu je kaple Nanebevzetí Panny Marie s freskou sv. Jiří a sbírkou gotických plastik, kde je možné si objednat svatební obřad.
 
Druhá prohlídková trasa "Kuchyně" (výběrový okruh) – v rámci druhého prohlídkového okruhu návštěvníci zavítají do provozně-hospodářského zázemí hradu. Nejprve se podívají do sklepů jižního paláce, aby si udělali představu, kde se skladovaly rychle se kazící potraviny, mléko a víno. V nově otevřeném chlebovém sklepě jsou k vidění potřeby pro výrobu a uskladňování pečiva. Přes strážnici projdou návštěvníci do hejtmanské kanceláře a dále přes jihovýchodní parkán až do černé kuchyně, kde prohlídka končí.
 

Za tajemstvím Popelčina střevíčku

Výstavní prohlídkový okruh věnovaný Popelce a natáčení slavného filmu Tři oříšky pro Popelku se nachází ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří. Prohlídka je samostatná, část výstavy je věnována dětem, které mohou výstavou projít se sovou Rozárkou při plnění různých úkolů a hádanek. 

Ve výstavní expozici najdete Vincka na cestě s kouzelnými oříšky, Popelku u potoka, Popelku ve své chaloupce se sovou Rozárkou, scénu ze soutěže o nejlepšího střelce, pohled od kuchyně s nešikovným kuchtíkem, pohled do světnice s množstvím látek na šaty, přebírání hrachu v popelu, královský ples i nezapomenutelnou závěrečnou scénu se střevíčkem, prstenem...
 

Věž s výhledem do údolí řeky Úhlavy

Na Švihově je zpřístupněna hradní věž s výhledem do údolí řeky Úhlavy a od konce sezóny 2018 otevřen nový třetí prohlídkový okruh zavede všechny zájemce do tajů památkové obnovy hradu. Ukáže jim mnoho dochovaných a dosud nespatřených stavebních prvků věže. Třetí prohlídkový okruh Věž tedy dostal po několikaleté rekonstrukce věže instalační náplň. Instalace seznámí návštěvníka s poznáním i začátky oprav hradu v polovině 20. století, ukáže vzácně dochované interiérové prvky, na modelech přiblíží představu o podobě věže v době největší slávy hradu, část je věnována také technologii výstavby věže. Nejvyšší patro věže je věnováno rozhledu do okolí a náznaku vývoje osídlení švihovského údolí od starověku po současnost.
 

Prohlídka pro děti

Hrad nabízí i speciální prohlídku pro děti. Tento prohlídkový okruh je určen pro rodiče s dětmi od 4 do 10 let. Při dětské prohlídce uvidíte parkán, vstupní síň, ložnici hradní paní, zbrojnici, kuchyň a sklepy. Každé dítě dostane omalovánku s vyplňovačkou, kterou může aktivně používat při prohlídce nebo třeba až doma.
 

Cestování bez bariér

Hrad nabízí také prohlídky pro neslyšící, prohlídky mimo otevírací dobu, didaktické programy pro školní skupiny. Tyto prohlídky je nutné předem objednat.

Pro návštěvníky s pohybovým omezením nabízí zpřístupnění hradu pomocí virtuální prohlídky. Bezbariérový je přístup na nádvoří a do venkovní části občerstvení. Pomocí nájezdu je možné navštívit výstavní sál, pokladnu a přízemí hradu. Díky plošině je přístupný i sál ve špýcharu, kde jsou pořádány některé kulturní akce.

Vodní příkop hradu Švihov

Vodní hrad Švihov

Ubytování a restaurace v okolí

Country Saloon Klatovy – Beňovy

Country Saloon Klatovy – Beňovy

Klatovy, Plzeňský kraj
Penzion U jezu

Penzion U jezu

Přeštice, Plzeňský kraj